ABD'nin gümrük yaptırımına ​Türkiye'nin cevabı olacak mı?

ABD hükümeti, Türkiye'den ithal ettiği çelik üzerindeki gümrük tarifesi oranını iki katına çıkararak yüzde 50'den uygulamaya başlayacağını duyururken, Türkiye'nin ise 22 ürünle ilgili aynı hamleyi gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği merak ediliyor.
Eklenme Tarihi: 11.08.2018 10:54:00 - Güncellenme Tarihi: 11.08.2018 10:52:31

ABD hükümeti, Türkiye'den ithal ettiği çelik üzerindeki gümrük tarifesi oranını iki katına çıkararak yüzde 50'den uygulamaya başlayacağını duyururken, Türkiye'nin ise 22 ürünle ilgili aynı hamleyi gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği merak ediliyor.


ABD Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan ve Bakan Wilbur Ross'un ifadeleri aktarılan yazılı açıklamada ise "Başkan Trump, Türkiye Cumhuriyeti'nden ithal edilen çelik üzerindeki gümrük tarifesi oranını yüzde 25'ten yüzde 50'ye yükseltti" bilgisine yer verildi.

Trump, cuma sabahı kendi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD'nin Türkiye'den ithal ettiği çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük tarifesi oranlarını iki katına çıkartarak bu ürünlere sırasıyla yüzde 50 ve yüzde 20 gümrük vergisi uygulamak için talimat verdiğini açıklamıştı.


Türkiye'den karşı adım gelir mi?

ABD'nin çelik ve alüminyum ithalatına gümrük vergisi koymasının ardından Türkiye, ABD'den ithal ettiği 22 ürüne aynı toplam miktarda vergi uygulayacağını Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ/WTO) iletmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Mart ayında ABD'nin ithal ettiği çeliğe yüzde 25, alüminyuma yüzde 10 gümrük vergisi getirilmesi kararını almış, Türkiye gümrükten muaf ülkeler arasına alınmamıştı. Son açıklama ile ise vergi oranı yüzde 50'ye çıkarıldı.

Böylelikle, eğer iki ülke arasındaki gerginlik sürerse, Türkiye bildirimde bulunduğu 22 ürünün Türkiye'ye ihracatından yaklaşık 260 milyon dolar gümrük vergisi alacak. Bu kapsamda Türkiye, ithalatı yaklaşık 1.8 milyar dolar seviyesinde bulunan ABD menşeli kömür, kağıt, ceviz-badem, tütün, çeltik, viski, otomobil, kozmetik, makine teçhizat ve petro-kimya ürünlerinde aynı şekilde 266.5 milyon dolar vergi yükü oluşturacak karşı tedbir uygulayacak.

Öte yandan, Avrupa Birliği, Rusya, Hindistan ve Japonya'nın da ABD'ye karşı DTÖ'ye benzer bildirimlerde bulunduğu bilgisi alındı.

ABD henüz gümrük vergisini yüzde 50'ye çekmemişken konuya dair Mayıs 2018'de Türkiye’nin almayı planladığı tedbirleri değerlendiren Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'nde Ticaret Ataşeliği görevi de yapmış olan Aydın Sezer, ABD'den ithal edilen ceviz, badem gibi ürünlere ek gümrük vergisi konulmasıyla birlikte bu ürünlerin Türkiye'deki fiyatının yükselebileceğine dikkat çekti.


'CEVİZ, BADEM GİBİ ÜRÜNLER İÇ PİYASADA PAHALANABİLİR'

Ek gümrük vergisi getirilen ürünler arasında halkın günlük tükettiği ceviz, badem gibi gıda ürünlerinin de yer aldığını, gümrük vergisiyle birlikte bu ürünlerin fiyatının yükseleceğini belirten Sezer, "Medyaya yansıyan bilgilere bakıldığında bu ürünlerden elde edilecek gümrük vergisi ile 260 milyon dolar civarında bir kaynak yaratılacağı belirtiliyor. Bu, teknik olarak doğru olabilir, hazineye bir gelir olarak düşünülebilir ve ABD'ye bir misilleme yapılmış olabilir. Fakat bu ürünlerin Türkiye'deki ithalatçılarının cezalandırılması gibi bir sonuçla karşı karşıyayız. Sanayi ürünlerini bir tarafa bırakıyorum; özellikle ceviz, badem gibi halkın günlük tükettiği ürünlerin ithalatına getirilecek ilave vergiler, bu ürünlerin iç piyasada pahalanmasına da yol açacak. Dolayısıyla bu, sadece ABD'li üreticiye ve ihracatçıya verilecek bir ceza mıdır, yoksa Türk tüketicisine verilecek bir ceza mıdır, bunun tartışılması gerekiyor" diye konuştu.


kaynak: sputniknews.com

haber: enpolitik.com/ Melek S. Tunç

http://www.enpolitik.com/haber/198064/abdnin-gumruk-yaptirimina-turkiyeden-karsi-adim-gelir-mi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*