Suriyeli Maya'ya Kızılay 'protezi'

Doğarken bacaklarının dizden altını kaybeden, babasının PVC boru ve konserve kutusundan yaptığı "ayaklarıyla" hayata tutunan Suriyeli Maya Meri'ye Türk Kızılayı şefkat elini uzattı.
Eklenme Tarihi: 06.07.2018 13:39:00 - Güncellenme Tarihi: 06.07.2018 13:44:23

Doğarken bacaklarının dizden altını kaybeden, babasının PVC boru ve konserve kutusundan yaptığı "ayaklarıyla" hayata tutunan, okula çamur ve toz içinde sürünmeden protez ayaklarıyla gideceği günü hayal eden Suriyeli Maya Meri'ye Türk Kızılayı şefkat elini uzattı.

Maya ve ailesi, Beşşar Esed rejiminin saldırılarından kaçarak, Halep'in güney kırsalından İdlib'deki bir kampa sığındı. Türkiye sınırına yakın Ser Ceble kampında barınan küçük Maya ve ailesi, yardım kuruluşlarının dağıttığı çadırda yaşıyor. Yıpranmış çadırın uçmasını engellemek için etrafına büyük taşlar dizen Meri ailesi, günlerini toz ve çamur içinde geçiriyordu. Maya, çadırlarından 300 metre ilerideki okula, babasının PVC borular ve konserve teneke kutulardan
yaptığı "ayaklarla" gidiyor. Küçük Maya canı yandığı için okul yolunda bazen de sürünüyordu.

Ajansların Maya'nın haberini geçmesinin ardından Türk Kızılayı devreye girdi, protez uzmanı Mehmet Zeki Çulcu tedaviyi üstlendi.

Maya artık gerçek protezler ile yürüyor.


kaynak: hurriyet.com/bbc.com
http://www.enpolitik.com/haber/196783/suriyeli-mayaya-kizilay-protezi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*