Almanya YPG'nin PKK uzantısı olduğunu kabul etti!

Almanya iç istihbaratı Anayasayı Koruma Teşkilatı, PYD ve YPG'nin ülkenin dış menfaatlerini tehlikeye atan terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantıları olduğu tespitinde bulundu.
Eklenme Tarihi: 05.07.2018 12:55:00 - Güncellenme Tarihi: 05.07.2018 13:08:09

Schleswig-Holstein eyaletindeki Anayasayı Koruma Teşkilatının internet  sitesinde yayımladığı 138 sayfalık raporunda, ülkede faaliyet gösteren yasa dışı  grup ve terör örgütlerinin 2017 yılındaki durumlarını mercek altına aldı.

Raporda, PYD için PKK'nın kardeş örgütü nitelemesi kullanırken,  YPG'nin de terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantılarından biri olduğu tespiti  yapıldı. PYD'nin Almanya'da ayrı bir yapısının bulunduğu ifade edilen raporda,  PYD'nin Schleswig-Holstein eyaletinde dernek olarak yapılanmasının olmadığı   ancak Kiel'deki PKK yakını derneğin bünyesinde faaliyet gösterdiği belirtildi. 

'Almanya'nın iç siyasetini tehlikeye sokuyor'

PKK'nın Almanya'da 22 Kasım 1993'ten bu yana yasaklı olduğu  hatırlatılan raporda, AB'nin de 2002'de PKK'yı terör örgütleri listesine aldığı  ifade edildi. PKK'nın Almanya'yı sığınak ve finans kaynağı merkezi olarak gördüğüne  dikkat çekilen raporda, örgütün Avrupa'daki destekçilerinin menfaatleri  doğrultusunda büyük çaplı şiddet eylemlerinden vazgeçtiği, bunun yerine bağış  toplayarak, protesto eylemleri yaparak ve örgütlenme yoluyla PKK'ya destek  oldukları, bu durumun da Almanya'nın iç siyasetini tehlikeye soktuğu vurgulandı. 

Terör örgütü PKK'ya 3 sayfa ayrılan raporda, Almanya'da 14 bin 500  kişinin terör örgütü sempatizanı olduğu ve bunların 700'ünün Schleswig-Holstein  eyaletinde yaşadıklarına işaret edildi. Raporda, dernek statüsündeki Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezinin  (NAV-DEM) de PKK'nın amaçları doğrultusunda hareket ettiğine dikkat çekildi. Raporda ayrıca gizli ve yasa dışı hareket eden hiyerarşik  yapılanmadaki terör örgütünün Almanya'yı 33 bölgeye ayırarak propaganda  faaliyetlerini sürdürdüğü tespit edildi.

kaynak: gazetevatan.com

http://www.enpolitik.com/haber/196736/almanya-ypgnin-pkk-uzantisi-oldugunu-kabul-etti.html

Sizin Yorumunuz:

*
*