'5 asker Kolombiya'ya' notu ve haritadaki Türkiye işareti!

ABD'nin, Venezuela devlet petrol şirketi PDVSA'ya uyguladığı yaptırımları Beyaz Saray'da basın toplantısıyla duyuran Bolton'un elindeki "5 bin asker Kolombiya'ya" yazılı not dünyada büyük bir tartışmanın fitilini ateşledi.
Eklenme Tarihi: 29.01.2019 08:32:00 - Güncellenme Tarihi: 29.01.2019 08:30:28

Kolombiya Dışişleri Bakanı Trujillo, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un basın toplantısı sırasında elinde tuttuğu defterdeki "5 bin asker Kolombiya'ya" yazılı notun gerekçesi ve kapsamını bilmediklerini söyledi. Ayrıca açıklamanın yapıldığı sırada Bolton'un arkasında yer alan haritada Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Maduro'yu destekleyen ülkelerin kırmızı ile işaretlenmesi dikkatlerden kaçmadı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun meşruiyetini kabul etmeyen ve ülkedeki muhalif Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu "geçici devlet başkanı" olarak tanıyan ABD'nin, Venezuela devlet petrol şirketi PDVSA'ya uyguladığı yaptırımlar, dün Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu.NOT BÜYÜK TARTIŞMA BAŞLATTI


Yaptırım kararını açıklayan Bolton'un elinde tuttuğu sarı not defterindeki "5 bin asker Kolombiya'ya" yazılı not hem sosyal medya hem de bölge basınında en çok tartışılan konu haline geldi.

  Kolombiya Dışişleri Bakanı Carlos Holmes Trujillo, tartışmalar üzerine başkent Bogota'daki Devlet Başkanlığı Sarayı Casa de Narino'da kameralar karşısına geçerek, John Bolton'un elinde tuttuğu ve Kolombiya'yı işaret eden notun gerekçesi ve kapsamının bilinmediğini söyledi.

  Ülkesinin Venezuela'daki durum karşısında "Lima Grubu" olarak bilinen ve son kararlarına Meksika'nın katılmadığı 13 Amerika kıtası ülkesi ile ortak hareket ettiğini belirten Trujillo, ülkesinin Venezuela'yı seçime götürecek ve anayasal düzeni inşa edecek şartları oluşturmak için diplomatik ve politik davranmaya devam edeceğini vurguladı.

  Trujillo, ülkesinin dost ABD ve halkı ile iş birliği içinde, daimi bir diyalog içinde olmayı sürdüreceğini, iki taraflı ve küresel konularda çalışmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.  DİKKAT ÇEKEN HARİTA


  Toplantıda John Bolton'un arkasında yer alan haritada aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Maduro'ya destek veren ülkelerin kırmızı olarak işaretlenmesi dikkat çekti.


  kaynak: yenişafak

  http://www.enpolitik.com/haber/274353/5-asker-kolombiyaya-notu-ve-haritadaki-turkiye-isareti.html

  Sizin Yorumunuz:

  *
  *