İşte WhatsApp'ın çok bilinmeyen özellikleri

Dünyanın en yaygın iletişim uygulaması haline gelen WhatsApp, yaygın kullanımına karşın henüz bilinmeyen özellikleri ile dikkat çekiyor.
Eklenme Tarihi: 27.06.2018 17:33:00 - Güncellenme Tarihi: 27.06.2018 17:46:36

Dünyanın en yaygın iletişim uygulaması WhatsApp her geçen gün yeni güncellemeler ile değişirken, kullanıcıların bir çoğu hala WhatsApp'ın tüm özelliklerini bilmiyor veya kullanmayı tercih etmiyor. 

Bakalım WhatsApp, kullanıcılarına hangi yenilikleri sunuyor? İşte son zamanlarda popüler olan WhatsApp özellikleri!

Pek bilinmeyen WhatsApp Özellikleri ve kullanımı

Günümüzde neredeyse her telefonda kullanılan WhatsApp, birbirinden güzel ve yeni özellikleri ile insanların tercih ettiği bir numaralı uygulama konumunda. Bunun böyle olmasının sebebi, uyguladığı politika ve kullanıcı geri bildirimleri olduğu da belirtmek gerekiyor. Şimdi hep beraber, bu özellikleri yakından tanıyalım.WhatsApp bilinmeyen kodlarWhatsApp uygulaması üzerinden mesajlaşırken, belli kodlar ile yapabileceğiniz özellikler bulunuyor. Bu özellikler, sohbetinizde farklılıklar yaratmanıza olanak sağlıyor. Peki bunlar nasıl yapılıyor? Hemen anlatalım;

1. Kelimeyi kalın yazmak için: Kelimenin başına ve sonuna yıldız işareti (*) koyacaksınız. *SDN*

WhatsApp özellikleri

2. Kelimeyi üstü çizili yazmak için: Kelimenin başına ve sonuna yaklaşık işareti (~) koyacaksınız. ~SDN~

WhatsApp özellikleri

3.Kelimeyi eğri (italik) yazmak için: Kelimenin başına ve sonuna alt tire işareti (_) koyacaksınız. _SDN_

WhatsApp özellikleri

Diğer WhatApp ipuçlarını öğrenmek için buraya tıklayın.


WhatsApp görüntülü grup sohbeti özelliği


WhatsApp görüntülü grup sohbeti özelliği, 21 Haziran 2018 tarihi ile kullanıcılara sunuldu. Bu özellik sayesinde kullanıcılar dört kişiye kadar sohbet edebiliyor. Bu özelliği kullanmak için  ilk önce bir kişi ile görüntülü sohbet araması gerçekleştiriyorsunuz. Ardından diğer iki kişiyi eklemek için de aşağıda ok işareti ile gösterilen yere tıklayın.

WhatsApp Verileri özelliği

WhatsApp, veri skandallarından sonra, uygulamaları için bir takım yenilikler getirdi. Bu yeniliklerden birisi de kullanıcı verilerini talep etme özelliği. Bu sayede kullanıcılar, kendi verilerini indirebilecek.  WhatsApp verilerinin nasıl indirileceğini merak ediyorsanız buraya tıklayınız.

Ayrıca size gelen raporda, çok sayıda bilgiler içeriyor. Kullandığınız telefon modeli, telefon numarası, ne kadar zamandır çevrimiçi olduğunuz, kullandığınız platform ve daha pek çok bilgiyi, bu rapor sizlere sunuyor.


Yeni WhatsApp ses kaydı özelliğiBildiğiniz gibi artık uygulama içerisinde ses kaydı alırken, kaydı kilitleyebiliyoruz. Bu özellik daha rahat ve uzun süre ses kaydı yapmanıza olanak sunuyor. Kısacası özellik, ses kaydı simgesini basılı tutulduğunda aktif oluyor.  Eskiden bu özellik, kullanıcılar için dezavantajlar teşkil ediyordu. Bunlardan bazıları, simgeye basarak ses kaydı almasıydı. Bu da kullanıcılar için zaman kaybına yol açabiliyordu ya da düzgün ses kaydı almasını engelliyordu. Doğal olarak, yeni özellik ile artık eski kayıt özelliğine de gerek kalmıyor. Eski kayıt butonunun kullanışsız olduğunu düşünen WhatsApp Inc. bu bölümü tamamen değiştirdi.

WhatsApp medya görünürlüğü özelliği

Bu bölüm sayesinde, kullanıcılar indirilen bütün WhatsApp medyasını WhatsApp dışındaki galeride gösterebilecek ya da bunu etkisiz hale getirebilecek. Böylelikle depolama alanında da yer açılmış olacak.

