Chelsea ırkçı tezarruhat yapan taraftarlarını cezalandıracak

Chelsea FC'nin sözcüsü takımın taraftarlarının maç sırsında rakip takım Tottenham taraftarlarına yönelik yaptığı ırkçı tezarruhatların nefret uyandırıcı olduğunu ve haklarında işlem yapılacağını söyledi.
Eklenme Tarihi: 14.12.2018 13:27:00 - Güncellenme Tarihi: 15.01.2020 09:46:35


Tottenham ? Chelsea FC karşılaşması Perşembe günü gerçekleşmişti. Maç sırasında Chelsea FC taraftarlarının bir kısmının yahudi karşıtı hakaretler içeren sloganlar attığı ve tezarruhatlar yaptığı dikkat çekmişti.

Chelsea FC'den konuyla ilgili yapılan açıklamada "Bu sözlerin yarattığı etkiyi anlayabilmek için beynini kullanamayan, anti-semitik ve ırkçı sözler ya da eylemlerle bulunanlar takım adına bir utançtır. Kulüp bunu yapanlar hakkındagerekli işlemler yapılacaktır" dedi.

UEFA'nın eylemi gerçekleştiren kişiler hakkında herhangi bir işlem gerekip gerekmediğine karar vermeden önce hakemin raporunu beklediği öğrenildi.

DAHA ÖNCE IRKÇI TEZAHURAT YAPAN TARAFTARLAR CEZALANDIRMIŞTI

Chelsea, Eylül ayında Tottenham Hotspur ile oynanan maçta taraftarlarının rakipleri hakkında Yahudileri aşağılayan marşlar söylemesine yönelik bir açıklamaya yayınlayıp, taraftarlarını sert bir dille eleştirmişti.

Irkçı tezahurat yapan taraftarlar, tribündeki kalabalık içerisinden ayıklanıp 3 yıl boyunca maçlardan men edilmişti. 

'AUSCHWITZ ZİYARETİ YAPILABİLİR'

Ekim ayında, kulüp başkanı Bruce Buck, maçlarda anti-semitik sözler kullananları maçları izlemekten men etmek yerine, Auschwitz'e götürülebileceklerini söylemişti.

Daha önce kulübün Yahudi sahibi Roman Abramoviç'in Polonya'da bulunan ve yüzde 90'i Yahudi olan 1.1 milyondan fazla insanın Naziler tarafından katledildiği ?Auschwitz' kampına gezi düzenleyerek, ırkçı taraftarlarına kampta eğitim vermeyi amaçladığı bir projeyi hayata geçirmişti.

Tottenham kulübü, Londra'nın Yahudi toplulukları arasında desteklenen ve sevilen bir kulüp olmasından ötürü, yıllar boyunca rakip takımların taraftarları tarafından söylenen Yahudilik karşıtı olan düşmanca marşların hedefi olmuştu.


kaynak: sputnik

http://www.enpolitik.com/haber/241477/chelsea-irkci-tezarruhat-yapan-taraftarlarini-cezalandiracak.html

Sizin Yorumunuz:

*
*