Özdağ'dan Sadık Ahmet anması: ​'Dava adamları ölümsüzdür'

Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet’i vefatının 23. Yılı nedeniyle AK Parti E. Genel Başkan Yardımcısı, 24. 25. 26. Dönem Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, bir anma mesajı yayınladı.
Eklenme Tarihi: 24.07.2018 17:57:00 - Güncellenme Tarihi: 24.07.2018 19:03:45

Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet’i vefatının 23. Yılı nedeniyle anan AK Parti E. Genel Başkan Yardımcısı, 24. 25. 26. Dönem Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Dr. Sadık Ahmet gibi kaliteli, yurtsever, milleti ve devleti için canını ortaya koyan halk kahramanlarına ihtiyaç duyulduğunu ve bu halk kahramanlarının kendilerinden sonra gelen nesillere örnek olduğunu söyledi.


'Dost, eşit ve barış içinde yaşamalarını istiyoruz'

Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet’i vefatının 23. Yılı nedeniyle açıklama yapan Özdağ, “Avrupa Birliğine geçmiş bir ülke olan Yunanistan’da AİHM kriterlerinin Yunan vatandaşlarına başka bu ülkede yaşayan Türk vatandaşlarına başka uygulandığını görüyoruz. Halbuki Sadık Ahmet’in kurmuş olduğu parti olan Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisinin adında ki gibi biz Yunan ve Türklerin orada dost, eşit ve barış içerisinde yaşamasını istiyoruz. Yunan vatandaşları hangi haklardan yararlanıyorsa Yunanistan’da yaşayan Türk vatandaşlarımızda aynı haklardan yararlanmalıdırlar” diye konuştu.

'Aynı haklardan yararalanmalıdırlar'

Yunanistan’da yaşayan Türk vatandaşların nüfusunun 120 bini aşkın olduğunu belirten Özdağ, “Vatandaşlarımız Yunanistan’da Lozan Antlaşmasıyla korunuyorlar. Ancak AİHM kriterlerinin Yunan vatandaşlarına başka bu ülkede yaşayan Türk vatandaşlarına başka uygulandığını görüyoruz. Halbuki Sadık Ahmet’in kurmuş olduğu parti olan Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisinin adında ki gibi biz Yunan ve Türklerin orada dost, eşit ve barış içerisinde yaşamasını istiyoruz. Yunan vatandaşları hangi haklardan yararlanıyorsa Yunanistan’da yaşayan Türk vatandaşlarımızda aynı haklardan yararlanmalıdırlar. Türkiye’de 15 Temmuz’da meydana gelen darbe girişimi başarılı olsaydı hinterlandımızda ki Yunanistan’da yaşayan vatandaşlarımız gibi Kırım, Bosna Hersek, Bulgaristan, Yunanistan, Bayır bucak Türkmenleri, Kerkük, Kuzey Kıbrıs gibi yerlerdeki Türk vatandaşlarımız sükutu hayale uğrayacaklardı. Allah’a şükür bu hain kalkışma başarılı olamadı. Güçlü bir Türkiye var, daha da güçlü olacak inşallah. Türkiye’nin güçlü olması hinterlandımızda ki insanlarımızın da daha güçlü bir yaşam sürdürmeleri demektir” dedi.

"Dava adamları ölümsüzdür"

“Yunanistan hükumeti burada yaşayan Türk vatandaşlarımızı sadece Müslüman azınlık olarak görmekten bir an önce vaz geçmelidir” diyen Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü, “Bu ülkedeki insanlarımız Müslüman ve Türk’türler. Dava adamları ölümsüzdürler. Sadık Ahmet’te bir dava adamı olarak kıyamete kadar anılacak. İnsanların ömürleri de yaşları kadar değil anıldıkları kadardır. Sadık Ahmet gibi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ali İzzet Begoviç, Fazıl Küçük, Rauf Denktaş ve diğer liderler, dava adamları da anıldıkları sürece yaşamaya devam edecekler. 

Türkiye tüm soydaşlarımız için can simidi, kalp, beyin önemi taşıyor. Dünyanın neresinde Türk vatandaşlarımız yaşıyorsa gözleri ve kalpleri Türkiye için atıyor. Vatandaşlarımız Türkiye’yi, ana vatanlarını canlarından daha aziz biliyorlar. Sadık Ahmet gibi liderler kolay yetişmiyor. Gelecek nesiller Azerbaycan’ın ilk Başkanı Resulzade’nin söylediği gibi, 'Bir kez yükselen bayrak bir daha inmez' diyerek yükselen bayrağı yere indirmeyecekler inşallah. Geçmiş olduğumuz yıllar içerisinde Batı Trakya'yı ziyaret etmiş ve Sadık Ahmet’in anma programına katılarak oradaki vatandaşlarımızla bir araya gelip dualar etmiş, iyi dilek ve temennilerde bulunduğumuz için bahtiyarlık duymuştum. Yunanistan’da ki Türk vatandaşlarımız tarihin ve atalarımızın bize emanetleridir, onların yanlarında olmaya devam edeceğiz.” 

Sadık Ahmet kimdir?


Batı Trakya Türkleri'nin toplumsal sorunlarıyla ilgili çalışmalar yapan Sadık Ahmet, 24 Temmuz 1995 günü şüpheli bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir.

Sadık Ahmet, 7 Ocak 1947 tarihinde Yunanistan'ın Gümülcine şehrinin Sirkeli köyünde doğdu. Celal Bayar Lisesi'nde tahsil gördü. 1966 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne girdi. Daha sonra Selanik Üniversitesi'ne geçerek öğrenimini burada sürdürdü. 1974 senesinde de fakülteden hekim olarak mezun oldu. Askerlik vazifesi'nin ardından da 1978'de Batı Trakya'ya dönerek cerrahlık ihtisasına başladı. Bu dönemde Batı Trakya Türkleri'nin toplumsal sorunlarıyla ilgilenmeye başlayan Ahmet, konuyu uluslararası kamuoyuna duyurmayı amaçlayarak bir imza kampanyası başlattı. Bunun yanında Türk sorununu açıklayan bildiriler dağıttı. 8 Ağustos 1986 tarihinde de tutuklanarak 30 ay hapis cezasına çarptırıldı. Tahliyesi'nin ardından da 18 Haziran 1989 genel seçimlerinde milletvekili adayı oldu ve seçimleri kazandı. Ancak milletvekilliği kısa bir süre sonra iptal edildi. 26 Ocak 1990 tarihinde gerçekleşen bir konuşması sırasında "Türk" sıfatını kullanmasından dolayı da yeniden tutuklandı. Selanik Dudullu Hapishanesinde 2 ay geçirdikten sonra da cezasının geri kalanı paraya çevrilerek serbest bırakıldı. 13 Eylül 1991'de de Batı Trakya Türklerini temsil eden Dostluk, Eşitlik, Barış Partisi'ni kurarak genel başkanlığı vazifesini üstlendi. Sadık Ahmet, 24 Temmuz 1995 günü şüpheli bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. 

http://www.enpolitik.com/haber/197465/ozdagdan-sadik-ahmet-anmasi-dava-adamlari-olumsuzdur.html

Sizin Yorumunuz:

*
*