Habertürk yazarından 'sütte ve dondurmada şarbon' iddiası

Şarbon hastalığı Türkiye gündemine oturan maddelerden birisi oldu. Üst üste gelen haberler vatandaşın üzerinde tedirginlik yaratıyor ve gündemdeki yerini koruyor. Habertürk yazarı Sevilay Yılman, bugün köşesinde yer verdiği "​ Belediyeler GSM operatörleriyle ortak mı çalışıyor?" başlıklı yazısında, "​Dondurmada da şarbon tehlikesi olabilir mi?" başlığında yeni bir soru gündeme getirdi.
Eklenme Tarihi: 05.09.2018 10:54:00 - Güncellenme Tarihi: 05.09.2018 10:51:06

Şarbon hastalığı Türkiye gündemine oturan maddelerden birisi oldu. Üst üste gelen haberler vatandaşın üzerinde tedirginlik yaratıyor ve gündemdeki yerini koruyor. Habertürk yazarı Sevilay Yılman, bugün köşesinde yer verdiği " Belediyeler GSM operatörleriyle ortak mı çalışıyor?" başlıklı yazısında, "Dondurmada da şarbon tehlikesi olabilir mi?" başlığında yeni bir soru gündeme getirdi.

Yılman yazısındaki konuyla ilgili bölümde şu ifadelere yer verdi:


Dondurmada da şarbon tehlikesi olabilir mi?

Sizi bilmem ama ben şahsen korktum. Ve bir süreliğine eti hayatımdan çıkardım.

Hatta dün WhatsApp gruplarında dolaşıma sokulanları okuduktan sonra süt ve süt ürünlerini de yememeye karar verdim.

Diyebilirsiniz ki; “Abartıyorsun Sevilay!”

Hayır abartmıyorum.

Çünkü uzman olduğu alan Şarbon Hastalığı olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde görevli bir hoca “Sütte de risk var” demiş bir arkadaşıma.

Bilmiyorum ne kadarı doğru ya da değil ama adının açıklanmasını istemeyen profesöre göre süt ve ürünlerinin tüketimi de çok mühim.

Herkesin kendince önlem alması gerektiğini söyleyen uzman kişiye göre sadece et değil, şarbon tehlikesi taşıyan süt ve ürünleri de aynı riski taşıyormuş.

Çiğ sütle yapılma ihtimali yüksek olduğundan özellikle dondurmadan uzak durmak gerekiyormuş.

Nereden alınırsa alınsın, hangi marka olursa olsun sütün mutlaka ama mutlaka kaynatılmasının riski azaltan bir yol olduğunu da eklemiş uyarılarına...

Etle ilgili de bir sürü şey aktarmış hoca ama onlar zaten günlerdir yazılıp çizildiği için burada tekrar etmeye gerek duymuyorum.

Az bilinen mesele süt özellikle de dondurma olduğu için altını kalın kalın çizmek istedim.

Aman dikkat!

http://www.enpolitik.com/haber/198886/haberturk-yazarindan-sutte-ve-dondurmada-sarbon-iddiasi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*