Prof. Dr. Özçatalbaş: Yeni Hal Yasası ile enflasyon düşer

Sitemiz enpolitik yazarlarından Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş,Bakan Albayrak'ın açıkladığı Yeni Hal Yasasını değerlendirdi. Özçatalbaş,komisyoncuların aradan çıkması ile tarım ürünü fiyatları ile birlikte enflasyonun da düşeceğini kaydetti.
Eklenme Tarihi: 12.10.2018 10:22:00 - Güncellenme Tarihi: 12.02.2020 05:44:53

Sitemiz enpolitik yazarlarından Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş,Bakan Albayrak'ın açıkladığı Yeni Hal Yasasını değerlendirdi. Özçatalbaş,komisyoncuların aradan çıkması ile tarım ürünü fiyatları ile birlikte enflasyonun da düşeceğini kaydetti. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Hal Yasası ile komisyonculuğun kaldırılacağı bilgisini vererek "Enflasyon ile mücadele kapsamında sebze, meyve ve benzeri fiyatların ucuzlamasını temin etmek için Hal Yasası ile ilgili değişiklik ve Meclise gelmesi ile ilgili süreç bu ay içinde inşallah nihayete eriyor. Bu değişiklikle komisyonculuk kaldırılacak. Yeni haller kurularak satıcı sayısının ve rekabetin artırılması, üretici ve üretici örgütlerinin satış imkanlarının artırılması öncelikli hedef olacak" demişti. 

Bakan Albayrak'ın yeni çıkacak Hal Yasası ile komisyonculuğun kaldırılacağını belirtmesi uzmanlardan tam not aldı. Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan sitemiz enpolitik.com yazarı Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş,

 ?Tarım ürünleri enflasyon verilerinin belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Bu açıdan bakıldığında yeni Hal Yasasıyla ürün fiyatlarında mutlaka düşüş olacaktır. Buna paralel olarak da enflasyon düşüşe geçecektir." ifadelerini kullandı. 

"Devreye dernek ve kooperatiflerin girmesi gerekir"

Özçatalbaş, sorunun kaynağı olan tüm yapıların özeleştiri yapması gerektiğine dikkat çekerek:

 "Kök sorun biliniyor ve sorunun kaynağı olarak gösterilen sektör (komisyoncular) gerekeni yapmıyorsa, süreç işler düzenleme bir şekilde gelir. Hal Yasası örneği gibi. O halde sorunun kaynağı olan tüm yapılar özeleştiri yapmalı, konuyla dertlenmeli, inisiyatif almalı, kendini geliştirmeli.
Komisyonculuk ortadan kaldırılırsa Avrupa ülkelerinde de olduğu gibi devreye dernekler ve üretici kooperatiflerinin girmesi gerekir. Gıdada kalıcı fiyat düşüşü için üreticinin desteklenmesi gerekir. Bu desteğin anahtarı da kooperatiflerdir. Üretici birlikleri ile tarımsal arz artacak ve ürünlerin pazarlamasındaki sorunlar kaynağından çözülecektir. Böylece fiyatlar üreticiyi mağdur etmeden daha çok düşecektir" dedi.

kaynak: thmhaber

haber: enpolitik.com

http://www.enpolitik.com/haber/199872/prof-dr-ozcatalbas-yeni-hal-yasasi-ile-enflasyon-duser.html

Sizin Yorumunuz:

*
*