Yunanistan'ın skandal kararına AK Parti'den ilk tepki!

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yunanistan’da yargı makamlarının darbecileri himaye eden kararlara imza atmasının, hukukun bir kenara bırakıldığını gösterdiğini söyledi.
Eklenme Tarihi: 22.08.2018 11:34:00 - Güncellenme Tarihi: 22.08.2018 11:37:12


Yunanistan'da Danıştay, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan darbecilere iltica hakkı verilmesini kararlaştırdı.

Danıştay Genel Kurulu, darbecilerden Süleyman Özkaynakçı için verilen iltica hakkına Yunan hükümetinin yaptığı itiraza yönelik nihai kararını açıkladı.

Emsal teşkil edecek kararda, hükümetin itirazı reddedilerek, firari eski askerlere iltica hakkı tanınmasına hükmedildi.

Cenevre Sözleşmesine atıfta bulunulan kararda, Özkaynakçı'nın darbe girişimine katıldığına ve Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olduğuna yönelik yeterli delil olmadığı ifade edildi.

Danıştay tarafından verilen kararın ardından, Özkaynakçı için seyahat belgesi temin edilebilecek.

Yunan basınına göre, askeri bir bölgede koruma altında bulunan darbeci askerlerin 3'üne daha Yunan İltica Dairesi tarafından iltica hakkı tanınmıştı.


AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yunanistan’da yargı makamlarının darbecileri himaye eden kararlara imza atmasının, hukukun bir kenara bırakıldığını gösterdiğini söyledi.

Yunan yargısının Türkiye düşmanları ve darbecilerin yanında yer aldığını belirten Çelik, "Bu, teröre destek vermekten daha ağır ve utanç verici bir tutumdur." dedi.

Çelik, "Teröristlere silah vererek destek olanları ve darbecileri yargı kararları ile himaye edenleri asla unutmayacağız." şeklinde konuştu.

http://www.enpolitik.com/haber/198431/yunanistanin-skandal-kararina-ak-partiden-ilk-tepki.html

Sizin Yorumunuz:

*
*