Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan kadro açıklaması!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, atanamayan öğretmenlere dair açıklamalarda bulundu.
Eklenme Tarihi: 23.11.2018 08:31:00 - Güncellenme Tarihi: 23.11.2018 08:29:45

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, atanamayan öğretmenlere dair açıklamalarda bulundu. Selçuk, "Ekonominin gidişatına göre bu yıl kaç kadro ilan edebiliriz, bunun hesabını Hazine ve Maliye Bakanlığı yapıyor" şeklinde konuştu.

© AA /MEB'den atanamayan öğretmenlere: Başka sektöre yönelin24 Kasım öğretmenler günü kapsamında Milli Eğitim Bakanı Prof.Dr. Ziya Selçuk, Habertürk ekranlarında Veyis Ateş'in konuğu oldu.

Selçuk, atanamayan öğretmenlere ilişkin olarak "Türkiye'nin temelde insan kaynağı planlamasıyla ilgili sorunu var. Türkiye'nin çağ nüfusu belli. Bunların 2040 yılına kadar doğum eşiklerini de biliyoruz" dedi.

"2040'a kadar kaç çocuk doğacak tahminlerimiz ortada. Bunlara kaç öğretmen gerekiyor bu da ortada. Analizini çıkardık. Baktığımızda her sene 40 binin biraz üzerinde öğretmen mezun oluyor" ifadesini kullanan Selçuk, şöyle devam etti:

— Bizim hangi branşta kaç öğretmene ihtiyacımız olduğu da belli. Çok fazla öğretmen mezun oluyor. Yüzbinlerde öğretmen formasyon almış ve atanmayı bekliyor. Biz ne yapacağız? Formasyon denilen ve doğrudan doğruya öğretmen adayı yapan kanalı kesiyoruz. Kim öğretmen olarak atandıysa formasyonu o olacak, başkası almayacak. Eğitim fakülteleri konusunda YÖK ile çalışmamız var. Ekonominin gidişatına göre bu yıl kaç kadro ilan edebiliriz, bunun hesabını Hazine ve Maliye Bakanlığı yapıyor. Öğretmen açığının en fazla olduğu bölge Marmara.

http://www.enpolitik.com/haber/224854/milli-egitim-bakani-selcuktan-kadro-aciklamasi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*