Osmanlı mimarisinin en güzel eserleri ile dolu 'sakin şehir': Taraklı...

Türkiye'nin "sakin şehir" unvanına sahip yerleşim yerlerinden olan Sakarya'nın Taraklı ilçesi tarihi dokusuyla da ilgi çekiyor.
Eklenme Tarihi: 30.11.2018 15:04:00 - Güncellenme Tarihi: 30.11.2018 15:02:32

Tarihi dokusu, doğası, kaplıcaları ve mimarisiyle Sakarya'nın Taraklı ilçesi ünü her geçen gün artıyor.


Osmanlı mimarisini yansıtan sokakları ve konaklarıyla açık hava müzesi görünümünde olan Taraklı'nın pamuklu dokumaları, yöresel lezzetleri, ahşap eşyaları turistlerin ilgisini çekiyor.

İlçe, Sakarya'ya yakın illerden hafta sonlarında çok sayıda yerli turist ağırlıyor.

Sakarya'nın güneyinde yer alan Taraklı, 2011'de Uluslararası Cittaslow (Sitaslov) Birliği tarafından "sakin şehir" olarak tescillendi.


Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan önce henüz Ertuğrul Gazi zamanında Osman Bey’in komutanı Samsa Çavuş tarafından bölgeye akınlar düzenlenmiş, Osmanlı Beyliği’nin topraklarına katılmıştır.

Bu tarihten itibaren Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi’ne çıkarken Taraklı’da konaklayarak Veziri Yunus Paşa’ya yaptırdığı ve şu anda kendi adıyla anılan Yunuspaşa Camii diğer adıyla kubbelerindeki kurşunlarla ünlenen Kurşunlu camii 1517 yılında tamamlanmıştır.

Evliya Çelebi ünlü Seyahatnamesi’nde ilçede halkın şimşir kaşık ve tarak yapması nedeniyle adının Yenice Tarakçı olarak anıldığını belirtiyor. Yenice Tarakçı ismi zamanla halk dilinde Taraklı olarak değişip şimdiki kullanıldığı halini almıştır.  Sakin şehir Taraklı tarihi konaklarıyla ilgi çekiyor.

kaynak: trtavaz/trthaber


http://www.enpolitik.com/haber/230928/osmanli-mimarisinin-en-guzel-eserleri-ile-dolu-sakin-sehir-tarakli.html

Sizin Yorumunuz:

*
*