Az bilinen bir İslam ülkesi: Gabon...

Nüfusunun bir kısmını Müslümanların oluşturduğu Gabon, az sayıdaki huzurlu birkaç Afrika ülkesinden biri..
Eklenme Tarihi: 07.01.2019 11:37:00 - Güncellenme Tarihi: 07.01.2019 12:21:23

Gabon, resmi adıyla Gabon Cumhuriyeti, orta Afrika'nın batısında bulunur. Batıda Gine Körfezi, kuzeyde Ekvator Ginesi ve Kamerun, doğuda ise Kongo ile çevrilidir. Bağımsızlığını 17 Ağustos 1960 tarihinde Fransa'dan kazanmıştır.


Az nüfusu, yeterli tabii kaynakları ve yabancı yatırımlar Gabon'u bölgenin en zengin ülkelerinden biri haline getirmiştir. Afrika'nın en huzurlu ve problemsiz birkaç ülkesinden birisidir.

Sömürge dönemi

Gabon'un ilk ahalisi muhtemelen Pigmelerdir.
1471 - 1473 yılları arası: Portekizliler Gabon kıyılarına ulaştı.
17. yüzyıl ve 18. yüzyılın başı: Avrupalılar zenci ticaretiyle birlikte fildişi ve abanoz ticaretine yöneldi.
1843 yılı: Fransızlar sömürgeci olarak Gabon'a yerleştiler. Kuzeydoğudan gelen Franklar mahalli halkı püskürterek yerlerini aldı.
1849 yılı: Libreville azat edilmiş köleler tarafından kuruldu (Libreville serbest şehir anlamına gelir.)
1875 yılı: Savorgnan de Brazza Ogoue'yi keşfetti.
1886 yılı: Gabon bir Fransız sömürgesi oldu. Sonra Fransız Kongosu ile birleşti. 1888 - 1904 yılları arası: Gabon Fransız Ekvator Afrika' sına bağlı bir sömürge oldu.

Bağımsızlık dönemi

1956 yılı: Sömürge özerkleşti.
1958 yılı: Gabon Cumhuriyeti ilan edildi.
1960 yılı: Cumhuriyet resmen bağımsızlığına kavuştu.
1961 - 1967 yılları arası: Leon M'Ba cumhurbaşkanlığına getirildi (1964'te Fransa onun iktidarda kalabilmesini sağlamak için müdahale etti). 1967'de Omar Bongo iktidara geldi ve tek partiye dayalı olarak ülkeyi yönetmeye başladı.
1990'da çok partili hayata geçildi ve 1991'de anayasa değişikliğiyle Partiler Yasası kabul edildi.

1992'de Omar (Ömer) Bongo cumhurbaşkanlığına seçildi. 2009'da Omar Bongo vefat edince yerine oğlu Ali Bongo cumhurbaşkanı olarak devleti idare etmeğe başladı.

İklimi tropikal; hava her zaman sıcak ve nemlidir. Dar kıyı ovaları; tepelikli iç kısım; doğu ve kuzeyde ağaçsız büyük ovalar bulunur.

Gabon Afrika'nın en gelişmiş ve zengin ülkesidir. Ülkenin gelişmekte olan ekonomisinin temelini madencilik oluşturur. Dünyanın dördüncü büyük manganez yataklarına sahip olan ülkede petrol ve uranyum yatakları da ekonomiye çok büyük katkı sağlar. Madencilik ve petrol dışında diğer önemli faaliyet keresteciliktir. Tarımsal üretim genellikle geçimlik düzeyde sürdürülür.

Bantu kabilesi başlıca dört kabile boyuna ayrılır: Fang, Eshira, Bapounou, Bateke. Diğer Afrikalı ve Avrupalılar 154.000 civarındadır. Nüfusunun yüzde 30'a yakın bölümü Müslüman, yüzde 55'i Hristiyan, kalan ise yerel dinlere inananlardan oluşur.

Gabon’da Görebileceğiniz 3 Yer

Türkiye’den Gabon’a gitmek isteyen vatandaşların vize alması ve sarı humma aşısı yaptırması zorunlu. Bu nedenle yola çıkmadan önce bu işlemleri tamamlamayı ihmal etmeyin. Doğa ve vahşi yaşamı keşfetmek isteyenler için oldukça cezbedici yerler barındıran bu ülkede gezip görebileceğiniz pek çok nokta bulabilirsiniz. İşte o yerlerden bazıları.


1. Lopé Milli Parkı
Birbirinden etkileyici manzaralara sahip 13 milli parkın yer aldığı Gabon’da, Lope Milli Parkı (Lope National Park) oldukça popüler. 2007 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan bu parkın büyük bölümü yağmur ormanlarından oluşuyor. İçinde günümüzden 15 bin yıl önce oluşan çimen savanalarının son kalıntılarının da olduğu bu park, doğanın bakir güzelliğini yakından görmek isteyenler için şahane bir ziyaret noktası.


2. Loango National Park
Yaklaşık bin 550 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Loango National Park (Loango Milli Parkı), 2002 yılında kuruldu. Ülkenin batı bölümünde yer alan ve bölgenin incisi olarak da anılan bu parkta ormanlık alanlar ve vahşi hayvanların yanı sıra plaj da bulunuyor. Safari yapmak için bu parkı ziyaret edenler, plajın bembeyaz kumlarında dolaşan leoparları ve diğer hayvan türlerini görebilir. Ayrıca sahil şeridi boyunca kambur balinaları ve katil balinaları gözlemleme şansı da bulabilirsiniz.


3. Santa Clara Plajı
Gabon’un muhteşem görüntüler oluşturan doğal parklarını gezip, doğanın kusursuz güzelliklerini yakından gördükten sonra kendinizi okyanusun serin ve berrak sularına atıp, sıcak güneşin altında uzanma hayalleri kuruyorsanız, Santa Clara Plajı‘na mutlaka uğramalısınız. İncecik kumlara sahip bu plajda yüzmenin, şahane okyanus manzarasının ve huzur dolu atmosferin keyfini çıkarabilirsiniz.


kaynak: dünyabülteni/turna

http://www.enpolitik.com/haber/258199/az-bilinen-huzurlu-ve-gelismis-islam-ulkesi-gabon.html

Sizin Yorumunuz:

*
*