Son seçim anketleri ne diyor?

24 Haziran'da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimleri öncesi heyecanlı bekleyiş devam ederken oy oranları ve seçim anketleri merak edilen konular arasında yer alıyor.
Eklenme Tarihi: 13.06.2018 09:56:00 - Güncellenme Tarihi: 17.01.2020 19:58:15

A&G şirketinin son seçim anketini paylaşan Adil Gür, 24 Haziran seçimlerine dair önemli açıklamalarda bulundu. Gür'ün 24 Haziran seçimlerine ilişkin soruları ve bu sorulan sorulara verilen cevaplar. İşte son seçim anketi...

Son genel seçimlerde en doğru oy oranı tahmini yapan ve toplumsal konulardaki araştırmalarıyla dikkat çeken A&G'nin sahibi Adil Gür, 24 Haziran seçimleri için son seçmen araştırmaların yapıldığı bu günlerde önemli açıklamalarda bulundu. Gür, A Haber Memleket Meselesi programanında seçmenin nabzını kamuoyu ile paylaştı.

Adil Gür kamuoyu araştırmaları ile ilgili: "Bundan 2-3 hafta önce bir gazetede röportaj yaptım. 1 ay önce verdiğim röportaj hala haber olarak duruyor orada.

1 ay önce ne diyorsak oradayız. Türkiye 2010 yılında bir referanduma gitti ve bir parti sandığı boykot etti, gitmedi ve sonuç 57.8 çıktı. 16 nisanda referandum yapıldı, 51.6 evet çıktı. Türkiye'de son yıllarda yapılan tüm hayati seçimlerin hepsi çekişmeli ve başa baş geçiyor. Bir çok değişkeni bilmemiz lazım." dedi.

'Araştırmalar birinci turda biteceğini söylüyor'

"1. turda mı bitecek 2. turda mı sorusu... Ben 1 aydır hep söylüyorum, araştırmalar 1. turda biteceğini gösteriyor.

Bu hafta vatandaşa sorduk. Vatandaşların yaklaşık %15'i 'bayramda tatile başka memlekete gideceğim' diye cevap verdi. %15 demek, yaklaşık 8 milyon seçmen demektir. 'Bayramdan sonra kayıtlı olduğum yere döneceğim ve oyumu kullanacağım' diyen seçmen oranı %77.2. 'Asla kullanmam' diyenlerin oranı %2.7'ye denk geliyor."  

1 milyon seçmenin oyu belirsiz

Yüz yüze anketler esnasında tam olarak belli olmayan değişkenlerin bilinmesi gerektiğine dikkat çeken Gür,: "Yaklaşık 1 milyon seçmenin oy kullanıp kullanmayacağı belli değil.

Mayıs ayı ortasında A&G'nin yaptığı araştırmada 'Mutlaka sandığa gidip oyumu kullanacağım' diyenlerin oranı %85.9'du. Haziran ayında yapılan son araştırmada ise %88.3'e yükseldiği görülüyor." açıklamasında bulundu.

kaynak:sabah.com

http://www.enpolitik.com/haber/195943/son-secim-anketleri-ne-diyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*