Makinistler o anları anlattı: Frene bastık ama...

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde meydana gelen tren faciasından yara alarak kurtulan yolcu ve trenin makinistleri o anları anlattı.
Eklenme Tarihi: 09.07.2018 17:27:00 - Güncellenme Tarihi: 09.07.2018 17:35:53


 Yaşadığı korku dolu anları anlatan 56 yaşındaki Ceyhan Kahveci, "Tren bir kere basket topu gibi yere vurup vurup havaya zıpladı. Koltukta oturanlar tavanlara çarptı. Koltuklar yerlerinden söküldü. Tren ayrı ayrı parçalara bölündü" dedi.

'Frene bastık ama...'

Öte yandan, tren faciasının ardından ifadeye çağrılan 2 makinistin ilk ifadeleri ortaya çıktı. 100-110 kilometre hızla gittiklerini söyleyen makinistler, "Sarsıntıyı hissettik ve frene bastık. Ama tren raydan çıktı" dedi. İki makinist jandarmadaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Tekirdağ'da meydana gelen ve 24 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasının ardından başlatılan soruşturma devam ediyor. Tren kazasına ilişkin soruşturmada 2 makinist ifadeye çağrıldı. Ankara'dan da incelemelerde bulunmak üzere Çorlu'ya bilirkişi heyeti gönderildi. Kazanın ardından 4 kişi gözaltına alındı.

Makinistlerin ifadesine göre lokomotif, menfeze girince zemindeki boşluk nedeniyle tren sarsıldı. Makinistler, zeminle ilgili sorun olduğunu anlar anlamaz treni durdurmak için freni çekti ancak kazayı önleyemedi. 

'Rayların suyla kaplı olduğu belirtildi'

Habertürk'ten Olcay Aydilek'in aktardığına göre, Edirne'den İstanbul'a giden tren, Balabanlı-Çorlu arası 162. kilometrede saatte 100-110 kilometre hızla seyrediyordu. Makinistler, saat 17.00 sularında kazanın meydana geldiği menfeze yaklaştı. Makinistler Altınkaya ve Şahin, raylarda ve traverslerde olağanüstü bir durum görmedi. Yalnızca, kazaya neden olan bölgede rayların bir miktar suyla kaplı olduğunu belirttiler.

Lokomotif, menfeze girince zemindeki boşluk nedeniyle tren sarsıldı. Makinistler, zeminle ilgili sorun olduğunu anlar anlamaz treni durdurmak için freni çekti. Makinistler, "Sarsıntıyı hissettik ve frene bastık" dedi. 


'Her şey saliseler içinde oldu'Lokomotif ve ardından gelen vagon menfezi geçti. Sonraki 5 vagon trenin ağırlığının da oluşturduğu güçlü sarsıntının etkisiyle raydan çıktı ve devrildi. Lokomotif ve birinci vagonun, frene basıldıktan sonra 120 metre daha gittiği belirtildi. Makinistler, tüm bunların saniyeler hatta saliseler içinde olduğunu anlattı.

Öte yandan, Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı, Tekirdağ'da 24 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasıyla ilgili seferlerden sorumlu 3 görevlinin daha ifadesine başvurulması talimatını verdi.

kaynak: karar.com

http://www.enpolitik.com/haber/196896/facia-treninin-makinistleri-o-anlari-anlatti-frene-bastik-ama.html

Sizin Yorumunuz:

*
*