Türk edebiyatının 'Üç Kemal'inden Orhan Kemal 104 yaşında...

15 Eylül 1914'te hayata gözlerini açan Orhan Kemal, 2 Haziran 1970'te ​ tedavi edildiği hastanede beyin kanamasından hayatını kaybetti. Bugün Orhan Kemal'in doğumunun 104. yılı...
Eklenme Tarihi: 15.09.2018 11:41:00 - Güncellenme Tarihi: 15.09.2018 13:38:51

“… Eşe dosta selam… İnandığım doğruların adamı oldum, böyle yaşadım, karınca kararınca bu doğruların savaşını daha çok sanatımda yapmaya çalıştım, kursağıma hakkım olmayan bir tek kuruş dahi girmemiştir…” 

15 Eylül 1914'te hayata gözlerini açan Orhan Kemal, 2 Haziran 1970'te  tedavi edildiği hastanede beyin kanamasından hayatını kaybetti. Bugün Orhan Kemal'in doğumunun 104. yılı...

Orhan Kemal'in yaşamına dair kesitler ise şöyle:

15 Eylül 1914’te Adana’nın Ceyhan ilçesinde doğan sanatçının asıl adı Mehmet Raşit Öğütçü’dür. İstiklal Mahkemelerinde yargılanmış siyasetçi Abdülkadir Kemali Bey’in oğludur. 

Babasının, 1930’da Ahrar Fırkasinı kurmak ve gazete çıkarmak yüzünden öldürülme korkusuyla Suriye’ye geçmesi üzerine, ortaokul son sınıfta öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Bir süre Suriye ve Lübnan’da yaşamış, 1932’de Adana’ya dönerek burada işçilik, dokumacılık, ambar memurluğu, katiplik yapmıştır. 1939’da ilk şiirlerini de yazdığı askerliği esnasında, komünizm propagandası yapmak suçlamasıyla 5 yıl hapse mahkûm olmuştur.

Nazım Hikmet dönüm noktası oldu

 Kayseri, Adana ve Bursa cezaevlerinde yatan sanatçının Bursa Cezaevinde Nâzım Hikmet’le tanışması yaşamının ve yazarlığının dönüm noktası olmuştur. Hapisten çıktıktan sonra amelelik, sebze nakliyeciliği, Adana Verem Savaş Derneğinde kâtiplik yapmış ve 1950 yılında İstanbul’a yerleşmiştir. Bu tarihten itibaren hayatını yazılarıyla kazanmıştır. 

Yaşamının son döneminde Bulgaristan ve Romanya Yazarlar Birliği’nin davetlisi olarak, daha çok da tedavi amacıyla Soyfa’ya gider. Geçirdiği bir kriz sonrasında Sofya Hükümet Hastanesi’ne yatırılır. Önceleri durumu iyi görünse de kısa bir süre sonra konuşamaz hale gelir. Doktorlardan istediği bir kağıda şunları yazar: “… Eşe dosta selam… İnandığım doğruların adamı oldum, böyle yaşadım, karınca kararınca bu doğruların savaşını daha çok sanatımda yapmaya çalıştım, kursağıma hakkım olmayan bir tek kuruş dahi girmemiştir…” 

Orhan Kemal, 2 Haziran 1970’te Sofya’da tedavi edildiği hastanede beyin kanamasından ölmüştür. 

Orhan Kemal’in oğulları Nâzım Öğütçü ile Işık Öğütçü, Zamana Karşı Orhan Kemal kitabı için verdikleri röportajda bir bölümünde babaları Orhan Kemal’i şöyle anlatıyor:

“Okul sıralarında babamın adını sorduklarında Mehmet Raşit Öğütçü derdim. Orhan Kemal’i ne zaman fark ettiniz derseniz iş biraz daha değişiyor…”

6

“…Orhan Kemal’i anlayabilmem kaç yaşında oldu? Babamın önerdiği İki Çocuğun Devriâlemi adlı kitabı okuduktan sonra, kendi kitaplarını okumaya başladım. Baba Evi ve Avare Yıllar’la başlayan bir süreçti. Yazarken kurguladığı konuları bizimle de konuşurdu. Zaten oradan da hazırlıklıydık. Kitap çıktıktan sonra da alıp okuyabiliyorduk. Yani Orhan Kemal’i çok eski tarihlerden beri tanıyorum.”


Kaynak: listelist

Haber: Enpolitik.com

http://www.enpolitik.com/haber/199259/turk-edebiyatinin-uc-kemalinden-orhan-kemal-104-yasinda.html

Sizin Yorumunuz:

*
*