'Güvenilir araştırma şirketi' tanımlamasına eleştiri

Hürriyet yazarı ve Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, bugün köşesinde "Ezhel ve sanatçısının tutuklanması" başlıklı yazısında, Abdülkadir Selvi'nin 31 Mayıs'ta yazdığı köşe yazısını eleştirdi. Bildirici, yazısında Selvi'nin "Güvenilir araştırma şirketi" tanımlamasına kamuoyuna yeterli bilgi sunmadığı yönünde eleştiri getirdi.
Eklenme Tarihi: 11.06.2018 11:51:00 - Güncellenme Tarihi: 27.12.2019 19:13:23

Hürriyet yazarı ve Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, bugün köşesinde "Ezhel ve sanatçısının tutuklanması" başlıklı yazısında, Abdülkadir Selvi'nin  31 Mayıs'ta yazdığı köşe yazısını eleştirdi. Bildirici, yazısında Selvi'nin "Güvenilir araştırma şirketi" tanımlamasına kamuoyuna yeterli bilgi sunmadığı yönünde eleştiri getirdi.

Bildirici, yazısının ilgili bölümünde şunları yazdı:

?GÜVENİLİR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ?

GAZETECİ olarak seçimlerde asli görevimiz, insanların karar verebilmesine yardımcı olmak, tarafsız ve objektif şekilde bilgilendirmek. Kamuoyu araştırmaları da oy kullanacak seçmenleri bilgilendirmenin bir yolu.

Ama maalesef kamuoyu araştırmaları artık sadece seçmen eğilimlerini saptamak için değil, seçmeni yönlendirmek için de kullanılıyor. Gazeteci olarak manipülasyonlara aracı olmamak için araştırma haberlerinde ?yapan kuruluşun adı, kimin talebi ve finansmanı ile yapıldığı, tarihi, görüşülen kişi sayısı ve araştırma yönteminin açık olarak belirtilmesi? zorunlu. Artık ?Demirören Medya Grubu Yayın İlkeleri? adını alan yayın ilkeleri de bunu öngörüyor. Amaç okurun, araştırmayı bu veriler ışığında değerlendirmesini sağlamak.

Abdulkadir Selvi?nin 31 Mayıs?ta yayımlanan yazısında ise ?Güvenilir bir kamuoyu araştırma şirketinin aboneleri için yaptığı bir ankete göre Erdoğan ilk turda kazanıyor. Ama açık ara bir fark gözükmüyor? denilmişti. Bırakın araştırma tarihi, görüşülen kişi sayısı gibi bilgileri, araştırma şirketinin adı bile yazılmamıştı. ?Güvenilir araştırma şirketi? tanımlaması, söz konusu araştırmayı güvenilir kılmadığı gibi okurun değerlendirmesi için de yeterli veri sunmuyor.

http://www.enpolitik.com/haber/195860/guvenilir-arastirma-sirketi-tanimlamasina-elestiri.html

Sizin Yorumunuz:

*
*