Suudi Arabistan'la yaşanan 'Kaşıkçı' krizinde son durum ne?

Geçtiğimiz Salı günü Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na giren ve daha sonra kendisinden haber alınamayan gazeteci-yazar Cemal Kaşıkçı’yla ilgili son durum ve yeni iddialar neler?
Eklenme Tarihi: 07.10.2018 09:43:00 - Güncellenme Tarihi: 07.10.2018 09:39:26

Geçtiğimiz Salı günü Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na giren ve daha sonra kendisinden haber alınamayan gazeteci-yazar Cemal Kaşıkçı’yla ilgili izahat vermesi için Suudi Arabistan Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

Kaşıkçı’yla ilgili Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’ndan da bir açıklama yapıldı. Başkonsolosluk, Kaşıkçı’nın kaybolması ilgili olarak Türk yetkililerle iletişim ve koordinasyon içinde olunduğunu belirtti ve açıklamada “Kaşıkçı’nın kayboluşuna dair detayların açıklığa kavuşturulması için kardeş Türk yetkililerle koordinasyon halindeyiz” ifadeleri kullanıldı.

MESLEKTAŞLARI NÖBET TUTUYOR

Gazeteci-Yazar Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı H.A.’nın haber vermesi üzerine İstanbul Levent’teki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önüne gelen çok sayıda gazetecinin bekleyişi ise sürüyor.EVLİLİK EVRAKI ALMAYA GİTTİKonsolosluk binasının önünde bekleyen Kaşıkçı’nın nişanlısı H.A. “Kaşıkçı’yla birlikte geçen cuma günü Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na gittiklerini, konsoloslukta evraklar hazırlanmadığı gerekçesiyle haftaya gelmelerinin söylendiğini” anlattı. Nişanlısı “Aynı akşam Londra’ya giden Kaşıkçı’nın daha sonra İstanbul’a döndüğünü ve bilgi almak için aradığı konsolosluktan ‘gelin, evraklar hazırlıyoruz’ diye bilgi verilmesi üzerine yeniden konsolosluğa gittiğini” belirti.ÇIKTI BEKLEMEYİN DEDİLERH.A., “Bana telefonları verdi, ‘Ben gireceğim, evraklarımı alıp çıkacağım. Bir şey olursa da hemen AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay ve Türk Arap Medya Derneği’ne haber verirsin’ dedi. İçeri girdi, birkaç saat haber gelmeyince Yasin Aktay’a, ardından Türk Arap Medya Derneği’ne haber verdim. Şu ana kadar kendisinden haber yok. Henüz bir gelişme yok. Konsolosluktan birileri kapı önünde ‘O zaten çıkmış, burada beklemenize gerek yok’ dedi” diye konuştu.

2 YIL ÖNCE ABD’YE YERLEŞMİŞTİ

Özellikle Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a karşı muhalif yazılar yazan gazeteci-yazar Kaşıkçı yaklaşık 2 yıl önce ülkesini terk ederek ABD’ye yerleşmişti. Kaşıkçı Amerikan Washington Post gazetesine yazılar yazan, Al Watan gazetesine büyük katkıları olan ve Orta Doğu’nun en etkin gazetecilerinden biri.

Dün ise Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna gittiğinden beri kendisinden haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın akıbetini İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyeti soruştururken Reuters'den çarpıcı bir iddia geldi.


İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu


Reuters ajansı, Türk yetkililerin Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nun içinde öldürüldüğüne inandığı iddiasına yer veren bir haber yayımladı.

Reuters, haberi iki Türk yetkiliye dayandırdı.

'ÖNCEDEN PLANLANMIŞ CİNAYET'

Türk yetkililerden biri ''Türk polisinin ilk değerlendirmesi, Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu içinde öldürüldüğü yönünde. Biz cinayetin önceden planlandığına ve cesedin sonradan konsolosluktan çıkarıldığına inanıyoruz'' dedi.

İki Türk kaynak, cinayetin ne şekilde işlendiğine dair görüşlerini Reuters'le paylaşmadı.

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosu ise ajansa ülkesinin Kaşıkçı'nın aranmasına yardım ettiğini, Suudi yetkililer tarafından kaçırılmasının sözkonusu olmadığını söyledi.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı


EMNİYET AÇIKLAMASI MANİDAR

Cumartesi günü ilkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Kaşıkçı'nın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdiği ve bir daha haber alınamadığı 2 Ekim'den beri olayla ilgili soruşturma yürüttüğü ve son 4 günde soruşturmayı derinleştirdiği açıklaması geldi.

Ardından Emniyet yetkilileri, 2 Ekim Salı saat 13.12'de Suudi Başkonsolosluğundaki randevusuna giden Cemal Kaşıkçı'nın (Jamal Ahmid H. Khashoggi) başkonsolosluktan çıkmadığının tespit edildiğini duyurdu.

Emniyet açıklamasında, bir kısmı Suudi yetkili olan 15 Suudi vatandaşının, 2 uçakla İstanbul'a gelip aynı saatlerde başkonsoloslukta bulundukları ve daha sonra ayrılarak geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği de belirtildi.


Cemil Kaşıkçı


Kaşıkçı'nın evlilik işlemleri için önceden randevu alarak gittiği başkonsolosluğa girdiği saat ile nişanlısının kendisinden haber alamadığını bildirdiği süre zarfında Suudi temsilciliğine yapılan tüm giriş çıkışlar da emniyet tarafından inceleniyor.


Akıbetiyle ilgili Türk ve Suudi yetkililer birbirleriyle çelişen açıklamalar yaptı. Emniyet gazetecinin başkonsolosluktan hiç çıkmadığını söylerken Suudi yetkililer aynı gün konsolosluktan ayrıldığını savunuyor. Ama bu savunma, nişanlısı dışarıda Kaşıkçı'yı beklediğinden soru işaretlerini yatıştırmıyor.

REUTERS MUHABİRLERİNE KONSOLOSLUKTA TUR

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman Bloomberg'e demecinde Türkiye'ye konsoloslukta arama izni verdiğini söylemişti, ama Türk yetkililer henüz bniaya girmiş değil. Suudi Başkonsolos Muhamme Uteybi ise binanın kapılarını Reuters'e açtı ve muhabirleri 6 katlı binada gezdirip ''Bakın, Kaşıkçı yok'' dedi.


kaynak: yenisafak/sputnik

http://www.enpolitik.com/haber/199783/suudi-arabistanla-yasanan-kasikci-krizinde-son-durum-ne.html

Sizin Yorumunuz:

*
*