Erdoğan 'Hayır'ları 'Evet'e çevirdi

Erdoğan, referandumda "Hayır" diyen Ankara, İstanbul, Antalya, Eskişehir, Mersin, Adana, Hatay, Denizli, Manisa, Balıkesir gibi büyükşehirleri ikna ederek yeni sisteme onay aldı.
Eklenme Tarihi: 26.06.2018 12:55:00 - Güncellenme Tarihi: 24.12.2019 06:36:36

Erdoğan, referandumda "Hayır" diyen Ankara, İstanbul, Antalya, Eskişehir, Mersin, Adana, Hatay, Denizli, Manisa, Balıkesir gibi büyükşehirleri ikna ederek yeni sisteme onay aldı.

16 Nisan'da yapılan Anayasa Değişikliği Referandumu'nda Ankara, İstanbul, Antalya, Eskişehir, Mersin, Adana, Hatay, Denizli, Manisa, Balıkesir gibi büyükşehirlerde "Hayır" oyları önde çıkmıştı. Erdoğan bu seçimde, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne olumlu oy vermeyen bu büyükşehirlerde de birinci oldu.

YÜRÜTMENİN BAŞINA GEÇTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2014'te yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından bir kez daha halk tarafından seçilerek Türkiye'yi 2023'e kadar yönetme hakkını elde etti. 2014'te yüzde 51 oy alan Erdoğan, bu kez yüzde 52 ile yarışı önde tamamladı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile girilen ilk seçimi kazanan Erdoğan, yürütme erkinin başına geçmiş oldu.

"HAYIR"LARI "EVET"E ÇEVİRDİ

Sistemin oylandığı 16 Nisan 2017'de yapılan referandum, yüzde 51 "Evet" oyuyla geçmişti. Bu referandumda, Ankara, İstanbul, Antalya, Eskişehir, Mersin, Adana, Hatay, Denizli, Manisa, Balıkesir gibi büyükşehirlerde "Hayır" oyları önde çıkmıştı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne olumlu oy vermeyen bu büyükşehirlerde de birinci olmayı başardı.


Referandumda, "Hayır" diyen Muğla, Aydın ve İzmir'de CHP'nin adayı Muharrem İnce birinci oldu. Yine "Hayır" cephesinde yer alan Mardin, Diyarbakır ve Van'da da HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş ipi önde göğüsledi.

6 BÖLGEDE SEÇİMİN GALİBİ

Erdoğan, kullanılan yaklaşık 50 milyon oyun 26 milyonundan fazlasını aldı. 23'ü büyükşehir statüsünde olmak üzere toplam 63 ilde Erdoğan rakiplerini geride bıraktı. Bayburt, Gümüşhane, Rize, Çankırı ve Aksaray Erdoğan'a yüzde 75'in üzerinde destek verdi. Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesine bakıldığında Erdoğan, sadece Ege'de CHP'li rakibi Muharrem İnce'nin gerisinde kaldı. Erdoğan, diğer 6 bölgede seçimin galibi oldu. Erdoğan'a en yüksek destek yüzde 65 ile memleketi Rize'nin de bulunduğu Karadeniz Bölgesi'nden geldi.

EN DÜŞÜK OY TUNCELİ

Erdoğan, en düşük oyu yüzde 18 ile Tunceli'den aldı. Tunceli'de, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ile HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın arkasında kalan Erdoğan, Hakkâri'de de Demirtaş'ın ardından ikinci olarak yüzde 22 oya ulaşabildi. Türkiye geneline bakıldığında Karadeniz ile İç Anadolu bölgeleri yoğun olarak Erdoğan'a oy verdi.

Kıyı kesimlerinde Erdoğan'ın oyu düşerken, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Doğu ve Güneydoğu'da da Erdoğan'a yüksek oy çıkmadı. CHP'nin adayı İnce yüzde 30, HDP'nin adayı Demirtaş yüzde 8, İYİ Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener yüzde 7 oyda kaldı. Saadet Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu yüzde 0.9, Vatan Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek yüzde 0.2 oy aldı.
Kaynak: Haberler.com

http://www.enpolitik.com/haber/196387/erdogan-hayirlari-evete-cevirdi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*