ABD-İran ilişkileri: Tehdit ve restleşmede son durum ne?

Bir önceki gün İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin ABD'ye karşı sarf ettiği, "Aslanın kuyruğuyla oynama pişman olursun" sözlerin ardından Trump da bugün, "Tarihte daha önce çok az kişinin gördüğü sonuçlara katlanırsın." dedi.
Eklenme Tarihi: 23.07.2018 15:13:00 - Güncellenme Tarihi: 23.07.2018 15:24:26


Son günlerde karşılıklı restleşme ve tehditlerin yaşandığı ABD-İran ilişkileri bir kez daha gerilmiş durumda. 


İran Cumhurbaşkanı Ruhani' bir önceki gün ABD'ye yönelik ettiği tehditvari uyarı bugün ABD Başkanı Trump tarafından yanıtsız kalmadı. 


Dün, İranlı diplomatların katıldığı toplantıda konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani,  İran'a yönelik ekonomik yaptırımlar başlatan Washington yönetimini bugüne kadar kullanmadığı en sert ifadelerle hedef aldı. Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump için "Aslanın kuyruğuyla oynama, pişman olursun" dedi.

Ruhani, ABD'yi mutlaka yeneceklerini söyleyerek, ABD'nin İran ile müzakere talebine karşı son noktayı koydu ve  “ABD'yle müzakere masasına oturmak teslim olmak demektir” dedi.

Ruhani: "Sayın Trump, biz tarih boyunca bölgedeki su yolları güvenliğinin güvencesi olduk. Aslanın kuyruğuyla oynama, pişman olursun. İki yolumuz var; ya direneceğiz ya teslim olacağız. ABD'yle müzakere masasına oturmak teslim olmak demektir."

“İran'la savaş savaşların anası olur”

Trump'ın çatışmacı tavrıyla sadece İran için değil tüm dünya için bir tehdit oluşturduğunu belirten Ruhani, "Düşmanlar, İran'la savaşın savaşların anası, İran'la barışın barışların anası olacağını iyi bilmeli" diye konuştu.

“ABD'yi mutlaka yeneceğiz”

İran aleyhine başlattığı yaptırımlara karşı ABD'yi mutlaka yeneceklerini söyleyen Ruhani, "Ödeyeceğimiz bedeller olacak, ancak elde edeceğimiz çıkarlar daha fazla olacak. Tehditler bizi birbirimize daha da kenetleyecek" dedi.

“Çeşitli yöntemlerimiz var, Hürmüz'ü kapatmak bunların en basiti”


İran'ın petrol satışını önlemeye çalışan ABD makamlarının çabalarına değinen Ruhani, "'İran petrol satamazsa kimse satamaz' dediğimizde Hürmüz Boğazı'nı kapatacağımızı düşünüyorlar, hâlbuki çeşitli yöntemlerimiz var, Hürmüz'ü kapatmak bunların en basiti. Kontrol ettiğimiz çeşitli boğazlarımız daha var" dedi.

“Asla kimsenin uşağı olmayacağız”

ABD'nin son komplosunun İran halkını yönetimden bıktırmak olduğunu söyleyen Ruhani, "İran halkını kışkırtamayacaksınız. İran halkı asla kimsenin uşağı olmayacak" diye konuştu.

“Suudi Arabistan'la ilişkilerimiz düzeltmek istiyoruz”

Komşu ülkelerle en iyi diplomatik ilişkileri kurmak istediklerini vurgulayan Ruhani, yeni şartlarda Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkilerin düzeltilmesini istediklerini dile getirdi. 

"Tarihte çok az kişinin gördüğü sonuçlara katlanırsın"

Ruhani'nin bu sözlerine Trump'tan yanıt gecikmedi ve  ABD Başkanı Donald Trump, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye yönelik, "Bir daha asla ABD'yi tehdit etme yoksa tarihte daha önce çok az kişinin gördüğü sonuçlara katlanırsın." ifadesini kullandı.

Twitter hesabı üzerinden "İran Cumhurbaşkanı Ruhani'ye" başlığı ile yaptığı paylaşımda Trump şu ifadelere yer verdi: 

"Bir daha asla ABD'yi tehdit etme yoksa tarihte çok az kişinin gördüğü sonuçlara katlanırsın. Artık şiddet ve ölüme dair kaçık ifadelerinizi sineye çekecek bir ülke değiliz. Dikkat et." 

Ruhani İran halkının, ülke güvenliği ve çıkarları aleyhine kışkırtmalara boyun eğmeyeceğini dile getirmiş ve Trump'ı "yalancı bir zorba" olarak nitelendirmişti.

İran'ın stratejik derinliğinin doğudan Hint alt kıtası, batıdan Akdeniz, güneyde Kızıldeniz'e ve kuzeyde Kafkasya'ya uzandığını söyleyen Ruhani, "Siyasetten biraz anlayan kişi, İran'ın petrol ihracatını engelleyeceğiz demez. Birçok boğaz var. Hürmüz Boğazı bunlardan sadece biridir. İran'la barış, barışların anası; savaş, savaşların anasıdır." değerlendirmesinde bulunmuştu.

http://www.enpolitik.com/haber/197406/abd-ile-iran-arasinda-tehditler-ve-restlesme.html

Sizin Yorumunuz:

*
*