WhatsApp’ta Kişilerin ya da Grupların Medyalarını Galeriden Gizlemek

WhatsApp Medya Görünürlüğü özelliği sayesinde, kullanıcılar Galeri içerisinde yer alan paylaşılmış medyaları gizleme olanağına kavuşuyor. Hatta yeni sürümde ister sohbetler ister gruplar için bu özelliğin etkinleştirilmesi ya da devre dışı bırakılması da mümkün olacak.

WhatsApp mesaj iletme özelliği

WhatsApp mesaj iletme özelliği, üçüncü kişilerin yazdıklarının yönlendirildiği Forwarded yani iletildi etiketi ile vurgulanacak. Bu özellik, üçüncü şahıslardan gelen içerikler ile doğrudan bir sohbetten gelen metinleri ayırt etme şansına sahip olacak.

WhatsApp mesajlarını herkesten sil özelliği

Bu özellik ile birlikte kullanıcılar, karşı tarafa yanlışlıkla yolladıkları mesajları silme imkanına kavuştu. Özelliği kullanmanız için ilk önce mesaja basılı tutmanız gerekiyor. Mesaj basılı tuttuktan sonra, yukarı mesajı sil simgesi çıkıyor. Mesajı sil simgesine basınca da karşınıza üç seçenek çıkıyor. Buradan herkesten sil simgesine bastığınız taktirde karşı tarafa yolladığınız mesaj da silinecek. Böylelikle, kullanıcı yolladığınız mesajı okuyamayacak.

WhatsApp vCard özelliği

WhatsApp vCard, tanımadığınız bir numara size mesaj attığında aktif oluyor. Böyle olmasının sebebi, bilinmeyen kişilerden gelen rahatsız edici mesajları önlemek için yapıldığını söyleniyor. Eğer mesaj atan kişi hakkında önceden vCard’ını aldıysanız, mesaj geldiği zaman, özellik ekranınızda belirecek. vCard diğer adıyla iletişim kartı, tanımadığınız kullanıcılar hakkında fikir sahibi olmanıza yarayacak.  Eğer kişiyi tanımıyorsanız, hayır seçeneğine basarak iletişiminizi kesebileceksiniz.

Yeni WhatsApp grup açıklaması

Artık WhatsApp gruplarına maksimum 500 kelime ile açıklama yazısı yazabiliyor Bununla birlikte grupta olan ve yönetici yetkisi olmayan kişiler de açıklama yazısını değiştirebiliyor. Ayrıca, grup açıklamasında yapılan herhangi bir değişiklik, grupta olan tüm kullanıcılara bildirim olarak gidiyor.

Yeni Toplu Mesaj özelliği

Bu özellik sayesinde, kullanıcılar daha rahat mesaj gönderebilecek. Bu özelliği kullanmak için uygulamanın ana sayfasında bulunan üç noktaya tıklamanız yeterli olacak.

WhatsApp Veri ve Depolama Alanı

WhatsApp veri ve depolama alanı, kullanıcılar için büyüm önem teşkil ediyor. Bu önem, gönderilen belge, görsel ve videonun boyutlarının ne kadar yer kapladığını göstermesinden kaynaklanıyor. Eğer telefonunuzun depolama alanız az ise, buradan silme işlemi gerçekleştirerek, telefonunuzda boş yer açabiliyorsunuz.

WhatsApp anlık konum paylaşma

WhatsApp ile mevcut konumunuzu paylaşmak için bir kişiyle ya da grupla sohbet etmeniz gerekiyor. Ardından “Ekle” düğmesindeki “Konum”un altında yer alan “Mevcut Konumu Paylaş” seçeneğini seçiyorsunuz. Daha sonra da paylaşım süresini seçip, gönder tuşuna basmanız yeterli olacak. Bu sayede sohbetteki her kişi gerçek zamanlı konumunuzu haritada görebilecek.

Yeni WhatsApp durum özelliği

Günümüzde popüler hale gelen hikayeler özelliği, WhatsApp’a da geldi diyebiliriz. Yeni gelen özellikle birlikte WhatsApp, durumlarımı aynı hikayeler mantığı gibi yollayabileceğiz.

kaynak: shiftdelete.net

haber: enpolitik.com/ Melek S. Tunç

http://www.enpolitik.com/haber/196443/iste-whatsappin-cok-bilinmeyen-ozellikleri.html

Sizin Yorumunuz:

*
*