Şehitlikte hüzünlü bayram arifesi

Şehit aileleri Kurban Bayramı arifesinde Edirnekapı Şehitliği'ne gelerek, şehitlerin kabirlerini ziyaret etti.
Eklenme Tarihi: 20.08.2018 15:36:00 - Güncellenme Tarihi: 20.08.2018 15:42:48

Şehit aileleri Kurban Bayramı arifesinde Edirnekapı Şehitliği'ne gelerek, şehitlerin kabirlerini ziyaret etti.

Sabahın erken saatlerinden itibaren şehitliğe gelmeye başlayan şehit yakınları, mezar başlarında Kur'an-ı Kerim okudu, dua etti. Bazı şehit yakınları, kabirlerin bakımını yaptı, mezar taşlarını yıkadı, çiçek dikti.

Kabir başlarında bazı şehit yakınlarının gözyaşı döktüğü görülürken, bazıları da şehitliğe gelen vatandaşlara çikolata, şeker ve lokum ikram etti.

Ayrıca şehitlikte, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü Şehit Yakınları ve Gaziler Koordinasyon Birimi ekiplerince, vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunuldu. Ayrıca, şehitlikte Kur'an-ı Kerim okundu.

"Hep hasretlik, hep keder"

Bursa'dan, 1992'de teröristlerce basılan karakolda şehit olan oğlunun kabri başına geldiğini dile getiren şehit annesi Aysel Özer, "Daha dün gibi. Her şeyimiz burası bizim. Düğünümüz, bayramımız hepsi burada." diye konuştu. 


Şehit asker Aliyar Yurtsever'in babası Hasan Yurtsever de oğlunun 1998'de Diyarbakır-Bingöl arasında çıkan bir çatışmada şehit olduğunu anlatarak, "Kaderi böyleymiş. 20 yaşındaydı. Hep hasretlik, keder... Öyle geçiyor zaman. Hayat boyunca böyle gidecek." dedi.

Şehit asker Halil İbrahim Gürel'in annesi Aysel Gürel de oğlunun geçen yıl Kurban Bayramı'nın üçüncü gününde Hakkari Çukurca'da Kuzey Irak sınırında şehit edildiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Ne diyeyim ki? Sözün bittiği yer, şehit bu. Anneyim ben evlat nasıl yetişiyor bir anne bilir bunu. Başka kimse bilemez. Ayağına diken batsa hemen canın yanıyor, benim evladım gitmiş. Bir Kurban Bayramı'nda aldık şehitlik haberini. Bayramımızı kara getirdiler, Allah da onların her gününü, her saniyelerini kara getirsin. Diyecek bir şey yok, vatan sağolsun diyoruz. Bayrağımız, vatanımız için hepimiz bu yolda beraberiz. Yapacak bir şey yok."Şehit yakını olmadığı halde şehitliği ziyarete geldiklerini aktaran Kadir Sarışahin de "Şehidimiz yok ama bunların hepsi bizim. Onlar sayesinde ayaktayız, yaşıyoruz. Farklı bir duygu. Allah kimseye böyle bir acı yaşatmasın. Ama onlar da olmasaydı biz bu halde olamayacaktık. Bu bayrak onların sayesine dalgalanıyor. Biz minnettarız onlara, kelimeler anlatılmaz onlar için. Çok büyük bir acı." ifadelerini kullandı.

Polis memurlarından şehitlikte lokum ikramı

Bu arada, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekiplerince, Edirnekapı'daki Polis Şehitliği'nde, kabirleri ziyarete gelen şehit yakınları ve vatandaşlara lokum ikramında bulunuldu.

Polis memurları, şehit kabirlerini gül suyu ile yıkayıp, kabirlerin bakımını gerçekleştirdi. Ayrıca, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü'nde görev yapan bir polis memurunca da şehitlikte Kur'an-ı Kerim okundu. Şehitlikte yakını olmayan bazı vatandaşların da kabirleri ziyaret ettiği, Kur'an okuduğu, dua ettiği görüldü.

