Didar Ezgi Özdağ yazdı: Ressam ve yazar 'Can Göknil' kimdir

İnternet gazetemiz enpolitik.com yazarlarından Didar Ezgi Özdağ, bugünkü köşe yazısında ressam ve yazar olan Can Göknil'i konu aldı.
Eklenme Tarihi: 24.09.2018 13:49:00 - Güncellenme Tarihi: 04.03.2020 15:52:53

Sitemiz enpolitik.com yazarlarından Didar Ezgi Özdağ bugünkü yazısında, Anadolu mitolojileri üzerine çalışmalar yapan ressam ve yazar Can Göknil'i anlattı. 

Göknil'in Orta Asya Türklerinin inanç ve mitolojisine duyduğu tutkuyu resimlerine aktardığını anlatan Özdağ, yazısında şöyle kaydetti:


Resim 1. Can Göknil bernagencalp.wordpress.com/2015/02/25/kendi-sarkisini-soyleyen-kadin-can-goknil/ sayfasından erişilmiştir.


1945 Ankara doğumlu olan Can Göknil ressam ve yazar kişiliği ile tanınmaktadır. Anadolu mitolojileri üzerine çalışmalar yapan sanatçı tüm bunları harmanlayarak sanat eserlerinde bir araya getirmiştir.

Bir başka ifade ile Orta Asya Türklerinin inanç ve mitolojisine duyduğu tutku onun için en büyük ilham kaynağı olmuştur. Özellikle resimlerinde kullandığı öğeler ve kompozisyonlar da bunu doğrular niteliktedir.

Resim 2. Can Göknil, Dünyayı kucağında taşıyan melek, 1994-1997


Resim 3. Can Göknil, Serlevhalar.


Üstelik yalnızca resim sanatında değil aynı zaman da heykel çalışmaların da örnekler vermiştir. Kullandığı yalın dil, etkileyici görseller ile buluşmuş buradan yazı diline kadar uzanmıştır.

Sanatçı hem bizler hem de çocuklar için öyle güzel kitaplar kaleme almıştır ki,

Sanatla iç içe geçen bir hayatın yansımasını gözler önüne sermektedir.

Örneğin ; ?Deniz Kokusu? isimli eseri.

Şöyle yazar kitapta;

Yaşamımız, asla görmezden gelinmeyecek güzelliklerle dolu; kavganın, kişisel çıkarların, gürültünün yerini, doğanın dinginliği alabilir. Yeter ki nereye bakacağımızı, nasıl bakacağımızı bilelim.

Ve son olarak benim için özel bir yeri olan çocuk kitapları.

Kuyruksuz, Renkli öcüler, Küçük olmak, Kardeşim, Kirpi Masalı ve diğerleri?

Dip Not: Kirpi Masalı ülkemizde ki ilk resimli çocuk kitabımızdır.

http://www.enpolitik.com/haber/199544/didar-ezgi-ozdag-yazdi-ressam-ve-yazar-can-goknil-kimdir.html

Sizin Yorumunuz:

*
*