Dünya'nın Mars'ı, Türkiye'nin Maldivleri: Salda Gölü büyülüyor

Son zamanlarda adını 'Türkiye'nin Maldivleri' olarak duyuran, turkuaz suyu ve bembeyaz kumsalları ile ziyaretçilerine görsel bir şölen yaşatan Salda Gölü, ayrıca 'dünyanın Mars'ı' teziyle de bilim adamlarının dikkatini çekiyor.
Eklenme Tarihi: 03.09.2018 19:14:00 - Güncellenme Tarihi: 03.09.2018 19:11:26

Tıpkı Doğu Ekspresi ile başlayan Kars ve 'Anı Harabeleri'nin keşfi gibi, Burdur'un Salda Gölü de Türkiye'nin son zamanlarda keşfedilen eşsiz güzelliklerinden biri oldu. 

İlk olarak sosyal medyada bir grup gezginin Doğu Ekspresi'ne binerek bunu sosyal medyada yol, doğa, manzara ve tarih fotoğrafları ile süsleyerek paylaşması ile başlamıştı Kars'ın yeniden keşfi. Bugünler de ise yine benzer şekilde Burdur'un eşsiz gölü Salda'ya dair paylaşılan fotoğraflar gözleri aniden Burdur'un eşsiz güzelliği Salda Gölü'ne çevirdi. 

Türkiye'nin Maldivleri ünvanını alan Salda Gölü, turkuaz suyu ve beyaz kumsallarıyla ziyaretçilerine görsel bir şölen hazırlarken, fotoğraf tutkunlarına ise muazzam kareler sunuyor. 

Türkiye'nin en derin ikinci, dünyanın da en temiz 5'inci gölü olan Salda Gölü, sadece bu kadarla da kalmıyor, Mars gezegeni ile göstermiş olduğu yapısal benzerlikleri dolayısı ile dünya bilim adamlarının  da oldukça dikkatini çekiyor. 

Salda Gölü'nün yapısı ve Mars'la olan ilişkisi

 Salda Gölü tatlı-soda su özelliğinden göl suyu bol miktarda magnezyum içerir. Bu magnezyum göldeki bakteriler tarafından tüketilir ve beyaz renkli hidromanyezit minareline dönüşerek onların yapı taşlarını oluşturur. Hidromanyezit minerallerinden yapılı bakteri kolonileri bir araya gelerek stromotolitleri meydana getirir. Bu stromolitler göl içinde kıyı adalarının teşekkülüne yol açar. Bu adaların su yüzeyinden yüksekliği 5-8 metre,su içindeki yüksekliği de 8-10 metreye kadar ulaşabilmektedir. Kıyıda hidromanyezit mineralinden yapılı bu stromolitler dalgaların etkisiyle ayrıştırılırlar ve sahil kumları olarak çökelirler. Böylece gölün etrafı bembeyaz bir kuşakla çevrilidir. İşte bu beyaz sahil şeridi göle özel bir görünüm kazandırır.

Mars'a dair doğal bir laboratuvar

Bu tür görünümleri Mars’tan gelen fotoğraflarda da yer alması oldukça dikkat çekicidir. Mars’tan gelen fotoğraflarda gözlenen beyazlıklarında hidromanyezit fizikçiler tarafından ileri sürülmektedir. Hidromanyezitler ise yalnız ve yalnızca sıvı suyun bulunduğu ortamlarda bakteriler tarafından üretilmektedir (stromolitler şeklinde). Şu halde Salda Gölü Mars gezegeninde hayat ve suyun olup olmadığına dair çalışmaları ışık tutabilecek dünyamızdaki tabii laboratuvarlardan biridir. Zaten bu yüzden de bilim adamlarının gündemindedir. 


Salda Gölü’nde dört yıldır araştırma yapan İskoçya’nın Glasgow Üniversitesinden Prof. Dr. Mike Russel, dünya üzerinde, Mars’ın yüzey özelliklerini taşıyan iki yer bulunduğunu, bunlardan birisinin Kanada’nın kuzey bölgesinde, diğerinin de Salda Gölü‘nde olduğunu kaydediyor. 


Salda Gölü, doğa güzellikleri ile özellikle sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarla gündeme gelirken, gölün bağlı bulunduğu Yeşilova Belediyesi de rağbete ilgisiz kalmayarak, gölü ve göl çevresini güzelleştirme çalışmalarına başladı.

Gölün etrafı kamp alanları, ahşap konaklama merkezleri ile hızlıca güzelleştirilirken, gölün çevresinde bisiklet turları da düzenlenmeye başladı, turistlere ise gölü çevreleyen ormanlarda huzurlu bir tatilin tadını çıkarmak kaldı. 

kaynak: saldagolu.com/milliyet.com

haber: enpolitik.com/ Melek S. Tunç

http://www.enpolitik.com/haber/198834/dunyanin-marsi-turkiyenin-maldivleri-salda-golu.html

Sizin Yorumunuz:

*
*