Putin ayrı, Savunma Bakanı ayrı konuştu: İşte Rusya-İsrail krizinde son durum

Rusya Savunma Bakanlığı, İl-20 model 15 kişilik askeri mürettebat taşıyan uçağının Suriye'de düşürülmesini açıkladıktan sonra, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve devlet başkanı Putin'den farklı açıklamalar geldi.
Eklenme Tarihi: 18.09.2018 19:59:00 - Güncellenme Tarihi: 18.09.2018 19:55:37

Rusya Savunma Bakanlığı, İl-20 model 15 kişilik askeri mürettebat taşıyan uçağı Suriye'nin düşürdüğünü açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı, İl-20 model 15 kişilik askeri mürettebat taşıyan uçağının Suriye'de düşürülmesini açıkladıktan sonra, uçağın İsrail tarafından bilerek Suriye rejiminin radarına itilerek vurulduğunu açıkladı. Rusya, bunun üzerine, İsrail Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.   Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun İsrail'i suçlayan açıklamalarının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den tam tersi bir açıklama geldi.


Putin, 'Rus uçağını İsrail vurmadı. Trajik ve bir şansızlık zinciri gibi görünüyor. Hala ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Alınacak önlemler herkesi ilgilendiriyor. Önlemler Suriye'deki askeri personelin güvenliğine yönelik olacak.' dedi. 

Bu arada Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile telefonda görüştü.

Rusya Savunma Bakanlığı, içinde 15 asker bulunan İl-20 model Rus askeri uçağının Akdeniz üzerinde radardan çıktığını bildirerek, "Uçak, İsrail'e ait 4 F-16 uçağının Lazkiye saldırısı sırasında kayboldu" açıklamasını yapmıştı.

'Uçağımızı İsrail düşürmedi'

Putin "İnsanların ölümü, özellikle de böyle trajik koşullarda ölümü, her zaman bir felakettir. Hem bizim için, hem ülkemiz için, hem de ölen arkadaşlarımızın yakınları için böyledir. Bu bağlamda ölen askerlerin yakınlarına başsağlığı diliyorum. Burada yanlışlıkla gelişen trajik olaylar zincirine benzeyen bir durum var gibi. Zira İsrail uçağı bizim uçağımızı düşürmedi" dedi.

Rusya Savunma Bakanlığından farklı bir açıklama geldi

Rus Savunma Bakanlığı; " Radarda kaybolan uçağımızı Esed güçleri vurdu ve buna İsrail sebep oldu. İsrail'in sorumsuz davranışı nedeniyle 15 askerimiz öldü. İsrailli pilotlar askeri uçağımızı Suriye hava savunma sisteminin olduğu yöne itti. İsrail planlanan operasyondan sadece 1 dakika önce bizi uyardı. Ancak bu süre savaş uçağımızın güvenli alana geçmesi için yeterli değildi. 15 askerimiz İsrail'in sorumsuz davranışları nedeniyle öldü. İsrail'in Rusya'daki davranışları provokasyona neden oluyor. İsrail ordusunun uçağımızı inişe hazırlanırken görmemesi imkansız. İsrail'in bu düşmanca davranışına uygun ölçülerde karşılık verme hakkına sahibiz." açıklaması yapıldı.

Putin ile Netanyahu görüştü


Bu arada Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile telefonda görüştü. Netanyahu’nun düşen Rus uçağı ile ilgili Putin’e “Yürütülen soruşturmayla ilgili gerekli tüm bilgileri vermeye hazırız” dediği öğrenildi.

Netanyahu'nun uçağın düşmesinden Suriye rejiminin sorumlu olduğunu söylediği belirtildi.

İki ülkenin Savunma Bakanları görüştü

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman ile konuştu. Şoygu; "İsrail Savunma Bakanı ile konuştuk onlara İsrail'in davranışlarının sorumsuzca olduğunu söyledim. 15 Rus'un ölümüne onların davranışlarının neden olduğunu ve tek sorumlunun İsrail olduğunu belirttim" ifadelerini kullandı.

Kremlin: Anlaşma etkilenmeyecek

Kremlin'den  yapılan açıklamada; "Rus uçağının düşürülmesi endişe verici, durum değerlendiriliyor. " açıklamasında bulunuldu. Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov da, Türkiye ve Rusya arasında varılan İdlib anlaşmasının, Suriye’nin geleceği açısından son derece önemli olduğunu belirterek, "Suriye’de düşen Rus uçağı bu anlaşmayı asla etkilemeyecek" dedi.


http://www.enpolitik.com/haber/199382/putin-ayri-savunma-bakani-ayri-konustu-iste-rusya-israil-krizinde-son-durum.html

Sizin Yorumunuz:

*
*