İtalya'dan ırkçı çıkış: Yeni kölelere ihtiyacımız yok!

Avusturya'da düzenlenen toplantıda Afrikalı göçmen istemediğini belirten İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı, ''Sahip olmadığımız çocukların yerini alacak yeni kölelere ihtiyacımız yok'' diye konuştu.​
Eklenme Tarihi: 14.09.2018 16:58:00 - Güncellenme Tarihi: 14.09.2018 17:27:21

Avusturya'da düzenlenen toplantıda Afrikalı göçmen istemediğini belirten İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı, ''Sahip olmadığımız çocukların yerini alacak yeni kölelere ihtiyacımız yok'' diye konuştu.

İtalya'nın kuzeyindeki "Padanya" bölgesinin bağımsızlığını savunan bir parti olarak kurulan Kuzey Ligi'nin lideri ırkçı eğilimli parti olan Lig, hükümet ortağı olurken, lideri Matteo Salvini de Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı sıfatıyla Afrikalı göçmenlerden 'köleler' diye söz ediyor...

'Yeni kölelere ihtiyacımız yok' dedi

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı olan Avusturya'da göç ve güvenlik konulu, basına kapalı bir toplantıda konuşan Salvini, Avrupa'da nüfusun yaşlanması sebebiyle göçmenlere ihtiyaç olduğu görüşünü reddederken şöyle dedi:

''Sahip olmadığımız çocukların yerini alacak yeni kölelere ihtiyacımız yok.''

'Lüksemburg'da göçmenlere ihtiyaç olabilir ama...'

Salvini'nin Facebook sayfasında yayımlanan toplantının videosuna göre İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı şunları söyledi:

''Artık çocuk yapmayan Avrupalıların yerine Afrika gençliğinin en iyilerini getireyim diye değil, birkaç yıl önceki gibi genç insanlar yine çocuk sahibi olsunlar diye yurttaşlar bana maaş ödüyor. Belki Lüksemburg'da (Afrikalı göçmenlere) ihtiyaç olabilir, İtalya'daki ihtiyaç ise çocuklarımızın çocuk sahibi olmasına yardımcı olmak, sahip olmadığımız çocukların yerini alacak yeni köleler değil.''

Videoda Salvini'yi dinlerken kızgınlığı yüzüne yansıyan Lüksemburg Dışişleri ve Göç Bakanı Jean Asselborn, İtalyan bakanının sözünü Fransızca kesip ''Allez, allez, allez'' dedi.

''Fazla ileri gittin!'' 

Salvini'ye ''Fazla ileri gittin'' mesajı veren Asselborn, ''Lüksemburg'da onlarca İtalyan göçmen var, göçmen olarak gelip çalıştılar ki, siz İtalya'da çocuklar için para ödeyebilesiniz'' diye konuştu.

Sözlerini ''Kahretsin'' manasında ''Merde alors!'' diye tamamlayan Lüksemburglu bakanın, 2. Dünya Savaşı sonrası nüfus yetersizliğinden pek çok Avrupa ülkesinin göçmen işçi almak suretiyle ekonomik refah düzeyine ulaştığı döneme atıf yaptığı belirtildi.

Avrupa ve Afrika'dan içişleri bakanları ve AB yetkililerinin katıldığı Avusturya'daki iki günlük toplantının programında, Salvini ile Avusturya hükümetinin aşırı sağcı ortağı Özgürlük Partisi'nin lideri ve Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache'nin ortak basın toplantısı da var.

kaynak: sputniknews.com

http://www.enpolitik.com/haber/199235/italyada-irkci-sesler-yeni-kolelere-ihtiyacimiz-yok.html

Sizin Yorumunuz:

*
*