Twitter'da Trump, Periscope'da Erdoğan lider!

Küresel halkla ilişkiler ve iletişim şirketi Burson Marsteller'in dünya liderlerinin sosyal medya karnesini incelediği 'Twiplomacy 2018' raporuna göre, ABD Başkanı Donald Trump 52 milyon takipçiyle Twitter'da en fazla takipçisi olan lider. Periscope'ta ise listenin zirvesinde açık ara farkla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yer alıyor.
Eklenme Tarihi: 11.07.2018 16:55:00 - Güncellenme Tarihi: 11.07.2018 17:02:34

Küresel halkla ilişkiler şirketi Burson Marsteller'in hazırladığı ve Twitter verilerinden hareketle devlet başkanları, hükümetler ve dışişleri bakanlarının etkinliklerini ölçmeyi amaçlayan 'Twiplomacy 2018' raporu yayımlandı.

Buna göre, 372'si şahsi ve 579'u kurum ve kuruluş olmak üzere 187 ülkeden devlet başkanı, başbakan ve dışişleri bakanı olmak üzere 951 aktif Twitter hesabı kullanılıyor. Rapora göre, en çok kullanılan sosyal medya platformu Twitter olurken, onu Facebook, Instagram ve YouTube takip ediyor.

BM'ye üye ülkelerin yüzde 97'si Twitter, yüzde 93'ü Facebook kullanırken, yüzde 81'i Instagram ve yüzde 80'i ise YouTube kullanıyor. Twitter'ın canlı yayınlara yönelik Periscope uygulamasını BM'ye üye ülkelerin yaklaşık yarısı kullanırken Snapchat'i ise üyelerin yüzde 11'i aktif kullanıyor.


Twitter'da 'realDonaldTrump' hesabıyla 52 milyon kişi tarafından izlenen Trump'ı, Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis'in 9 dilde yayın yapan '@Pontifex' hesabı izliyor. Papa'nın aynı platformda 47 milyondan fazla takipçisi bulunuyor.

Tayyip Erdoğan


'En çok takip edilen 10 lider' listesinin 3. sırasında 42 milyon takipçiyle Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin resmi hesabı, 4. sırada ise 26 milyondan fazla takipçisiyle ülkenin Başbakanlık Ofisinin resmi hesabı 'PMOIndia' bulunuyor.

ABD Başkanlığı'nın 'President of the United States' (POTUS) isimli hesabı 23 milyon kişiyle 5. sırada, ABD Başkanlık Sarayı 'White House'un resmi hesabı ise 17 milyon takipçisiyle listenin 6. sırasında yer alıyor.

Erdoğan 12 milyon takipçiye sahip

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '@RT_Erdogan' adlı resmi hesabı 12 milyonun üzerindeki takipçi sayısıyla 'Top 10 En Çok Takip Edilen Liderler' listesinde 7. sırada bulunuyor ancak kurumlar dışarıda tutulduğunda ve sadece liderler bazında bakıldığında Erdoğan, 4. sıraya yerleşiyor.

Erdoğan'ın ardından, Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj'ın 11.7 milyon, Ürdün Kraliçesi Rania Abdullah'ın 10.6 milyon takipçisi bulunuyor. Listenin son sırasında 10.1 milyon takipçisiyle Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo yer alıyor.

Trump'ın ifadeleri 20 bin kez paylaşıldı


ABD Başkanı Trump, geçen yılın başında göreve gelmesinin ardından Twitter'da en büyük etki yaratan lider oldu. Trump'ın ifadeleri son bir yılda ortalama 20 bin kez paylaşıldı.

ABD Başkanı Donald Trump


Donald Trump, geçen yıl Temmuz ayında yalan haberle suçladığı CNN International kanalına yönelik paylaştığı 'fake news CNN' tweeti dünya liderleri içinde en fazla paylaşılan tweet oldu.

Araştırmada, Türkiye Cumhurbaşkanlığı'nın, aktif Türkçe hesabının yanı sıra Twitter'daki hesap dillerine bu yılın nisan ayında Arapça, Fransızca, Almanca, Rusça ve İspanyolcayı da eklemesine ilişkin bilgiye de yer verildi.

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Medya ekibinin işitme engellilere yönelik 'EngelsizBestepe' hesabını kullanıma açtığı da araştırmada belirtiliyor. Söz konusu hesap, Erdoğan'ın YouTube'daki videolarını işaret dili alt yazılarıyla paylaşıyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Facetime' ile kız istediErdoğan, Periscope'ta lider

Araştırmada canlı video yayınlama ağı Periscope'a ilişkin verilere de yer verildi. Buna göre, 'Periscope 2018 Dünya Liderleri' beğeni sıralamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '@tcbestepe' hesabı 9.6 milyon beğeniyle ilk sırada yer aldı. Sıralamada ikinciliği de 5.8 milyon beğeniyle '@RT_Erdogan' hesabı aldı.

Söz konusu hesapları 2.3 milyon beğeniyle '@EmmanuelMacron', 2.1 milyon beğeniyle '@NicolasMaduro', 1.7 milyon beğeniyle '@WhiteHouse', 1.5 milyon beğeniyle '@realDonaldTrump' takip ediyor.

Rapora göre, sosyal ağ Facebook'ta en çok takipçisi olan lider 43 milyon ile Hindistan Başbakanı Modi olurken, 8 milyon Facebook takipçisi olan Erdoğan dünya sıralamasında 6. oldu.

Facebook platformunu en aktif kullanan siyasi hesap, günde ortalama 37 paylaşımla Botsvana hükümeti, en etkili kullanan ise paylaşım başına ortalama 99 bin etkileşim yaratan Hindistan Başbakanı Modi olarak belirlendi.

kaynak: sputniknews.com

http://www.enpolitik.com/haber/196977/twitterda-trump-periscopeda-erdogan-lider.html

Sizin Yorumunuz:

*
*