Başkentte tarihi gün: Yeni dönemin şifreleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin ederek göreve başlamasıyla yürürlüğe girecek yeni sistem, Türkiye için tarihi bir değişim getiriyor. Yeni sistemin getireceği yenilikler Türkiye'ye çağ atlatacak.
Eklenme Tarihi: 09.07.2018 09:30:00 - Güncellenme Tarihi: 09.07.2018 09:30:05

Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin ederek göreve başlamasından sonra yarın farklı bir güne uyanacak. Anıtkabir ziyareti ile başlayacak, ilk cumhurbaşkanı kabinesinin açıklanmasıyla sona erecek bugünkü yoğun trafik adeta baş döndürecek.

Bugün TBMM’de tarihi bir gün yaşanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis’te yemin ederek yeni sistemin ilk başkanı olarak göreve başlayacak. 600 milletvekilinin cumartesi yemin etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün saat 16:00’da yapacağı yemin ile yeni dönemi resmen başlatacak. Erdoğan, yemin için Meclis’e gelişte törenle karşılanacak. Erdoğan’a geçici en yaşlı Meclis Başkanvekili sıfatıyla AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü eşlik edecek.

MAZBATASINI ALACAK


Tören kıtasını selamlayacak olan Erdoğan, geçici Meclis Başkanı Durmuş Yılmaz’dan mazbatasını alacak. Daha sonra Genel Kurul’a geçerek cumhurbaşkanlığı yeminini edecek. Erdoğan’ın yemini ile birlikte Türk siyaset hayatından yeni bir sayfa açılmış olacak. Erdoğan, TBMM’deki tören sonrası Anıtkabir’i ziyaret ederek çelenk koyacak. Erdoğan, Anıtkabir ziyaretinin ardından külliyeye geçerek 18:00’de başlayacak yeni sisteme geçiş törenine katılacak.

TİLLO’DAN KONSER


Yemin törenine katılan devlet başkanları programda da yer alacak. Külliyedeki programa ayrıca milletin temsilcileri, şehit yakınları ve gaziler ile siyaset, sanat ve spor camiasından pek çok isim de katılacak. Törene davet edilen Grup Tillo da Türkiye’nin dört bir yanından, her kesimden davet edilen 3 bin vatandaşa bir konser vermesi bekleniyor. Erdoğan törendeki ilk konuşmasını burada vatandaşlara hitaben yapacak.

ROZET DAĞITILACAK


Törende misafirlere günün anlamını anlatan “Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni” rozeti hediye edilecek. Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, misafiri yabancı devlet, hükümet ve meclis başkanlarına akşam yemeği verecek. Erdoğan yemekte devlet başkanları için kurulacak devlet masasında misafirleriyle birlikte oturacak. Konuk başbakan ve meclis başkanları için ise ayrı bir protokol masası kurulacak. Erdoğan, törene katılan misafirleri ile tek tek ayaküstü sohbet ederek tebriklerini kabul edecek.

KABİNEYİ AÇIKLAYACAK


Erdoğan, misafirlerini uğurladıktan sonra saat 21:30’da ilk cumhurbaşkanlığı kabinesini kamuoyuna açıklayacak. Ardından da ilk 1 numaralı cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlanacak. Cumhuriyet tarihinde yeni bir döneme kapı açan sistem değişikliği ile yeni bakanlıkların kurulması, bakanlıkların birleştirilmesi gibi idari ve mevzuat alt yapısı oluşturulacak.

Yeni dönemin şifreleri


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin ederek göreve başlamasıyla yürürlüğe girecek yeni sistem, Türkiye için tarihi bir değişim getiriyor. Yeni sistemin Türkiye’ye getirdiği yenilikler ve katacağı faydalar özetle şöyle:

* Yeni sistemle Türkiye’yi cezai sorumluluğu olan cumhurbaşkanı yönetecek. Her türlü işlem ve eylemden sorumlu olacak olan cumhurbaşkanı, eylemlerinden dolayı yargı yolu da açık olacak.

* Yeni sistem devlet yönetiminde çift başlılığı da sona erdirecek. Cumhurbaşkanı hem hükümetin, hem de devletin başı olacak.

* Meclis’in yasama ve denetim mekanizmaları güçlenecek.

* Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde cumhurbaşkanı, daha önce olduğu gibi yine doğrudan halk oylarıyla belirlendi. Beş yıllığına seçilen cumhurbaşkanı, en fazla iki dönem cumhurbaşkanlığı yapabilecek.

* Yeni sistem kapsamında, mevcut bakanlıkların sayılarında azaltılmaya gidildi. Yeni dönemde bakanlıkların sayısı 16 olacak.

* Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Cumhurbaşkanlığı Teşkilat Yapısında, cumhurbaşkanlığına bağlı ofis ve kurullar da hizmet verecek.

* Cumhurbaşkanı, Genel Bütçe Kanunu dışında yasa hazırlayamayacak. Cumhurbaşkanı’nın hazırlayacağı Bütçe Kanunu, TBMM’nin onayına sunulacak. TBMM’de hükümet sıraları olmayacak, yasa görüşmelerinde bakanlar yer almayacak.

* Cumhurbaşkanı ve Meclis, karşılıklı olarak seçimlerin yenilenmesi kararı verebilecek. Verilen kararla birlikte hem Cumhurbaşkanlığı, hem de parlamento seçimleri birlikte yenilenecek.

* Yeni sistem Cumhurbaşkanına yargı yolunu da açıyor. Cumhurbaşkanı her türlü eylem ve işlemlerine karşı cezai sorumlulukla karşı karşıya kalacak.

Güvenliği 10 bin polis sağlayacak


Törene, 22 devlet başkanı, 28 başbakan, meclis ve heyet başkanlarının yanı sıra çok sayıda konuğun katılacak olması nedeniyle üst düzey özel önlemler alındı. Özel Harekat, Terör, İstihbarat, Güvenlik, Asayiş, KOM, Çevik Kuvvet, Bomba İmha, Trafik şubeleri ve ilçe emniyet müdürlüklerinden 10 bin polis mesai yapacak. Konukların korunması için Karşı Atak Timleri görevlendirilirken, hassas noktalara keskin nişancılar yerleştirilecek ve polis helikopterleriyle havadan destek sağlanacak.
Kaynak: Yeni Şafak

http://www.enpolitik.com/haber/196870/baskentte-tarihi-gun-yeni-donemin-sifreleri.html

Sizin Yorumunuz:

*
*