Türkiye'den Yunanistan'a tepki yağıyor!

​​ Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in ardından Yunanistan'ın darbeci askerlerle ilgili almış olduğu karara tepkiler gelmeye devam ediyor.
Eklenme Tarihi: 22.08.2018 14:31:00 - Güncellenme Tarihi: 22.08.2018 15:03:03

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in, Twitter'dan yaptığı 'Geçmişte darbelerden acı çekmiş Yunanistan’da yargı makamlarının darbecileri himaye eden kararlara imza atması, hukukun bir kenara bırakıldığını, başka amaçlarla hareket edildiğini gösteriyor. Darbeciler milletimizin ve devletimizin en tehlikeli düşmanlarıdır. Yunan yargısı verdiği kararlarla Türkiye’nin düşmanlarından yana tavır almaktadır" açıklamanın ardından Dışişleri Bakanlığı, MHP Lideri Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanılğı Sözcüsünden de üst üste açıklamalar geldi. 


Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Danıştayı'nın darbeci askerlere iltica hakkı tanıması kararına sert tepki gösterdi.

Türkiye, Yunanistan Danıştayının 15 Temmuz darbe girişiminin faillerinden Süleyman Özkaynakçı'ya iltica hakkı tanımasını "skandal bir karar" olarak niteledi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Yunanistan Danıştayı, 15 Temmuz hain darbe girişiminin faillerinden Süleyman Özkaynakçı'ya iltica hakkı tanınmasına Yunanistan Hükümeti'nin itirazını reddederek skandal bir karara daha imza atmıştır." ifadesine yer verildi.

Yunanistan Danıştayının bu kararının Yunanistan'ın terörle mücadele konusundaki uluslararası yükümlülüklerine aykırı olduğu vurgulanan açıklamada, kararın ayrıca 1951 tarihli Mültecilerin Hukuki Statüsüne İlişkin Cenevre Sözleşmesi'nin de ihlali niteliğinde olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Yunanistan, darbeci hainlerin iadesini defalarca reddederek Türk milletinin vicdanını yaralayan bu tür kararlara zemin hazırlamıştır. Yunan makamları, uluslararası yükümlülüklerini dahi çiğneyecek kadar hukuk anlayışından yoksun yargı mekanizmalarına sığınarak darbeciler için ülkelerinin güvenli liman olmasına daha fazla müsaade etmemelidir." değerlendirmesinde bulunuldu.

İBRAHİM KALIN'DAN SERT TEPKİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Yunanistan Danıştayı, bir darbeciye iltica hakkı tanıyarak uluslararası anlaşmaları çiğnemiş ve Yunanistan’ın darbeciler ve teröristler için güvenli bir ülke olduğunu ifade etmiştir. Bu skandal kararın AB dahil bütün taraflarca reddedilmesi ve kınanması gerekir." dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet BahçeliFETÖ'cülere iltica hakkı tanınması ile ilgili, "Yunanistan'ın bu tür davranışlarla bir gün 9 Eylül'ü hatırlar hale gelmemesini temenni ederim." ifadelerini kullandı.


Bahçeli, ABD ile ilişkilerle ilgili olarak da "Bir papaz uğruna Türkiye ile ilişkilerini, dostluk ve müttefiklik anlayışını yok farz edebilecek bir hataya düşen Trump'ın kafasında acaba ne vardır? Bunu iyi anlamalıyız. Bu bir papaz meselesi değildir. Türkiye'ye darbe teşebbüsünün arka planı olan ABD, darbeci yoldaşlarını kurtarmak için bunu yapıyor." şeklinde konuştu.

http://www.enpolitik.com/haber/198437/turkiyeden-yunanistana-tepki-yagiyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*