AK Parti'nin A takımında dikkat çeken isimler...

AK Parti'nin yeni Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) belli oldu. Yeni MKYK'dan 27.dönemden 42 milletvekili 8 milletvekili olmayan üye ve 29 yeni üye var. MKYK'da bir çok tecrübeli siyasetçi bulunurken, listesinin en genç ismi 1997 yılında Gaziantep?te doğan Hatice Merve Tatar oldu.
Eklenme Tarihi: 18.08.2018 18:35:00 - Güncellenme Tarihi: 17.03.2020 22:23:39

AK Parti'nin yeni MKYK belli oldu. Yeni MKYK'dan 27.dönemden 42 milletvekili 8 milletvekili olmayan üye ve 29 yeni üye var. MKYK'da bir çok tecrübeli siyasetçi bulunurken, listesinin en genç ismi 1997 yılında Gaziantep?te doğan Hatice Merve Tatar oldu.

Ahmet Arslan

12 Haziran 2011 genel seçiminde AK Parti Kars milletvekili seçildi.1 Kasım 2015 genel seçiminde yeniden AK Parti Kars Milletvekili seçildi.24. Dönemde Plan Bütçe Komisyonu üyeliği yaptı.26. Dönemde Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda Başkanvekilliği görevini sürdürdü.24. ve 26. Dönemlerde Türkiye-Çek Cumhuriyeti Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı yaptı.65. Hükümette Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevinde bulundu.24 Haziran 2018 genel seçiminde AK Parti Kars Milletvekili seçildi.

Ahmet Sorgun

Konya Büyükşehir Belediyesinde 1. Hukuk Müşavirliği ve Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı. Konya Su ve Kanalizasyon İdaresinde (KOSKİ) Teftiş Kurulu Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük görevlerinde bulundu. Birçok sivil toplum kuruluşunda kurucu ve yönetici olarak görev aldı. Serbest avukat olarak çalıştı. AK PARTİ Konya İl Başkanlığı görevinde bulundu.

Ahmet Tan

Gediz Milli Gençlik Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı görevinde bulundu. Gediz Devlet Hastanesi Yaptırma Yaşatma Derneği, Gediz Genç İşadamları Derneği ve Gediz'i Güzelleştirme Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarında yönetici olarak görev aldı. Gediz İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği Kurucu Üyeliği ve Başkanlığı görevinde bulundu. AK PARTİ Gediz İlçe Başkanlığı kurucu üyesi olup,3 dönem AK Parti Gediz İlçe Başkanlığı yaptı.

Ali İhsan Yavuz

Sakarya Müftülüğünde çalıştı. Serbest avukatlık yaptı. Sakarya Şairler ve Yazarlar Derneği Üyesidir.24. Dönemde Sakarya Milletvekili seçildi. Adalet Komisyonu Üyeliği görevinde bulundu.

Bülent Tüfenkci

Tüfenkci, 2001 yılında AK PARTİ Malatya teşkilatının kuruluşunda yer aldıktan sonra teşkilata çeşitli kademelerde aktif oldu. 2011 ? 2015 yılları arasında AK Parti Malatya İl Başkanlığı görevini yaptı.

25. ve 26. Dönemlerde Malatya Milletvekili seçilmiştir. 64. Hükümet'te Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev almıştır.

Ahmet Sami Ceylan

Çorum Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Çorum Kurucu Üyeliği, Çorum Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği Kurucu Üyeliği, İmam Hatip Liseliler Platformu Çorum Koordinatörlüğü, Çorumspor Üst Kurul Başkanlığı ve kamu yararına kurulan birçok sivil toplum kuruluşunda kurucu üyelik, başkanlık ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesidir.

Büşra Paker

2005-2014 yılları arasında AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyeliği, Mali ve İdari İşler Birim Başkanlığı ve Ar-ge Birim Başkanlığı yaptı.

Cevdet Yılmaz

Başbakanlık DPT Müsteşarlığı Planlama Uzmanlığı, AB ile İlişkiler Genel Müdürlüğü görevlerini yürüttü. AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyeliği; Ulusal Ajans, ATAUM ve Sümer Halı'da Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

23 ve 24. Dönemde Bingöl Milletvekili seçildi. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği ve Parlamentolararası Birlik (PAB) Türk Grubu Başkanlığı yaptı. 60. Hükümette Devlet Bakanı, 61, 62 ve 64. Hükümetlerde Kalkınma Bakanı, 63. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. AK Parti Ekonomi İşleri'nden sorumlu Genel Başkan Yardımcısıdır.

