'Bir gün gitsen bile hatıran yeter': Yılmaz Tatlıses şarkılarıyla yaşayacak...

Tabiri yerinde ise İbrahim Tatlıses'i verdiği parçalar ile 'İbrahim Tatlıses' yapan, hatta parça vermekle kalmayıp ona kendi soy ismi olan 'Tatlıses'i veren Yılmaz Tatlıses, ardında bıraktığı ezgiler ve mütevazi kişiliği ile anılacak...
Eklenme Tarihi: 04.11.2018 12:56:00 - Güncellenme Tarihi: 04.11.2018 19:27:39

Halk müziğinin kilometre taşlarından biri olan, İbrahim Tatlıses'e sadece soy adını değil parçalarını da vererek onu zirveye taşıyan değerli ozan, söz yazarı Yılmaz Tatlıses 2 Kasım 2018 tarihinde hayatını kaybetti.

  'Hatıran Yeter'  adlı ünlü şarkının da bestecisi olan Tatlıses'in vefatının acısı henüz çok yeni ancak Tatlıses, Türk müzik dünyasına damga vurmuş eserleri ile her daim saygı ile anılacak...İlk kez İbrahim Tatlıses'in 'Mavi mavi' albümünde okunan "mavi mavi" şarkısının söz yazarı olan ve "yaşamak bu değil", "nasıl isyan etmem" , "eyvah neye yarar"  gibi ünlü şarkıların söz yazarı, albüm prodüktörü en önemlisi İbrahim Tatlıses'in İstanbul'a ilk geldiği hafta yani soyadının henüz "Tatlı" olduğu dönemde İbrahim'e "tatlı olmaz, senin soy adın da benimki gibi Tatlıses" olsun diyen kişidir Yılmaz Tatlıses.


"Adını yollara yazdım", "Ağla gözlerim ağla", "Bu şehrin geceleri", "Candan sevmeli", "Deli deli", "Hatıran yeter", "hatırası var", "yalan (yaşar ipek'in söylediği)", "neyleyim", s"eni düşündüm", "seni sevmek ibadet", "seni sevmeyen ölsün", "sevmek kolay değil"," unutma sakın", "yanmış bir yürek var", "yıllar utansın" şarkıları üzerinde emeği olan, Nuri Sesigüzel'den İbrahim Tatlıses'e, Müslüm Gürses'ten Ferdi Tayfur'a ve Zeki Müren'e kadar çok sayıda ünlü isim tarafından şarkıları okunan ses sanatçısı, söz yazarı ve besteci Yılmaz Tatlıses, Ekim ayında Ayvalık Devlet Hastanesi'ne kaldırılmıştı.

73 yaşındaki Yılmaz Tatlıses, KOAH hastalığına yakalanmış ve akciğerleri iflas etmişti.  'Hatıran Yeter' isimli bestesine 'Zakkum' tarafından klip çekilmiş ve 40 milyonun üzerinde izlenmişti.Hayatı ve kariyeri

Yılmaz Tatlıses, 29 Haziran 1945 yılında Malatya'da doğdu. İlk öğrenimine Malatya'da başladı, İskenderun'da bitirdi.

Yılmaz Tatlıses'in müzik hayatı İskenderun Halk evinde katıldığı kurslarla başladı İskenderun radyo evinde “Hatay’dan sesler” grubunda sazıyla ve sesiyle çalışmalarını sürdürürken Sözlerini yazıp bestelediği türkülerle müzik hayatına adımını attı. 1964 yılında İskenderun'a konsere gelen Nuri Sesigüzel ile tanışıp ne kadar bestesi varsa verdi. 1965 yılında daha o askerdeyken Nuri Sesigüzel beş tane eserini 45 lik Plak olarak çıkardı. Askerlik sonrası 1967 yılında İstanbul'a geldi veYılmaz Tatlıses’in profesyonel müzik hayatı başladı. 13 tane 45'lik Plak, 3 Tane Lp, 5 tane Kaset ile "Arabesk müziğin " sayılı solistlerinden biri haline geldi. Aynı yıllarda "Acımasız dünya" adlı sinema filmi ile yeşilçamda boy gösterdi. Bu onun müzik yönetmenliği ile tanışmasını da sağladı. Daha sonra pek çok filmde müzik yönetmenliği yaptı. Plak firmalarında müzik direktörlüğü yaptığı sırada ” Şahdiba “ firmasında İbrahim Tatlı adında Urfa’lı bir genci dinledi, sesine hayran kaldı ve geleceğinin çok parlak olduğunu gördü. O anda adının İbrahim Tatlı olduğunu öğrenince kendi soyadını verdi. 


İbrahim Tatlı bundan sonra İbrahim Tatlıses olarak kaset kapaklarına yazıldı. Yılmaz Tatlıses 1987 de "Seni sevmeyen ölsün" şarkısıyla büyük çıkış yaptı ve 150'den fazla sanatçı bu şarkıyı seslendirdi. 1987 de magazin gazetecilerinin "yılın en iyi şarkısı Müzik Oskarı" nı "Deli Deli"şarkısıyla aldı. Besteci ve Söz yazarlığı kimliğinin yanında Prodüktörlük müzik yönetmenliği ile başarılı işlere ve eserlere imza attı.

İbrahim Tatlıses'e soyadını veren Yılmaz Tatlıses’in şarkıları Nuri Sesigüzel’den İbrahim Tatlıses’e, Müslüm Gürses’ten Ferdi Tayfur’a ve Zeki Müren’e kadar çok sayıda ünlü isim tarafından okundu.

kaynak: hurriyet/sabah

haber: enpolitik.com / Melek S. Tunç

http://www.enpolitik.com/haber/210237/bir-gun-gitsen-bile-hatiran-yeter-yilmaz-tatlises-sarkilariyla-yasayacak.html

Sizin Yorumunuz:

*
*