'Phillip Kocaman ile Aykut Cocu!'

Fenerbahçe deplasmanda ilk yenilgisini Yeni Malatayaspor karşında aldı: 1-0 mağlup oldu. Hürriyet yazarı Uğur Meleke, Fenerbahçe yenilgisini değerlendirdi.
Eklenme Tarihi: 19.08.2018 08:55:00 - Güncellenme Tarihi: 19.08.2018 08:51:12

Fenerbahçe deplasmanda ilk yenilgisini Yeni Malatayaspor karşında aldı: 1-0 mağlup oldu. Hürriyet yazarı Uğur Meleke, Fenerbahçe yenilgisini değerlendirdi.

Meleke'in yorumu şöyle oldu:

İleri dörtlüye yapılan takviyeleri saymazsak, geçen yılki Aykut Kocaman tercihleriyle her şey bire bir aynı. Geçen yılki takımın hocası Aykut Cocu, ya da bu sezonun patronu Phillip Kocaman’mış gibi hissetmediniz mi siz de?

DÜN Fenerbahçe’nin kalecisi Volkan, bekleri Şener ve Hasan’dı. Orta ikilide Mehmet ve Souza oynadı. Eljif varken, sağlıklıyken ve formdayken... Sezona 11’de başlayan Valbuena yine kulübeye dönmüştü, aynen geçen yılki gibi. İleri dörtlüye yapılan takviyeleri saymazsak, geçen yılki Aykut Kocaman tercihleriyle her şey bire bir aynı. Geçen yılki takımın hocası Aykut Cocu, ya da bu sezonun patronu Phillip Kocaman’mış gibi hissetmediniz mi siz de?

Geçen yılla bir başka enteresan benzerlik de, korner atmaya yine iki kişinin gidiyor oluşuydu. Dün de, aynen geçen sezonki gibi Hasan ve Mehmet Ekici gittiler köşe atışlarına. Tabii ki bu tercihin bir sebebi var: Köşeye bir sol, bir sağ ayaklı gönderiyorsunuz. Biri ortalarsa içeriden, diğeri ortalarsa dışarıdan falsolu atacak. Ve rakip takımın savunma planı değişecek ister istemez.  

Aslında maçta Fenerbahçe’nin gerçekten umut verdiği tek anlar da kornerlerdi aslında. Hele Slimani’nin hava toplarındaki becerisinden faydalanılmaya başlandığında bu organize kornerlerden sonuç alacaktır Fenerbahçe. Ama duran toplar dışında çok fazla doğrusu yoktu dün sarı lacivertlilerin.

Cocu’nun dünkü en büyük yanlışıysa bence, orta saha tercihleriydi. İyi futbol, iyi futbolcuyla oynanır. Geçen sezon orta üçlüde Azubuike-Murat-Aytaç-Buğra gibi kısıtlı yeteneklileri kullanan Erol Bulut bu sene Guilherme ve Aleksic gibi kalitelilere dönerek bu tercihten harika bir verim aldı. Mevkidaşı Cocu ise orta sahada Mehmet-Souza’yı kullanarak büyük bir kalite zafiyetine izin verdi sarı lacivertlilerde. Elde Eljif Elmas varken kullanmamayı nasıl açıklamalı, bilemiyorum gerçekten.

BARIŞ’IN YÜKÜ ÇOK FAZLA

BARIŞ Alıcı, sezona çok iyi giriş yaptı ama onun Cengiz Ünder gibi parlak bir çıkış yapmasını beklemek biraz iyimser sanki. Barış Alıcı, Türk futbolunun nadide çiçeklerinden. Ama genç futbolcu konusunda bir beklenti optimizasyonuna ihtiyaç var.

SÜPER LİG’E GELEN GERİLİYOR

DÜN Fenerbahçe yedek kulübesinde, buraya Brezilya Milli Takımı oyuncusu olarak gelen Giuliano, Türkiye öncesi son sezonunda Lyon’da direkt oynayan Valbuena, İspanya forması giymiş Soldado ve Serie A etiketli Isla yan yana oturuyorlardı. Bu oyuncuların Türkiye Ligi öncesi son sezon performanslarıyla, şu anki durumlarını kıyasladığınızda garip bir durum çıkıyor ortaya: Neredeyse her biri, geldikleri noktanın gerisindeler!

Acaba buradaki sorun ne? Süper Lig’i ciddiye mi almıyorlar? İyi mi çalışmıyorlar? Antrenörlerle mi frekans yakalayamıyorlar? Bir zamanlar Türk futbolunun en önemli sorunu, transfer başarısızlığı idi. Şimdi transfer tercihleri fena değil. Ama verimlilik sorunu var bu kez de.

MAÇIN DETAYI

MALATYA’nın geçen yılki ideal orta saha üçlüsü Aytaç-Murat-Azubuike idi. Ligin en sert, en bozucu, en yıpratıcı üçlüsüydü bu. Bu yılki Ahmed-Guilherme-Aleksicüçlüsüyse daha az bozan, daha çok oynamaya çalışan çok farklı bir üçlü.

MAÇIN ANLAŞILMAZI

FENERBAHÇE’nin ileri ikilisinin değişmesi bence sürpriz değil. İlk Benfica maçında Giuliano-Alper performansını gören her hoca bu değişimi yapardı zaten. Anlamadığım şeyse şu: Cocu, değişim öncesi neden ikinci Benfica maçını da feda etti?

MAÇIN SÜRPRİZİ

FENERBAHÇE’nin orta sahadaki altı opsiyonu içinde hem sezona en iyi başlayan, hem dikine oynamayı en iyi başaran, hem de Benfica maçlarında ayakta kalanı Eljif Elmas’tı. Genç oyuncunun dün kulübede başlaması büyük 
bir sürpriz gerçekten. 

MAÇIN DOĞRUSU

F.BAHÇE’nin neredeyse tamamı yeni olan ileri dörtlüsündeki tek dikkat çekici detay, Ekici ve Ayew’in sürekli değişerek oynamalarıydı. Bu taktik ileride hem Ayew’in gol şansını artırır, hem de Fenerbahçe’nin rakiplerinin savunmalarının dengesini bo-
zar.

MAÇIN ADAMI: GUILHERME

http://www.enpolitik.com/haber/198345/phillip-kocaman-ile-aykut-cocu.html

Sizin Yorumunuz:

*
*