Türk Akımı'ndan ilk gaz 2020'de verilecek: Türkiye için ne anlama geliyor?

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı doğalgaz boru hattının, biri Türk pazarı diğeri de Avrupa pazarı için olan her iki hattına da Ocak 2020'de doğalgaz pompalanabileceğini söyledi.
Eklenme Tarihi: 09.10.2018 13:27:00 - Güncellenme Tarihi: 09.10.2018 13:22:19

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı doğalgaz boru hattının, biri Türk pazarı diğeri de Avrupa pazarı için olan her iki hattına da Ocak 2020'de doğalgaz pompalanabileceğini söyledi.

Rus Enerji Bakanı Novak, Rossiya-24 televizyonuna demecinde, "Türk Akımı'nın inşaatı, onaylanmış planlara göre ilerliyor. Biliyorsunuz, Rusya'yla Türkiye arasında bir hükümetler arası anlaşma imzalanmış ve bir yol haritası onaylanmıştı. Her şey takvime göre ilerliyor" dedi.

Novak, "1 Ocak 2020'de Türk Akımı üzerinden —boru hattının toplam kapasiteleri 31.5 milyar metreküp olan her iki hattından birden- gaz pompalamak mümkün olacak" diye devam etti.

Ayrıca Novak, Türk Akımı'nın, Avrupa pazarının ihtiyacına ayrılacak olan ikinci hattının nereden geçeceği konusunda birkaç seçenek üzerinde durduklarını söyledi.

Bu seçeneklerden birinin hattın Yunanistan ve İtalya üzerinden geçmesi olduğunu kaydeden Rus Enerji Bakanı, kendileri için öncelikli seçeneğinse hattın Bulgaristan'dan geçerek Sırbistan, Macaristan ve Avusturya'ya yönelmesi olduğunu belirtti.

Rus devlet enerji şirketi Gazprom'un CEO'su Aleksey Miller geçen hafta yaptığı bir açıklamada, Türk Akımı'nın denizden geçecek kısmının inşaatının iki ay içinde tamamlanmış olacağını söylemişti. Miller ayrıca, hazirandaki bir açıklamasında da, Türk Akımı'nın 2019 sonuna kadar hizmete gireceğini kaydetmişti.

Tamamlandığında 1.100 kilometre uzunluğunda olacak Türk Akımı boru hattının 937 kilometrelik kısmı denizden geçecek.

Türk Akımı, her biri 15.75 milyar metreküp doğalgaz kapasiteli olan 2 ayrı hattan oluşacak.

Bu hatların biri Türk pazarının ihtiyaçlarına, diğeriyse Avrupalı tüketicilerin kullanımına ayrılacak.


TÜRKİYE İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

Türkiye, en büyük doğalgaz tedarikçisi Rusya ile aslında uzun yıllardır enerji alanında yakın ilişki içinde. Peki Türk Akımı Projesi’nin hayata geçmesinin iki ülke açısından anlamı ne? Bunu uzmanlara sorduk. Uzmanlar, Ukrayna’yı by-pass etmek isteyen Rusya için Türk Akımı’nın büyük önem taşıdığını söylerken, Türkiye için ise arz güvenliği açısından olumlu etkisi olacağını vurguluyor.İKİ HAT BUNLARA BAĞLI


Peki Türk Akımı projesinin anlamı ne? Rusya ve Türkiye açısından önemi ne? Bunu uzmanlara sorduk. 

Proje, Türkiye ve Avrupa ülkelerinin doğalgaz ihtiyacının karşılanması açısından önemli, fakat diğer yandan Avrupa Rus gazına bağımlılıktan kurtulmaya da çalışıyor. 2019’dan itibaren Avrupa ülkelerine gaz satışında Ukrayna’yı by-pass etme kararı alan Rusya ise bir yandan alternatif rota arayışı içinde, diğer yandan Avrupa’ya gaz satışındaki hâkimiyetini kaybetmek istemiyor. Avrupa’ya diğer yolları şu an tıkalı gözüken Rusya için Türk Akımı’nın hayata geçirilmesi bu nedenle büyük önem taşıyor. Türkiye ise orta ve uzun vadede bir doğalgaz ticaret merkezi (hub) konumuna gelmeyi hedefliyor. Türk Akımı’ysa uzmanlar tarafından enerji merkezi olma açısından Türkiye’nin elini güçlendirecek bir proje olarak yorumlanıyor.

