Mecliste 27'inci dönem Binali Yıldırım'ın esprisi ile başladı

TBMM 27. Yasama Dönemi 2. Yasama Yılı bugün başlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın TBMM'de yapacağı konuşma bekleniyor.
Eklenme Tarihi: 01.10.2018 14:27:00 - Güncellenme Tarihi: 01.10.2018 14:24:56

TBMM 27. Yasama Dönemi 2. Yasama Yılı bugün başlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın TBMM'de yapacağı konuşma bekleniyor.

Meclisin 27. Dönem 2. Yasama Yılı başlangıcı dolayısıyla TBMM Atatürk Anıtı'nda tören düzenleniyor. Yeni yasama yılının ilk Genel Kurul toplantısı, TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın saat 14.00'te birleşimi açması ve sunuş konuşması ile başladı.

Yıldırım'dan espri: Kimse TBMM'nin sesini kısamaz


Yıldırım, mikrofonun sesinin birkaç saniye geç açılması üzerine “Kimse TBMM’nin sesini kısamaz” diye espri yaparak konuşmasına başladı.

Yıldırım'ın konuşmasından bir özet şöyle:

- TBMM, her zaman çare kapısı olmuştur. Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür milletin vekilleri görev yapmaktadır.

- Milli meselelerde ihtilafa düşemeyiz, tek yumruk olalım. FETÖ'cü hainler 15 Temmuz gecesi ağır silahlarla harekete geçtiler. Gazi Meclis o gece dimdik ayakta durdu. Kur saldırısında Meclis dik durdu. Aziz milletimiz hep payidar olacak.

- TBMM, istiklalini temin etmek için çalışmalarına başladığından beri çok dinamik bir yöntem belirlemiştir. Türkiye yeni bir sisteme geçmiştir. Yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır. Yeni sistemin ilk milletvekileri de bizler olarak TBMM'de sistemin ruhuna uygun olarak yasama, denetim odaklı çalışmlarımızı yürüteceğiz. Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Son zamanlarda ekonomimizde küresel kaynaklı bazı sıkıntılar yaşadığımızı biliyoruz. Ülkemiz benzer sıkıntılarla geçmişte de karşılaşmış, üstesinden gelmiştir. Kısa sürede bunun da üstesinden geleceğine inanıyorum. Yüce Meclisimiz de üzerine düşen görevi yerine getirecek, yürütmeye gereken desteği vermeyi sürdürecektir. 

- Sayımız 600 olmuştur, 104'ümüz kadın. Bu rakam gelecekte seçmen sayısıyla mütenasip daha da artacak.

Ayrıntılar gelecek.


Enis Berberoğlu yemin edecek


Bir süre önce tahliye olan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, yeni yasama yılının başlamasının ardından bugün Meclis Genel Kurulu'nda yemin edecek. Meclis Başkanı Binali Yıldırım'ın açılış konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milletvekillerine hitap edecek. Erdoğan’ın hitabından önce CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, İçtüzükte yer alan 'Ant içme töreninde bulunmayan milletvekilleri katıldıkları ilk birleşimin başında ant içerler' hükmü gereğince yemin edecek.


Baykal yemin edemeyecek


Bu arada rahatsızlığı nedeniyle tedavisi devam eden CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın da yasama yılının başında yemin etmek istediği, ancak doktorlarının henüz buna izin vermediği öğrenildi.


İlk gelen lider Bahçeli


Meclis'in 27.dönem ikinci yasama yılı açılışına ilk gelen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Kuliste bir süre sohbet eden Bahçeli genel kurul salonuna da erkenden girdi.


Meclis’te ilk: Kuvvet komutanları, bakanların arkasında


Meclis'te bir ilk olarak Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları bakanların arka sırasında oturdu.

kaynak: t24.com

http://www.enpolitik.com/haber/199676/mecliste-27inci-donem-binali-yildirimin-esprisi-ile-basladi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*