Kurtuba Camisi kilisenin olamaz

İspanyol uzmanlar, Endülüs İslam döneminin ayakta kalan en önemli eserlerinden Kurtuba Ulu Camisi’nin hiçbir zaman Katolik Kilisesine ait olmadığını belirterek, kilisenin sahiplik iddiasının Anayasa Mahkemesine götürülmesini önerdi.
Eklenme Tarihi: 17.09.2018 12:49:00 - Güncellenme Tarihi: 17.09.2018 12:44:49

İspanya’nın güneyindeki Endülüs Özerk Bölgesi’nde yer alan Cordoba (Kurtuba) kentindeki Kurtuba Camisi’ni Katolik Kilisesi’nin sahiplenmesinden kaynaklanan tartışmalar devam ediyor.

Camiye ev sahipliği yapan Cordoba kenti belediyesinin görevlendirdiği komisyon, katedral olarak kullanılan yapı ile ilgili raporunu tamamladı. Belediye Meclisine sunulan raporda, tarihi analizlerin, kilisenin 2006 yılında “Kutsal Katedral Kilisesi” olarak adlandırdığı yapıya hiçbir zaman sahibi olmadığını ve olmayacağını gösterdiği belirtildi. Kilisenin sahiplik iddiasıyla oluşan 12 yıllık durumun adaletsiz olduğu ve vatandaşların menfaatine ters düştüğü vurgulanarak bazı çözüm önerileri sunuldu.


ANAYASA MAHKEMESİNE GİDİLSİN


Bunlar arasında Anayasa Mahkemesine kilisenin sahiplik iddiasının geçersiz kılınması amacıyla gidilmesi ilk sırada yer alırken bunun için yeterli parlamenter desteğinin sağlanması gerektiğine dikkat çekildi. Eğer bu yolla başarı elde edilemezse belediyenin normal mahkemelere gitmesi önerisinde bulunulan raporda, ancak bunun da süreci uzatabileceği uyarısında bulunuldu. Raporu hazırlayan heyette eski UNESCO Başkanı Federico Mayor Zaragoza, tarihçiler Alejandro Garcia Sanjuan, Juan Bautista Carpio ile haziran ayında başbakan yardımcısı olduğu için raporu imzalayamayan Carmen Calvo yer aldı.

Kaynak: Yeni Şafak

http://www.enpolitik.com/haber/199327/kurtuba-camisi-kilisenin-olamaz.html

Sizin Yorumunuz:

*
*