Katliamın ardından Türk heyeti Yeni Zelanda'da!

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde cuma namazı sırasında yaşanan ve 50 Müslümanın şehit olduğu hain saldırının ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da içinde yer aldığı Türk heyeti, 19 saat 45 dakikalık yolculuğun ardından Christchurch Havalimanı'na indi.
Eklenme Tarihi: 17.03.2019 13:28:00 - Güncellenme Tarihi: 17.03.2019 13:34:10

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanı sıra Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde yaşanan kanlı saldırıda yaralanan Türk vatandaşı Zekeriya Tuyan’ın babası Ahmet Tuyan ve kardeşi Yahya Tuyan ile Türk basın mensuplarını taşıyan resmi uçak Yeni Zelanda'ya indi. İstanbul'dan direk Christchurch kentine havalanan uçak, 19 saat 45 dakika sonra Türkiye saatiyle 08.40'da havalimanına iniş yaptı.

GÖRÜŞMEDE ORTAK DURUŞ VURGUSU

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Winston Peters ile görüştü.

Oktay'ın konakladığı otelde, basına kapalı gerçekleştirilen görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yer aldı.

Görüşmede, saldırıya ilişkin Türk milletinin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın derin üzüntüleri iletildi.

Yaralı Türk vatandaşlarının son durumu ve soruşturma hakkında detaylı bilgi alınan görüşmede, saldırının bireysel olaydan ziyade organize bir eylem olabileceğinden hareketle Türkiye'nin tecrübesiyle Yeni Zelanda'ya her an desteğe hazır olduğu mesajı verildi.

Aşırı sağcı eğilimlerin arttığının ve ırkçılığın yanı sıra İslam düşmanlığının körüklenmesinin üzüntü verici olduğu vurgulanan görüşmede, bu uç yaklaşımların terör eğilimli kişileri teşvik ettiğinin açık olduğu belirtildi.

Görüşmede, saldırının açıkça bir terör eylemi olduğu, bugün Müslümanlara saldıran teröristlerin yarın başka din mensuplarına yönelebileceği, terör saldırılarına karşı ortak duruş gösterilmesi gerektiği önemle vurgulandı.

Türk heyetinin kalacağı otelde, yoğun güvenlik önlemleri alındı.

OLAĞANÜSTÜ GÜVENLİK TEDBİRİ

Türk heyeti, bir helikopterin de havadan aldığı güvenlik önlemi ve havalimanından otele giden yol güzergahının trafiğe kapatılmasının ardından konvoy halinde kalacağı otele geçti. Heyetin kısa süre sonra ikili görüşmelere başlayacağı açıklandı.

Habertürk'ten Çetiner Çetin'in verdiği bilgiye göre; şu an itibariyle (TSİ: 10.00) ikili görüşmeler başladı. Önümüzdeki saatlerde anma törenleri düzenleneceği ve Türk heyetinin de törene katılacağı öğrenildi. Müslüman cemaatiyle konuştuğumuz zaman tedirginliği hissedebiliyoruz. Yeni Zelanda hükümeti ülkenin farklı yerlerinden Özel Harekât birliklerini Christchurch kentine kaydırdı.

"BİZİM ÇOCUKLARIMIZ ÇANAKKALE'DE YATIYOR"

Yeni Zelandalı yöneticilerin özellikle sosyal medyadan yaptığı açıklamalarda, halkın moralini yükseltmeye yönelik mesajlar verdiğini de söylemek gerekir. Otele girerken bir otel görevlisi, "Çanakkale'de bizim çocuklarımız var. Bizim, Türk ve Müslümanlara yönelik hiçbir düşmanlığımız yok" dedi.

"KATİLİN BAĞLANTILARI ORTAYA ÇIKARTILSIN"

Yine konuştuğumuz Türkler, "Burada bize, Yeni Zelanda hükümeti hukuki ve sosyal anlamda çok iyi hizmet veriyor. Bizim beklentimiz Yeni Zelanda hükümetinin bu olayı bir an önce aydınlatılması. Sadece Müslümanlar değil Türkler'in tedirginliğinin son bulması lazım. Bu da ancak katil zanlısının bağlantılarının ortaya çıkarılmasıyla olabilir" yorumunda bulundu. Türk heyetinin, özellikle Başkonsolosluk yetkililerinin de, tedavi gören yaralılarla ilgilendiğini belirtmek gerekir.

"TÜRKİYE'DEN KONUKLARIMIZ VAR"

Terör saldırısı ile ilgili güncel bilgileri paylaşmak için basın toplantısı düzenleyen Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Türkiye’den heyet gelmesinden memnuniyet duyduklarını söyledi. Ardern, "‘Türkiye’den gelen heyet Müslümanlara desteğini göstermeye geliyor, bundan memnuniyet duyuyoruz. Türkiye çoğunluğu Müslüman olan bir ülke, onları bekliyoruz" ifadelerini kullandı.


kaynak: habertürk

http://www.enpolitik.com/haber/310040/katliamin-ardindan-turk-heyeti-yeni-zelandada.html

Sizin Yorumunuz:

*
*