Türkiye'de İncirlik tartışılırken, ABD Yunanistan'la görüşüyor!

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre ABD ordusu, Yunanistan ordusu ile ülkedeki hava ve deniz üslerini daha fazla kullanmayı da içeren görüşmelerde bulunuyor.
Eklenme Tarihi: 12.09.2018 14:15:00 - Güncellenme Tarihi: 12.09.2018 14:11:26

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre ABD ordusu, Yunanistan ordusu ile ülkedeki hava ve deniz üslerini daha fazla kullanmayı da içeren görüşmelerde bulunuyor. Ancak iki ülke arasında artması muhtemel askeri işbirliğinin Türkiye pahasına olmayacağı belirtiliyor.

TÜRKİYE İLE ENDİŞELER

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre; ABD Genelkurmay Başkanı Joe Dunford, geçen hafta ülkeye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın Suriye ve Kuzey Afrika'daki operasyonlara coğrafi yakınlığına dikkat çekerek, "Ülkede çok önemli fırsatların olduğunu" söyledi.

Amerikalı yetkililere göre, ABD ve Yunanistan ikili ilişkilerinin zirvesinde ve NATO müttefikleri Türkiye ile ilgili endişeler yaşıyorlar. Coğrafi olarak ise, Yunanistan yıl boyunca uçuş eğitimi yapılabilmesi için ideal hava şartlarına sahip.

KULLANIMINI GENİŞLETİYORLAR

WSJ haberinde, ABD'nin Yunanistan'daki üslerini kullanımı genişletmeye çoktan başladığını kaydetti. Yunanistan'ın Larissa Hava Üssü'nde silah taşımayan insansız hava aracı MQ-9 Reaper'ların bahar aylarında kullanıma başlandığı belirtiliyor.

http://www.enpolitik.com/haber/199143/turkiyede-incirlik-tartisilirken-abd-yunanistanla-gorusuyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*