Kabir ziyaretinde bulunan şehit polis memuru Tuncer Tarım'ın babası Hayrettin Tarım, oğlunu 2002'de henüz 30 yaşındayken Zeytinburnu'nda gerçekleşen bir olay nedeniyle kaybettiklerini anlattı.

Acılarının hala ilk günkü gibi olduğunu dile getiren Tarım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Evladın acısı gitmez, isterse 100 sene olsun. Acı, acıdır. Bugün de olsa yarın da olsa aynıdır. Yapacak bir şeyimiz yoktur. Allah mekanlarını cennet eylesin. İnşallah cennettir bunların mekanı. Onların şefaatinden bize de nasip etsin. Oğlumu yeni evlendirmiştim. 6 aylık evliydi. Başına bu olay geldi, kaybettik."

Şehit polis memuru Gökhan Topçu'nun komşusu Mustafa Aksu da "Bir şehit yakınımız yok ama bütün şehitler bizim. Biz bayram öncesi buraya gelmeden rahat edemiyoruz. Bizim için bayram şehitlikte başlıyor. Öncelikle onların anneleri, babaları bizim anne-babalarımız. Onların ellerinden öperiz. Evlatlarının yokluğunu inşallah biz onlara yaşatmayız." diye konuştu.

Antalya

Uncalı Mezarlığı Antalya Garnizon Şehitliği'ne gelenler, şehit mezarlarına çiçek bıraktı.

Dua eden vatandaşlar, Kur'an-ı Kerim okudu. 


Şehit anneleri, evlatlarının fotoğraflarını öptü.

Şırnak'ta şehit olan Ahmet Bozkurt'un dayısı Fikret Küçük, yeğeninin mezarının başka bir ilde olduğunu söyledi. 

Bozkurt ile aynı gün aynı yerde şehit olan Erdoğan Sönmez'in kabrini ziyaret ettiklerini dile getiren Küçük, vatan toprağı için şehit düşen bütün asker ve polislerle gurur duyduklarını kaydetti. 

Bursa

Pınarbaşı Garnizon Şehitliği'ne gelen vatandaşlar, temizleyip su döktükleri, çiçeklerle donattıkları mezarların başında dua etti, duygusal anlar yaşadı.

Bursa Garnizon Komutanı Albay Kıvanç Kerpişçi de yakınlarının mezarı başında bekleyen şehit aileleriyle tek tek sohbet etti, moral verdi, mezarlara karanfil bıraktı. 

İki aylık astsubayken Polatlı'da şehit olan Hasan Hüseyin Daştan'ın annesi Güldane Daştan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evlatları olmadan bayram geçireceklerini söyledi. 

Daştan, "Can yavrum can, anne ne söylesin ki burnunun direkleri sızlıyor. İçim dolu, bayram geldi, bayram ederler, analara ne bayram ki içi dolu ana." ifadelerini kullandı.

Şehit pilot üsteğmen oğlu Fedai Aydın'ın kabrinin Eskişehir Hava Şehitliği'nde olduğunu belirten Refik Aydın ise Bursa'da yaşadığını, her bayram buradaki şehitlikleri ziyaretinde oğlunu ziyaret etmiş gibi hissettiğini dile getirdi. 

Arife günü nedeniyle şehitlikte yoğunluk yaşanırken toplu dualar edildi. 

Eskişehir

Eskişehir'de de Türk bayraklarıyla donatılan Kanlıpınar Şehitliği'ne gelen şehit yakınları mezarları çiçeklerle donatıp bakımını yaptı.

Hakkari'nin Dağlıca bölgesi ve civarında 2015 yılında yürütülen operasyonda şehit düşen Jandarma Astsubay Üstçavuş Turgay Topsakaloğlu'nun annesi Vasfiye Topsakaloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bayram günlerinin şehitlikte geçtiğini söyledi. 

Oğlunun şehitlik mertebesine eriştiğini anımsatan Topsakaloğlu, "Evlat acısı çok zor. Nereye gitsem evladımın acısı dinmiyor. Vatan sağ olsun. Bütün askerimizi, polisimizi Rabbim korusun. Rabbimden sabır istiyoruz. Hiçbir zaman isyan etmedik. Bütün şehitlerimizin ruhları şad olsun." diye konuştu.

