Katar'la beklenen anlaşma yarın imzalanıyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yarın Katarlı mevkidaşı Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed bin Muhammed bin Cassim el-Sani ile Ticaret ve Ekonomik Ortaklık anlaşmasını imzalamak üzere bir araya gelecek.
Eklenme Tarihi: 03.09.2018 18:01:00 - Güncellenme Tarihi: 03.09.2018 18:07:18

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile onun davetlisi olarak Türkiye'yi ziyaret edecek olan Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed bin Muhammed bin Cassim el-Sani yarın Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşmasını paraflamak üzere bir araya gelecek.

Mal ve hizmet ticaretinde kapsamlı bir serbestleşmeyi amaçlayan anlaşma ile başta petrol türevleri doğalgaz gibi girdilerin ucuza temini ile üretimde maliyetlerin düşürülmesi hedefleniyor.

Açıklamaya göre, telekomünikasyon ve mali hizmetleri de kapsayan anlaşma, Türkiye'nin cari açığının daraltılması, ülkeye Katar sermayesinin çekilmesi konusunda ciddi bir atılım sağlayacak.

Açıklamada yer alan bilgiye göre; Türkiye'nin Katar'a ihracatı bu yılın ilk yedi ayında 611 milyon dolar, bu ülkeden ithalatı ise yüzde 195 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türk müteahhitleri Katar'da bugüne kadar 14.8 milyar dolar değerinde 137 proje üstlendi.

kaynak: yenisafak.com

   http://www.enpolitik.com/haber/198832/katarla-beklenen-anlasma-imzalaniyor.html

   Sizin Yorumunuz:

   *
   *