2018 Nobel Barış Ödülü DEAŞ'ın esir aldığı kadına gitti

2018 Nobel Barış Ödülü, Kongolu doktor Denis Mukwege ve Ezidi insan hakları savunucusu Nadia Murad'a verildi.
Eklenme Tarihi: 05.10.2018 12:22:00 - Güncellenme Tarihi: 05.10.2018 12:30:37

2018 Nobel Barış Ödülü, tecavüzün savaşlarda bir silah olarak kullanılmasını engellemek amacıyla yürüttükleri çalışmalardan dolayı Kongolu jinekolog doktor Denis Mukwege ve DEAŞ'ın esir aldığı Ezidi insan hakları savunucusu Nadia Murad'a verildi.

Nobel Ödülü'yle ilgili yapılan açıklamada, "Her ikisi de bu tarz savaş suçlarına dikkat çekilmesine ve bunlarla mücadele edilmesine odaklanan çabalara önemli katkılar yaptı... İkisi de kendi yöntemleriyle savaş zamanlarındaki cinsel şiddetin daha çok görünür kılınması ve bunu yapanların da yaptıklarından sorumlu tutulması için mücadele etti" denildi.

1955 yılında doğan Mukwege, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin doğusunda bulunan Bukavu kentindeki Panzi Hastanesini kurdu. Bu hastanede, toplu tecavüze uğrayan kadınların tedavisi yapılıyor.

Mukwege, kısa bir süre önce düzenlenen bir ödül töreninde yaptığı açıklamada, "Tüm kurbanlar çok vahşi şekilde tecavüze uğramış halde geliyor. Hastaneye ulaşabilecek kadar hayatta kalabilenler de olağanüstü fiziksel ve psikolojik yıkım olduğu görülüyor. Gelenlerin büyük bir bölümünün jenital bölgelerinde kurşun ya da sivri cisimlerle yaralanmalar mevcut oluyor. Bu, bu bölgenin tarihinde görülmemiş düzeyde bir vahşilik" demişti.


DEAŞ tarafından kaçırılmış, cinsel şiddete maruz kalmıştı


25 yaşındaki insan hakları savunucusu Murad da, DEAŞ tarafından kaçırılan ve esir kaldığı süre boyunca cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalmış binlerce kadından biri.


http://www.enpolitik.com/haber/199756/2018-nobel-baris-odulu-deasin-esir-aldigi-kadina-gitti.html

Sizin Yorumunuz:

*
*