Çiğdem Karaaslan

10 Nisan 2005 tarihinde gerçekleştirilen AK Parti Gençlik Kolları 1. Olağan Kongresinde AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. AK Parti 2. Olağan Büyük Kongresinde Ana Kademe MKYK Üyeliğine seçildi. Genel Merkez Sosyal Politikalar Başkan Yardımcılığı görevini 6 yıl sürdürdü. Uluslararası katıldığı organizasyonlarda partisini birçok kez temsil etti. 12 Eylül 2015 tarihindeki AK Parti 5. Olağan Büyük Kongresi ile ihdas edilen AK Parti Çevre Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 25. 26. ve 27. Dönem Samsun Milletvekili olan Çiğdem Karaaslan, 3. Olağanüstü Büyük Kongre ile de 7. kez MKYK Üyeliğine seçildi.

Efkan Ala

1988 yılında Kaymakam adayı olarak göreve başlayan Efkan Ala, kaymakamlık, vali yardımcılığı, valilik, daire başkanlığı, Başbakanlık müşavirliği ve İçişleri Bakanlığı görevinde bulundu.

Mustafa Köse

2015 yılına kadar 14 yıl süreyle serbest Avukatlık yaptı. AK Parti Antalya Gençlik Kolları İl Başkan Yardımcılığı, İl Ana Kademe Yönetim Kurulu Üyeliği, İl Teşkilat Başkanlığı ve İl Başkanlığı görevlerinde bulundu. MÜSİAD Yönetim Kurulu üyeliği yaptı ve MÜSİAD Antalya Şubesinin halen aktif üyesidir. Yeryüzü Vakfı (Antalya İHH) kurucusu ve Yönetim Kurulu üyesidir. Antalya Bilim Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi ve Gaye Eğitim Sağlık Spor ve Çevre Vakfı üyesidir.25. ve 26. Dönemde Antalya Milletvekili seçildi.

Mustafa Yel

Tekirdağ Kaymakam adaylığı, Edirne - Süloğlu Kaymakam Vekilliği, Aydın - Yenipazar Kaymakam Vekilliği, Kırklareli - Pehlivanköy Kaymakamlığı, Gümüşhane - Kürtün Kaymakamlığı, Edirne - İpsala Kaymakamlığı, Kilis Vali Yardımcılığı, Şırnak Vali Yardımcılığı, Tekirdağ İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ve Tekirdağ Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu. AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

Erkan Kandemir

Başbakan Danışmanlığı ve Sağlık Bakan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Mustafa Yeneroğlu

26. Dönem İstanbul Milletvekili olan Yeneroğlu, 26. Yasama Dönemi 1. ve 2. Yasama Yıllarında TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı görevini ifa etti. Aralık 2017 itibarıyla TBMM Anayasa Komisyonu ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Grubu üyesidir.

Mahmut Alilla Kaya

AK Parti'de Torbalı İlçe Başkanlığı, İzmir İl Başkan Yardımcılığı ve Teşkilat Başkanlığı, İl Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığı görevlerinde bulundu.26. Dönem İzmir Milletvekili seçildi. TBMM Adalet Komisyonu Üyesi, AK Parti MKYK Üyeliği ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerini sürdürdü.

Emine Zeybek

27. Dönem Kocaeli Milletvekili

Numan Kurtulmuş

62, 63, 64 ve 65. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Erol Kaya

1994-2009 yılları arasında üç dönem İstanbul-Pendik Belediye Başkanlığı, altı yıl Uluslararası Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Kurucu Başkanlığını yaptı.2009-2011 yılları arasında Başbakan Başmüşavirliği görevinde bulundu.24. 25. ve 26. dönem İstanbul Milletvekilliği, T.B.M.M. Çevre Komisyonu Başkanlığı ve T.B.M.M. Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu.Erol KAYA, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ve T.B.M.M. 27. dönem İstanbul Milletvekilliği görevlerini sürdürmektedir.

Fatih Şahin

24. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi. TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği, Türkiye-Etiyopya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı, Anayasa Komisyonu Üyeliği, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği, Dopingle Mücadele Araştırma Komisyonu Sözcülüğü, AK PARTİ TBMM Grup Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. AK PARTİ MKYK Üyesi ve Genel Sekreteridir. TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Başkanıdır.

Fatma Aksal

27. Dönem Edirne Milletvekili

Fatma Betül Sayan Kaya

AK PARTİ İstanbul İl Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı, AK PARTİ İstanbul İl Tanıtım Medya Başkanlığı görevlerinde bulundu. AK PARTİ 5. Olağan Kongresiyle Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi seçildi.13 Eylül 2015 tarihinde AR-GE'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, 25 Kasım 2015 tarihli MYK değişikliği ile AK PARTİ Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. 65. Hükümette Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görev aldı.