GÜVENLİK AVANTAJI

Türkiye'nin Türk Akımı’ndan sağlayacağı faydaya yönelik Prof. Stern, “Türkiye’nin Mavi Akım hattıyla beraber Türk Akımı ile sağlayacağı asıl fayda, herhangi bir üçüncü ülkeden gazın transit geçiş yapmayacak oluşu. Türkiye-Rusya siyasi ilişkileri güçlü kalmaya devam ettiği sürece, bu aslında Türkiye için çok önemli bir güvenlik avantajı. Ticari faydaları konusunda bir hükme varmak şu aşamada daha zor” yorumunu yapıyor.

RUSYA’NIN DAHA ÇOK İHTİYACI VAR

ENERJİ Piyasası Uzmanı Cüneyt Kazokoğlu ise geçtiğimiz ay Rus doğalgaz şirketi Gazprom’un 2021 yılına kadar Avrupa’ya yıllık 2-3 milyar metreküp (bcm) daha fazla gaz satışı yapmayı planladığını belirterek, şöyle konuşuyor: “Bu da 5 yıl içinde 10-15 milyar metreküp ek gaz yapar. Gazprom bu gazı kime satacak? Avrupa’da Gazprom’un satışlarını son 10 yılda düzenli olarak arttırdığı sadece iki ülke var: Almanya ve Türkiye. Gazprom Avrupa’ya 2005 yılında toplam 162 milyar metreküp gaz satmış. Bu rakam 2015’te 159 bcm, yani hemen hemen aynı. Gazprom’un Almanya’ya gaz satışı ise 2005’teki 36 bcm’den, 2015’te 45.3’e çıkmış. Türkiye’ye satışları da 2005’te 18 bcm’den, 2015’te 27 bcm’e çıkmış. Gazprom’un Almanya ve Türkiye haricinde Avrupa’nın geri kalanına satışı ise 2005’te 107.6 bcm’den, 2015’te 86.2 bcm’e düşmüş. Dolayısıyla Gazprom’un iki ana hedefi var: Enerji dönüşümü (Energiewende) projesi ile kömür ve nükleerden çıkmaya çalışan ve yenilenebilir enerji kaynakları toplam arz içinde çoğunluk olana kadar gereken sürede aradaki boşluğu Rus gazı ile doldurmasını ümit ettiği Almanya ve zaten büyüyen bir pazar olan Türkiye. Dolayısıyla bu iki pazara kapasite arttırımı ve doğrudan erişimi sağlayacak projeler, Gazprom’un önümüzdeki 10 yılları güvence altına almak için gerekli gördüğü projeler. Yani Almanya’ya doğrudan erişim sağlayacak Kuzey Akım 2 ve Türkiye’ye doğrudan erişim sağlayacak Türk Akımı (belki Mavi Akım). Bu bağlamda şahsi fikrim, Rusya’nın Türkiye’ye, Türkiye’nin Rusya’ya olduğundan daha fazla ihtiyacı olduğu, çünkü Rusya’nın batıda gazını satabileceği ana artış beklenen pazar Türkiye. Türkiye açısından bakacak olursak, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) piyasasında giderek artan bir arz fazlası mevcut. Bu da fiyatları aşağı çekiyor. Türkiye, Rusya’ya bağımlılığını arttıracak projeler yerine rahatlıkla yeni LNG terminallerine ağırlık verebilir.”

RUSYA PROBLEMLERİ BERTARAF EDECEK

ANGORA Gaz Genel Müdürü Gökhan Yardım, Türk Akımı projesinin Türkiye’nin doğalgaz arz güvenliğine olumlu etkisi olacağını belirterek, şunları söylüyor: “2019’dan sonra Batı Hattı’ndan gelen gazın ne olacağı belli değil. Türk Akımı hayata geçerse, tek hatla Türkiye’nin doğalgaz güvenliği sağlanmış olacak. Bugün Batı Hattı’ndan 14 bcm yıllık gaz alıyoruz. Belki Türk Akımı’ndan daha fazla gaz gelerek, ilave gaz da özel sektöre verilebilir. Ama asıl önemli olan miktar artışı değil, 2019’dan sonra Ukrayna’dan olabilecek problemleri Türkiye bertaraf etmiş olacak. Türkiye, Almanya’dan sonra Rusya’nın en büyük ikinci gaz pazarı. 


kaynak: hurriyet/sputniknews

    http://www.enpolitik.com/haber/199827/turk-akimindan-ilk-gaz-2020de-verilecek-turkiye-icin-ne-anlama-geliyor.html

    Sizin Yorumunuz:

    *
    *