Çin ile Kanada arasında Huawei krizi! Üçüncü Kanada vatandaşının gözaltına alındığı iddiası

Kanada yerel basınının Dışişleri Bakanlığı'na dayndırdığı haberine göre, Çin'de bir Kanada'da vatandaşı daha gözaltında.
Eklenme Tarihi: 19.12.2018 12:11:00 - Güncellenme Tarihi: 19.12.2018 12:08:56

Kanada yerel basınının Dışişleri Bakanlığı'na dayndırdığı haberine göre, Çin'de bir Kanada'da vatandaşı daha gözaltında.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, olaydan haberi olmadığını söylerken, Kanada Dışişleri Bakanlığı, gözaltına alınan kişi hakkında 'özel nedenlerden' dolayı detaylı bilgi paylaşmadığını belirtti.

Üçüncü Kanada vatandaşının kimliği henüz paylaşılmazken, bu kişinin diplomat ya da Kanada şirketlerinin çalışanı olmadığı iddiasında bulunuldu.

HUAWEI KRİZİ

Çinli teknoloji devi Huawei'in Mali İşler Direktörü (CFO) Meng Wanzhou'nun Kanada'da 1 Aralık'ta uçakla aktarma yaparken gözaltına alınması ve olayın basına yansıması sonrası Çin Dışişleri Bakanlığı konuya tepki göstermiş, Kanada'nın Pekin Büyükelçisi John McCallum'u, Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı.

Meng'in gözaltına alınması sonrası Çin, 'ulusal güvenliği tehdit ettikleri' gerekçesiyle Kanada vatandaşları Michael Spavor ve Michael Kovrig Çin'de gözaltına alınmıştı.

Meng'in 12 Aralık'ta tutukluluk süreci kefaletle serbestlikle sonuçlanırken, iki ülke arasındaki kriz devam etti.

http://www.enpolitik.com/haber/244744/cin-ile-kanada-arasinda-huawei-krizi-ucuncu-kanada-vatandasinin-gozaltina-alindigi-iddiasi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*