'Amacımız Türk olmayan takımları yenmektir' felsefesi ile: Ali Sami Yen

Sarı kırmızı aşkın temellerini atan, kurucu, futbolcu, kaptan, teknik direktör ve ilk Türk hakem Ali Sami Yen ölümünün 67'inci yılında saygıyla anılıyor...
Eklenme Tarihi: 29.07.2018 11:24:00 - Güncellenme Tarihi: 29.07.2018 14:39:34

19'unda ilk futbol takımının kurucusu ve bir numaralı üyesi olan adını tarihe yazdırdığı o günlerde “Maksadımız İngilizler gibi toplu bir halde oynamak, bir renge ve bir isme malik olmak ve Türk olmayan takımları yenmektir” diyen; aynı yaşta Galatasaray'ın ilk maçında sağ bek oynayan; Moda-Kadıköy futbol karşılaşmasında ilk Türk hakem unvanını alan Ali Sami Yen, vefatının 67'inci yılında anılıyor...

Fenerbahçe'nin ilk kurulduğu yılları 'yabancı memlekette rastlanmış bir vatandaş' olarak tanımlayan ve Fenerbahçe'ye katkı sunmaktan büyük şeref duyduğunu belirten Ali Sami Yen, "Maksadımız Türk olmayan takımları yenmektir" felsefesini sonuna kadar benimsemiş ve yaşatmaya çalışmıştır.


Yıllar birbirini kovalarken her yaştan, her kuşaktan taraftarın dilinde yankılanan; tribünde hep bir ağızdan çınlayan; Galatasaray deyince ilk akla gelen isim: Ali Sami Yen, sonradan Yen soy adını almış,  20 Mayıs 1886'da İstanbul'un Kandilli semtinde doğmuştur. Babası, ünlü edebiyatçılarımızdan Şemsettin Sami olan Ali Sami Yen, Galatasaray Lisesi'nde okudu ve futbol oynadı. Ali Sami Yen, sadece Galatasaray Kulübünün kurucusu olarak kalmadı aynı zamanda Türk futbolunun önde gelen örgütleyicilerinden biri oldu.

Yen, 1923 yılında kurulan Türkiye idman cemiyetleri İttifakı'nın kurucuları arasında yer aldı ve başkanlığını yaptı. 1924 Paris olimpiyatlarına katılan Türk kafilesinin başkanlığını yaptı.

1926-1931 yılları arasında Türkiye Milli Olimpiyat komitesinin başkanlığı görevini yürüttü. Galatasaray'da 1905-1918 arasında 13 yıl, 1925'te 1 yıl olmak üzere iki dönemde 14 yıl başkan olarak hizmet verdi.

Ali Sami Yen'in Sarı Kırmızılı kulübe önemli bir katkısıda Galatasaray Müzesinin kurulması oldu. 1905 yılında yönettiği Moda-Kadıköy karşılaşması nedeniyle, Ali Sami Yen'in ilk Türk hakem olabileceği de çeşitli kaynaklarda yazılıdır. Milli Takımın Romanya ile yaptığı ilk maçta, teknik adam olarak takımın başında o vardı. Bu görevi de bir süre yürütmüş, yani Türk Milli Takımın ilk teknik direktörü olmuştur.

Türk Spor Tarihinin en seçkin kişilerinden biri olan Ali Sami Yen Feriköy mezarlığında toprağa verildi.

Hoşgörü hakimdi

Fenerbahçe kulübünün kurulduğu ilk yıllarda Galatasaray'dan ayrılan arkadaşlarına hiç kızmadığını anlatan Ali Sami Yen, " “Maksadımız İngilizler gibi toplu bir halde oynamak, bir renge ve bir isme malik olmak ve Türk olmayan takımları yenmektir” felsefesini sonuna kadar benimsemişti. 

Ali Sami Yen bir konuşmasında Fenerbahçe'nin kuruluşundaki tavrını şöyle anlatmıştı:

"En eski spor arkadaşımız olan Fenerbahçe Kulübü'nün ilk adımlarında da takımımızda çalışmış olan Galatasaraylılar emek vermiştir. Bizden sonra teşekkül eden bu ilk kulüpte de kendimizin bir katkısını görmek ve şeref hissesi almaktan zevk duymaktayız. Fenerbahçe ilk kurulduğunda bizim için yabancı memlekette rastlanmış bir vatandaş gibiydi. Ona manen ve maddeten ihtiyacımız vardı. Ondan dolayıdır ki Fenerbahçe'yi takviye etmek ve bir rakip yaratmak için bizden ayrılan Hasan Fuat, Hamit Hüsnü, Hasan Kamil, Galip, İsmet, Hikmet gibi arkadaşlarımıza gücenmedik ve onları sevmeye devam ettik."

kaynak: kimkimdir.gen.tr/galatasaray.org

haber: enpolitik.com/ Melek S. Tunç

http://www.enpolitik.com/haber/197613/amacimiz-turk-olmayan-takimlari-yenmektir-felsefesi-ile-ali-sami-yen-saygiyla-aniliyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*