Akdeniz'deki 'ölüm yolculuğunun' utandıran raporu...

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Bürosu (UNHCR), Akdeniz'deki ölüm yolculuğuna ilişkin raporu açıkladı ve Akdeniz’in geçmiş yıllara göre mülteciler için daha tehlikeli hale geldiğini söyledi.
Eklenme Tarihi: 03.09.2018 16:29:00 - Güncellenme Tarihi: 03.09.2018 16:31:36

UNHCR hazırladığı raporda, Avrupa’ya ulaşmak için Akdeniz’i geçmeye çalışan mültecilerin geçmiş yıllara göre daha büyük bir tehlike altında olduğunu belirten raporunu yayımladı. Raporda bu sene bin 600’den fazla göçmenin öldüğünü belirtti.

İnsan kaçakçıları tarafından alınan göçmenler sağlıksız koşullarda, en düşük güvenlik önlemleri altında yolculuklarını gerçekleştiriyorlar. Bindikleri botların batması ve güvenli olmayan deniz trafiğine yol açan teknelerde yolculuk yapmaları, göçmenlerin hayatlarını kaybetmelerine neden oluyor.

Akdeniz’den Avrupa’ya üç ana güzergah bulunuyor. Bunların ilkinin, Türkiye-Yunanistan güzergahı olduğu belirtiliyor. Türkiye’den Yunanistan’a ulaşan göçmenler Avrupa içlerine doğru yol alıyorlar. Daha çok Orta Asya ve Ortadoğu kökenli göçmenler bu güzergahı kullanıyorlar. 

İkinci güzergah Libya-İtalya arası olarak biliniyor. Libya ve diğer Afrika ülkelerinden gelen mülteciler Libya üzerinden İtalya’ya geçiyorlar. 

Üçüncü güzergah Fas-İspanya güzergahı olarak gösteriliyor. Atlas Okyanusu’na yakın ülkelerde yaşayan göçmenlerin tercih ettiği bu hatta, göçmenler Fas’a geliyorlar. Ardından Cebelitarık üzerinden İspanya’ya ve oradan Avrupa içlerine yol alıyorlar.

kaynak: dunyabulteni.net

fotoğraf: deniz gazete

http://www.enpolitik.com/haber/198827/akdenizdeki-olum-yolculugunun-utandiran-raporu.html

Sizin Yorumunuz:

*
*