Hizmete girdi: Sabuncubeli artık korkutmuyor

İzmir-Manisa yolunu birbirine bağlayan Sabuncubeli Tünelleri ve Bağlantı Yolları'nın açılış töreni Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleşti. ​Böylece tünel iki kent arasındaki mesafeyi 15 dakikaya indirdi.
Eklenme Tarihi: 12.06.2018 14:17:00 - Güncellenme Tarihi: 12.06.2018 15:09:16

İzmir-Manisa yolunu birbirine bağlayan Sabuncubeli Tünelleri ve Bağlantı Yolları'nın açılış töreni Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleşti. Böylece tünel iki kent arasındaki mesafeyi 15 dakikaya indirdi.


Projeyi hayata geçiren bürokratlara, yüklenici firmalara, AK Parti İzmir ve Manisa milletvekillerine teşekkür eden Yıldırım, "Bazıları orada burada iş yapamazlar, yapılan işlere de karşı çıkarlar ya tüneli görüyorlar artık yapılmış, yapılacak bir şey yok. Bunu gözden kaçırmanın imkanı yok. Bu sefer de diyorlar ki 'paralı olacakmış'. Paralı değil, bedava. Gidiş de geliş de bedava olacak." diye konuştu.

İzmir-Manisa yolunun 580 rakımından geçen Sabuncubeli Geçidi'nde yürütülen Sabuncubeli Tüneli ve Bağlantı Yolları Projesi'nin temeli 9 Eylül 2011'de atıldı.

Yapım çalışmalarına yap-işlet-devret modeliyle başlanan, 2015'ten itibaren ise kamu olanaklarıyla devam eden projede her biri 4 bin 65 metre, toplamda 8 bin 130 metre uzunluğunda iki tünel inşa edildi.

Ayrıca 2 bin 530 metrelik Bağlantı Yolları tamamlandı. Sabuncubeli geçidinde yüzde 9,5 olan eğim, tüneller sayesinde yüzde 1,5'e düşürüldü, 14 viraj ortadan kaldırıldı.

Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde "korkunç Sabuncubeli" ifadeleriyle tasvir ettiği İzmir ile Manisa arasındaki zorlu geçitte yapılan tüneller iki kent arasındaki mesafeyi 15 dakikaya indiriyor.

Tüneller, günde ortalama 40 bin aracın kullandığı İzmir-Manisa yolunda hem güvenlik hem hız hem de yakıt tasarrufu sağlayacak, kışın yaşanan ulaşım sorunları ortadan kalkacak.   

http://www.enpolitik.com/haber/195913/hizmete-girdi-sabuncueli-artik-korkutmuyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*