'Apolet' tartışması

24 Haziran seçimlerine az bir süre kala meydanlarda hava iyice ısındı. Cumhurbaşkanı ve Cumhur İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin arasındaki 'apolet' tartışması nasıl başladı?
Eklenme Tarihi: 03.06.2018 09:13:00 - Güncellenme Tarihi: 03.06.2018 09:16:15

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Konya mitinginde, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin "Apoletlerini sökeceğim" dediği 2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel'e ilişkin açıklama yaptı. Erdoğan, "Muharrem İnce, millet sana onun apoletlerini sökecek fırsatı vermez" dedi.

Muharrem İnce'nin "yeni bir herze daha yumurtladığını" söyleyen Erdoğan, "Malatya'ya gittiğimde esnaf odası bir iftar yaptı. Şahsımın bulunduğu iftar sofrasına 2. Ordu Komutanımızın katılmasından rahatsız olmuş" dedi.

İnce'nin "haddini aştığını" belirten Erdoğan, "Metin Temel Paşamızın apoletlerini sökeceğini söylüyor. Malatya'daki iftar parti iftarı değil. Metin Temel Paşamızla çok yakın bir hukukumuz var" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Fatih Mahallesi Kapalı Pazar Yeri'nde düzenlenen mahalle iftarında ise, "Biz terörist olanın apoletini söktük. Teröristlere karşı mücadele edenlerin değil." dedi.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli de sosyal medya hesabı Twitter üzerinden Muharrem İnce'ye cevap verdi.

Nurettin Canikli açıklamasında, "Sayın Muharrem İnce, Afrin Operasyonu'nun Kahraman Komutanlarından İkinci Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel'in apoletlerini sökecekmiş. Sayın İnce, Cumhurbaşkanımız aynı zamanda Başkomutandır. Korgeneral İsmail Metin Temel Başkomutanı'nı alkışlıyor, hatırlatırım" ifadelerini kullandı.

'Senin apoletlerini sökmezsem ben de Muharrem İnce değilim'

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ise daha önce Nevşehir mitinginde yaptığı konuşmada 2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel'e atfen, "Erdoğan, o generali ihraç edecek misin? 30 Ağustos'ta ilk emekliye ayıracağım general o olacak" dedi ve ekledi:

"81 milyonun huzurunda söylüyorum. Senin apoletlerini sökmezsem ben de Muharrem İnce değilim."

Daha sonra "Böyle bir şey yapamazsın. Türk ordusunun düştüğü duruma bak" diyen İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kimsiniz siz? Üçte biriniz FETÖ'nün emrine girmişsiniz. Şimdi de Erdoğan'ın emrine girmişsiniz. Siz siyasi partilerin değil Türk milletinin askerisiniz."

İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan'nin kendisine yanıtı sonrası Adıyaman mitinginde ise konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"Bakın orduyu uyarıyorum. Eğer siyasete meraklıysanız üniformanızı çıkarıp meydana gelirsiniz. Erdoğan, dürüst ol. Ben iftara gidilmesinden rahatsız değilim. O generale sesleniyorum. Sen Erdoğan'ın değil milletin genaralisin."


Yıldırım: Birisi Sayın İnce'yi 'Amerikalıyım' diye işletmişBaşkentte Selçuklu Kültür Merkezi'nde AK Parti Ankara milletvekili adaylarının tanıtım toplantısında yaptığı konuşan Başbakan Binali Yıldırım ise "Amerikalılar beni aradı, Türkiye Fethullah Gülen'i ABD'den usulüne göre istememiş" diyen Muharrem İnce'ye yanıt verdi.

Binali Yıldırım, "Sayın İnce, seni birisi 'Amerikalıyım' diye işletmiş" dedi ve ekledi:

"Telefonun ucundaki de Amerikalı değil, buradan açıklıyorum."

Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sen eksik, yanlış evrak peşinde koşacağına Feto'yu getirecek misin getirmeyecek misin, bunun için ne yapacaksın, millete bunu söyle."

Konuşmasında, "Bir kulağı Kandil'de, bir kulağı Pensilvanya'da olanlarla bu ülkenin geleceği inşa edilemez" de diyen Yıldırım, muhalefet partilerinin 24 Haziran'daki seçimler öncesi vaatlerinin havada uçuştuğunu söyledi.

Yıldırım, "Bir tanesi şöyle bakayım ne vadetmiş dedim, bir hesap yaptım. Yıllık 426 milyarlık vaat yapmış. Türkiye bütçesinin üçte ikisi. Mevcudun üzerine bunları da koyacak. Ben, takdiri milletime bırakıyorum" dedi.

İnce katıldığı bir yayında söylemişti


Muharrem İnce, 2 hafta önce CNN Türk Televizyonu'ndaki bir programa canlı yayına bağlanarak katılmıştı.

"Amerikalılar beni aradı" diyen İnce, kendisine şu sözlerin söylendiğini açıklamıştı:

"Haklısınız Muharrem Bey. Ama Türkiye Cumhuriyeti devleti henüz Fethullah Gülen'i usulüne uygun bir şekilde bizden geri istemedi."

Muharrem İnce geçen hafta CNN Türk'te Seçime Doğru Özel programına da katılmış, kendisini arayan Amerikalıların kimler olduğunu açıklamamıştı.

CHP heyeti Adalet Bakanlığında evrakları inceleyecek


Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, İnce'nin sözleri üzerine "İade talebi ve ekleri ile tüm evrakın tercümesi, Adalet Bakanlığındadır. Sayın İnce, devlet yalan söylemez. Devlette her şeyin kaydı, belgesi ve arşivi vardır. Sayın İnce, sizi hukukçu vekilleriniz ve güvendiğiniz hukukçularla birlikte Adalet Bakanlığına bizzat belgeleri görmeye ve incelemeye davet ediyorum" demişti.

CHP'den 4 kişilik bir heyet pazartesi günü Fethullah Gülen'in iadesine ilişkin dosyayı incelemek üzere Adalet Bakanlığına gidecek ve ilgili evrakları inceleyecek.

Kaynak: BBC Türkçe
Fotoğraf, hürriyet.com.tr'den alınmıştır.

http://www.enpolitik.com/haber/195596/apolet-tartismasi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*