Enerjide büyük hedef!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, enerjiyi verimli kullanarak yılda 10 milyar dolar tasarruf sağlanabileceğini söyledi.
Eklenme Tarihi: 15.01.2016 14:22:05 - Güncellenme Tarihi: 28.02.2020 01:36:50

Enerji Bakanı Berat Albayrak, AK Parti hükümetleri döneminde yenilenebilir enerji noktasında çok önemli yatırımlar yapıldığını, kurulu güç ile yerli ve yenilenebilir kaynaklardaki altyapı kapasitesinin ciddi anlamda arttığını ifade etti.

Kurulu güç noktasında da 32 bin megavatlardan bugün itibarıyla 73 bin megavatlara ulaştıran yatırımlar yapıldığını aktaran Albayrak,?Bu yeterli değil. Sanayi, ekonomi ve nüfus anlamında bu büyümenin devam etmesi için yatırımlar da sürecek. Türkiye ve dünya enerji konusunda çok ciddi bir resimle karşı karşıya. Enerji açısından dışa bağımlılığımız yüzde 75'lerde. Kendi kaynaklarımızla bu talebin yaklaşık 4'te birini karşılayabiliyoruz. Gelişen büyüyen bir ülkeyiz ve enerji ihtiyacımız da aynı şekilde artıyor?şeklinde konuştu.

Önümüzdeki 10 yıllık dönemde enerji talebinin yıllık yüzde 5 artacağını öngördüklerine işaret eden Bakan Albayrak, bu süreçte yerli kaynaklardan en üst düzeyde yararlanılması gerektiğini vurguladı. Albayrak verimlilik çalışmalarının 10 milyar dolarlık tasarruf sağlayabileceğini de vurguladı

http://www.enpolitik.com/haber/29/enerjide-buyuk-hedef.html

Sizin Yorumunuz:

*
*