1999 yılında Batman Gercüş'te teröristlerle girilen çatışmada şehit olan Jandarma Er Serkan Özaydın'ın babası Ahmet Özaydın ise oğlunun şehit olmasının kendilerine gurur verdiğini ifade etti.

Vatan, bayrak ve millet uğruna canlarını feda etmeye her zaman hazır olduklarını vurgulayan Özaydın, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlüdür. Bu hain terörün üstesinden gelecektir. Türk milleti kimseye kolay lokma olmaz. Canlı abide olan Çanakkale'de ecdadımız yedi düvelle mücadele etti. Kimseye boyun eğmeyeceğimi gösterdik. Kahraman ordumuz ve devletimiz her türlü güçlüğün üstesinden gelecektir." ifadelerini kullandı.

Burdur

Burdur Valisi Hasan Şıldak, AK Parti Burdur milletvekilleri Bayram Özçelik ile Yasin Uğur, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker ile şehitliği ziyaret etti, kabirlere karanfil bıraktı. 

Şehitlik ziyareti, Kur'an-Kerim okunması ve dualarla sona erdi.

Kayseri/Kırşehir

Kırşehir ve Kayseri'de Kurban Bayramı arifesinde şehitlikler ziyaret edildi.

Kırşehir Valisi İbrahim Akın ve Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kurban Bayramı öncesinde şehitliği ziyaret ederek, şehitlerin mezarlarına karanfil bıraktı. 

Şehit Hava Pilot Astsubay Çavuş Ahmet Tozluklu Şehitliği'nde bayram öncesinde tören düzenlendi. Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından İl Müftüsü Mehmet Yaman, tüm şehitler için dua etti. Dua okunduğu sırada bazı şehit ailelerinin gözyaşı döktüğü görüldü. 

Vali Akın, Belediye Başkanı Bahçeci ve protokol üyeleri şehitlikteki ailelerin bayramlarını kutlayarak şehitlerin mezarına karanfil bıraktı. Şehit yakınlarıyla sohbet eden Akın ve Bahçeci, ailelerin talep ve önerilerini dinledi.

Törene, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, Kırşehir Şehit Aileleri Dernek Başkanı Mutlu Kılıçaslan, daire müdürleri ve şehit aileleri katıldı. 

Vali Akın, törenin ardından yaptığı açıklamada, arife gününde vatanın bütünlüğü, milletin birliği ve bölünmezliği uğruna canlarını feda eden şehitlerin kabirlerini ziyaret ettiklerini ifade ederek, "Hepsine Allah rahmet eylesin. Gazilerimize de sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Onların ve ailelerinin de bayramını kutluyorum." dedi. 

Belediye Başkanı Bahçeci de Müslüman alemi için çok önemli olan Kurban Bayramı öncesinde şehitlere olan vazifelerini yerine getirdiklerini vurguladı. 

Kayseri'de de çok sayıda şehit ailesi, arife günü dolayısıyla çocuklarının kabrine ziyarette bulundu. Sabahın erken saatlerinden itibaren şehitliklere gelen anneler, çocuklarının mezarlarını temizleyip, çiçeklere su verdi. 

Şehit Piyade Uzman Er İsmail Oğuz'un annesi Safiye Oğuz, oğlunun mezarını her bayram mutlaka ziyaret ettiğini söyledi. 

Şehadet şerbeti içen şehit oğluyla gurur duyduğunu belirten Oğuz, "Şehitliğe geldikçe çok üzülüyorum. İstiyorum ki oğlumda yanımda olsun. 18 sene oldu. 18 senedir acımız aynı. Bayramlar geldikçe bize daha çok zor oluyor. Beyim olmayınca, bizlere çok zor oluyor. " ifadelerini kullandı.

http://www.enpolitik.com/haber/198391/sehitlikte-huzunlu-bayram-arifesi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*