Bedelli askerlikte detaylar belli oluyor!

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Sözcüsü Mahir Ünal'dan son dakika bedelli askerlik açıklaması geldi.​
Eklenme Tarihi: 06.07.2018 08:28:00 - Güncellenme Tarihi: 06.07.2018 08:36:00

Cumhurbaşkanı Erdoğan "bedelli konusu seçimden sonra masamda olacak ilk gündem maddelerinden biri olacak" demişti. 24 Haziran seçimlerinin tamamlanmasının ardından gözler meclise çevrildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi 1 Ekim'e kadar Anayasa'ya göre tatilde. Ancak bedelli askerlik konunun görüşülmesi için takvimde değişiklik olabilir. İşte bedelli askerlik konusunun ne zaman görüşüleceği ve nasıl olacağı konusunda detaylar...

A Haber ekranlarında açıklamalarda bulunan AK Parti Sözcüsü , bedelli askerlik konusuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim öncesi söylediği "Bedelli konusu seçimden sonra masamda olacak ilk gündem maddelerinden biri olacak" sözü hatırlatan Ünal, "Dolayısıyla bu konuda gerekli düzenlemeler neyse süreçler tamamlanınca çalışmalar başlayacaktır." dedi.

Bilindiği üzere TBMM 15 Temmuzda özel gündemle toplanacak. Burada, partilerin meclis grupları 15 Temmuzdan sonra bir çalışma kararı almaları halinde bedelli askerlik konusunun 15 Temmuz'dan sonra görüşülebileceğini belirten ünal "Partilerin meclis kurulları Anayasa gereği 1 Ekime kadar tatile de girebilir" dedi. Gruplar çalışmaya başladığında bedelli askerlik ile ilgili süreç başlayacak.

A Haber Ankara haber koordinatörü Fatih Atik, A Haber ekranlarında yaptığı açıklamalarda, Bedelli askerlik bekleyenlere müjdeyi verdi.

Atik, hükümetin bu işi çözeceğini ve Milli Savunma Bakanlığı'nın çalışmalarını tamamladığını belirtti. Çalışma Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulucak, ardından yeni Milli Savunma Bakanı ile birlikte karar verilip bedelli askerlik çıkartılacak.

Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'nın birlikte yürüttükleri çalışmada sona gelindi. Genelkurmay prosfesyonel askerliğe ağırlık vermesinden dolayı bedelli askerliğe olumlu yaklaşıyor.

Bedelli yaşı kaç olacak?

Hükümet ilk olarak yaşı 28 olarak belirlemişti. Ancak beklenti 5 buçuk milyon gibi bir rakama çıkınca yaş 28'den 26'ya indirildi. Kesin karar ise ekim ayında belli olacak.

Kaç lira olacak?

Bedelli askerlik daha önceki senelerde 30 bin liralara kadar çıkmıştı. Ancak beklentinin yüksek olması bu fiyatların da makul bir düzeye çekilmesini sağladı. Hükümetin üzerinde çalıştığı fiyat aralığı 20 bin TL civarında.

A Haber Ankara haber koordinatörü Fatih Atik, Bedellik askerlik konusunda, Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın ortaklaşa yaptıkları çalışmalarının sona erdiğini, ve ekim ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da onayının ardından ekim ayında yürürlüğe gireceğini belirtti.

http://www.enpolitik.com/haber/196769/bedelli-askerlikte-detaylar-belli-oluyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*