NBA ve FIBA ortaklığında Basketbol Afrika Ligi kuruluyor

Amerikan Ulusal Basketbol Birliği (NBA) ve Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), ortak bir projeye imza atarak Afrika genelinde 12 kulübün yer alacağı profesyonel bir basketbol ligi oluşturacaklarını açıkladı.
Eklenme Tarihi: 19.02.2019 15:18:00 - Güncellenme Tarihi: 19.02.2019 15:13:50

Basketbol Afrika Ligi (BAL) projesi, NBA All Star haftasonunda Charlotte kentinde bir araya gelen FIBA Genel Sekreteri Adreas Zagklis ve NBA Komisyoneri ve Başkanı Adam Silver tarafından duyuruldu.

2020'de başlaması planlanan BAL, FIBA'nın Afrika'da düzenlediği ligler üzerine kurgulanacak. Bu yılın sonunda düzenleneceği öngörülen eleme turnuvaları Angola, Mısır, Kenya, Fas, Nijerya, Ruanda, Senegal, Güney Afrika ve Tunus dahil olmak üzere birçok Afrika ülkesini temsil edecek 12 takımı belirleyecek. Ligde aynı ülkeden ikiden fazla takım yer alamayacak.

BAL, NBA'in Kuzey Amerika dışında bir lig kurmak için yaptığı ilk iş birliği olsa da geçtiğimiz yıllarda Afrika'da bir çok organizasyon ve basketbol kampı düzenleyen NBA, kıtada basketbolun popülerliğinin yayılması üzerine projeler gerçekleştirdi.

2015 senesinden bu yana Afrika, üç NBA maçına ev sahipliği yaparken, ligin en iyi oyuncuları ve eski efsaneler dahil olmak üzere NBA'in simge isimleri Afrikalı basketbolseverler ile buluştu.

NBA ve FIBA, oyuncular, antrenörler ve hakemler için eğitim ve altyapı yatırımlarına devam ederek Afrika'da basketbolun sürekli gelişimine yönelik mali destek sağlamayı planlıyor. BAL ile ilgili daha detaylı bilgilerin ileri bir tarihte açıklanması bekleniyor.


kaynak: euronews

http://www.enpolitik.com/haber/290346/nba-ve-fiba-ortakliginda-basketbol-afrika-ligi-kuruluyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*