Gökçe Özdoğan Enç

24. ve 25. Dönemde Antalya Milletvekili olarak seçildi. 24. Dönemde TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi, TBMM Anayasa Komisyonu üyesi, TBMM AK Parti Grup Yönetim Kurulu üyesi ve çeşitli TBMM Araştırma Komisyonlarında görev olan ENÇ, TBMM Türkiye-Kosta Rika Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevini yerine getirmiştir. Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi ve Türkiye - Hindistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanıdır.

Hacı Bayram Türkoğlu

2 dönem Dörtyol Belediye Başkanlığı görevini üstlendi. Çok sayıda yardımlaşma derneği, vakıf ile spor kulüplerinin yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı görevlerinde bulundu.

24. Dönemde Hatay Milletvekili seçildi. Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda görev aldı.

Hamza Dağ

24. 25. ve 26.Dönemde İzmir Milletvekili seçildi. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ve Plan Bütçe Komisyonu Üyeliği görevinde bulundu. AK Parti AR-GE'den sorumlu Genel Başkanı.

Harun Karacan

26. Dönem Eskişehir Milletvekili

Hatice Kübra Öztürk Gökkaya

2001 yılında AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Kurucu Üyeliği ile başlayan siyasi hayatı, 2005 yılından itibaren Genel Merkez Kadın Kolları 1. 2. 3. Olağan Kongresi ile MKYK üyesi seçilerek Ar-Ge Birim Başkanı olarak devam etti.

Hayati Yazıcı

22 ve 23. Dönemde İstanbul, 24. Dönemde Rize Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, 61. Hükümette Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yaptı.

İbrahim Halil Yıldız

Avukat; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.Serbest avukatlık yaptı. Adalet Komisyonu Üyesidir.

İffet Polat

27. Dönem İstanbul Milletvekili

Jülide Sarıeroğlu

7 Haziran 1979 yılında Adana'da doğdu. Gazi Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptı.

Leyla Şahin Usta

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Asil Üyeliği, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Sözcülüğü görevlerini yürütmektedir. Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesidir.

Lütfi Elvan

23 ve 24. Dönemde Karaman Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanlığı, Türkiye Macaristan Dostluk Grubu Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulundu. 24. Dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı oldu. 64. Hükümette Başbakan Yardımcısı, 65. Hükümette Kalkınma Bakanı olarak görev aldı.

Mahir Ünal

24. Dönemde Kahramanmaraş Milletvekili seçildi. 2011 Genel Seçimlerinde Grup Başkanvekilliği görevine getirildi. 64. Hükümette Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapmıştı.

Markar Esayan

Mehmet Özhaseki

12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti Olağan Büyük Kongresi'nin ardından yenilenen parti vitrininde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı olarak yer aldı.1 Kasım 2015 tarihinde yinelen genel seçimlerde tekrar seçilerek 26. Dönem Kayseri Milletvekili oldu.65. Hükümette Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev almıştır.

Metin Bulut

25. 26. ve 27.Dönemde Elazığ Milletvekili seçildi. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi, TBMM NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi ve AK PARTİ Teşkilat Başkan Yardımcılığı görevlerini aldı.

Metin Yavuz

27. Dönem Aydın Milletvekil

Murat Baybatur

25. ve 26. Dönem Manisa Milletvekilliği süresince TBMM'de Güvenlik, İstihbarat ve Milli Savunma Komisyonları ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİTPA) üyesi olarak görev yaptı. 27'nci dönemde Manisa milletvekili seçildi.

Mustafa Ataş

AK Parti kuruluş çalışmaları içerisinde aktif rol aldı. 2001?de AK Parti?nin kurulmasıyla İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve Teşkilatlanmadan Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı yaptı. İstanbul?da birçok ilçe, belde ve mahalle teşkilatlarının kuruluşunda görevler üstlendi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı.

Nurettin Canikli

22, 23 ve 24. Dönemde Giresun Milletvekilli seçildi. 22. Dönemde TBMM KİT Komisyonu Başkanı ve Avrupa Akdeniz Parlamenter Asamblesi Üyesi oldu. 23 ve 24. Dönemde AK PARTİ Grup Başkanvekilliği görevlerini yürüttü. 62. Hükümette Gümrük ve Ticaret Bakanı, 65. Hükümette Başbakan Yardımcılığı ve Milli Savunma Bakanlığı yaptı.

kaynak: hurriyet.com


http://www.enpolitik.com/haber/198334/ak-partinin-a-takiminda-dikkat-ceken-isimler.html

Sizin Yorumunuz:

*
*