Sığınmacıları denizin ortasında bırakan İtalya'dan YPG'ye destek!

İtalya, ABD ve Fransa güçlerinin ardından terör örgütü YPG/PKK'ya destek olmak için Suriye'nin Irak sınırındaki Deyrizor'a asker gönderdi.
Eklenme Tarihi: 12.06.2018 16:05:00 - Güncellenme Tarihi: 12.06.2018 16:23:31

AA'nın Deyrizor'daki güvenilir yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, yaklaşık 1 hafta önce Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü YPG/PKK işgalindeki alanlara Irak üzerinden İtalyan askerleri girdi.

İtalya, 11 Haziran yani dün dünyanın gözü önünde bir insanlık ayıbına imza atmış, İtalya'ya sığınmak isteyen 600'a yakın, içinde kimsesiz çocuk ve hamile kadınların olduğu gemiye limanlarını kapatmıştı. 

İtalya, kapılarını sığınmacılara kapatmakla kalmamış, İçişleri Bakanı Salvini tarafından yapılan açıklama da son derece dikkat çekici olmuştu. İtalya İçişleri Bakanı:  "Alman derneği, Hollanda gemisi, Malta kılını kıpırdatmıyor, Fransa onları geri çeviriyor, Avrupa'nın umurunda değil. Artık yeter!" diyerek, İtalya'nın "Avrupa'nın mülteci kampına dönüştürülmesine" izin vermeyeceğini söylemişti. İtalya'nın kabul etmediği sığınmacılar uzun süre denizin ortasında beklerken İspanya devreye girerek, sığınmacılara kapılarını açtı. 

'Fransa ve ABD'den sonra İtalya'

İtalya örneğinden yola çıkarak Avrupa'nın Ortadoğu ve Afrikalı sığınmacılara ilişkin izlediği politika her geçen gün insani normlardan uzaklaşırken, yine aynı Avrupa, Ortadoğu'da süren iç savaşta terör gruplarına desteğini sürdürüyor. 

ABD ve Fransa'nın ardından son olarak, İtalyan ordusu, terör örgütü YPG/PKK'ya destek olmak için Suriye'nin Irak sınırındaki Deyrizor'a asker gönderdi.

Terör örgütü DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyon bünyesine dahil olan İtalyan askeri, önce Haseke'ye, ardından Deyrizor'a geçti. Askerler Deyrizor'un Ömer petrol sahasındaki ABD üssüne yerleşti.

Halihazırda, tam sayıları bilinmeyen İtalyan güçleri, DEAŞ'a karşı operasyonlarda ABD ve Fransa askerlerine destek veriyor.

İtalyan askerlerinin şimdilik çatışmalara doğrudan katılmayacağı öğrenildi.

DEAŞ, Irak sınırında Haseke ve Deyrizor illeri içinde kuşatmada kalan birbirinden kopuk iki farklı bölgede varlık gösteriyor.

YPG/PKK, Mayıs başında ABD ve Fransa'nın desteğiyle buradaki DEAŞ unsurlarına karşı operasyonu yeniden başlatmıştı. Örgüt henüz bir ilerleme kaydedemezken, DEAŞ kuvvetli biçimde karşılık veriyor.

Deyrizor operasyonun ilk aşaması geçen eylül ayında başlamış, kent merkezinin kuzeyi SDG ismini kullanan YPG/PKK'nın işgaline girmişti.

kaynak:aa.com

haber: enpolitik.com/Melek S. Tunç

http://www.enpolitik.com/haber/195921/siginmacilari-denizin-ortasinda-birakan-italyadan-ypgye-destek.html

Sizin Yorumunuz:

*
*