Barlas: Yeni bir Suriye siyaseti oluşturma zamanı

Sabah yazarı Mehmet Barlas, siyasetteki değişkenliğe dikkat çekerek, Suriye konusunda ABD ile birlikte yanılgıya düşüldüğünü kaleme aldı...
Eklenme Tarihi: 30.08.2018 17:07:00 - Güncellenme Tarihi: 14.02.2020 19:12:09

Sabah yazarı Mehmet Barlas, siyasetteki değişkenliğe dikkat çekerek, Suriye konusunda ABD ile birlikte yanılgıya düşüldüğünü kaleme aldı.

Barlas, "Şimdi yeni bir Suriye siyasetini oluşturma zamanıdır" başlıklı yazısında şu ifadelere yer verdi:

Siyaset değişken olgulara dayalı, gelecekte ne tür kararları gerektireceği hiç belli olmayan bir meslektir.
Bu değişkenlik iç siyaset için olduğu gibi dış siyaset için de geçerlidir.
Akıllı ve bilinçli siyasetçileri diğerlerinden ayıran özellik ise büyük konuşmamaktır.

ESAD GÜÇLENİYOR
Bugün tüm bölgeyi ve bu arada Türkiye'yi de derinine etkileyen gelişme, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın zor günleri geride bırakmış olması değil midir?
Esad'ın Suriye topraklarının bütünlüğünü sağlamak için İdlib'e dönük askeri hesaplara girmesi, sade bizim için değil, Amerika ve Rusya için de yeni hesapları gündeme getiriyor.

YANILGILAR
Günü gerçekçi biçimde değerlendirmek yerine kısa sürede geçerliliğini yitiren ezberlere dayalı siyaset oluşturanlara bir örnek ABD'dir. Arap Baharı rüzgârlarının Suriye'de de Esad'ı devireceğini hesap eden Amerika'nın bu tahmini yanlış çıkmıştır. Ancak Amerika bu yanlışta ısrar etmekte ve Esad'ın askeri harekâtına zaman zaman bomba ve füzelerle müdahale etmektedir. Bu müdahalelere gerekçe olarak da Esad'ın zehirli gaz kullandığı gösterilmektedir. Şimdi nüfusu sığınmalarla birlikte milyonları bulan İdlib de, bu senaryonun içinde gibi görünüyor...

SONUÇLAR ORTADA
Bütün bu anlattıklarımın Türkiye'yi doğrudan ilgilendirdiğini görmemek mümkün değildir. Biz Türkiye olarak Hafız Esad rejiminin sona erdiği yanılgısına, ABD ile birlikte düşmüştük. Buyanılgının rüzgârında, Rusya'nın neden Esad'ın yanında yer aldığını da, İran'ın Esad'ın yanında yer almasının ne anlama geldiğini de tam tahlil edemedik. Ve şimdi de Esad'ın artık bizimsınırlarımıza kadar dayanan toparlanmasının sonuçlarını henüz değerlendirmiş değiliz.

OLAYIN İÇİNDEYİZ
Bereket Rusya ile diyalogun ötesindeki bir işbirliğimiz var. Ayrıca Türkiye- Rusyaİran üçlüsünün oluşturduğu "Astana Süreci" içinde Suriye'ye bakmak durumundayız.
Yani Suriye'deki "Esad Gerçeği"ne uyumumuz ABD'ye göre daha kolay olacak.

NORMALE DÖNÜŞ
Ölümden kaçan milyonlarca Suriyeliye kucak açan Türkiye, Lübnan ve Ürdün, kriz döneminin doğrudan etkilenen ülkeleridir. Bunun yanında Suriye topraklarındaki kriz Türkiye'ye PYD/PKKterör örgütünün güçlenmesi şeklinde yansımıştır. Dilerim yeni duruma uyarlı siyasetlerigecikmeden üretebiliriz. Ve dilerim komşumuz Suriye'de hayat en çabuk biçimde normaledöner.

http://www.enpolitik.com/haber/198681/barlas-yeni-bir-suriye-siyaseti-olusturma-zamani.html

Sizin Yorumunuz:

*
*