İsrail ile Türkiye'nin ticaret hacmi nedir?

İsrail'in Gazze'de 60 sivili şehit etmesinin ardından Türkiye-İsrail arasında diplomatik ilişkinin bozulması ticari ilişkilere de yansıdı. Peki İsrail ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin verileri nedir?
Eklenme Tarihi: 16.05.2018 17:55:55 - Güncellenme Tarihi: 16.05.2018 18:04:38

ABD'nin önce Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma hamlesi ardından İsrail Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıması ile alevlenen olaylarda İsrail hükümeti 60 Filistinli'yi barışçıl gösterilerde şehit etti. Söz konusu ölümlere en sert ve büyük tepki milleti ve devleti ile Türkiye'den gelirken, diplomatik hamleler de gecikmedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerek basına yaptığı açıklamalarda gerek sosyal medyada İsrail'in gösterdiği şiddete ziyaret ettiği İngiltere'den ve sosyal medyadan büyük tepki gösterdi. Türkiye, İsrail büyükelçisini geri çağırırken, İsrail'in Türkiye'deki temsilcilerine de ülkelerine geri dönmeleri çağrısında bulundu. Bunun üzerine İsrail'den de benzer bir hamle geldi.

'38 milyon dolarlık tarım ihracatı'

İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel ise Türkiye'den tarım ürünleri ithalatını dondurduklarını açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye, 2017 yılında İsrail'e 38 milyon dolar değerinde tarım ihracatı gerçekleştirdi. İsrail'in Türkiye'ye gerçekleştirdiği tarım ithalatı da benzer bir hacimde meydana geldi: 37 milyon dolar.

2014 yılında Türkiye'nin İsrail'e tarım ve ormancılık ihracatı 40 milyon dolar, İsrail'den ithalatı 19 milyon dolar iken, yıllar içinde bu ürün grubu içinde iki ülkenin ticaret hacmi birbirine yaklaşmış durumda.

İmalat sanayi en büyük ihracat kalemi
İki ülke arasındaki ticaret hacmine baktığımız zaman ise 2017 yılında 4,9 milyar dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz. İsrail, Türkiye'nin büyüklüğüne göre ticaret ortakları sıralamasında 21. basamakta yer alıyor.

2017'de Türkiye'nin İsrail'e ihracatı 3,41 milyar dolar, İsrail'den ithalatı ise 1,51 milyar dolar şeklinde meydana geldi. Yine 2017 verilerine göre Türkiye'nin İsrail'e gerçekleştirdiği en büyük ihracat kalemi 3,3 milyar dolar ile imalat sanayi.

Ekonomi Bakanlığı'na göre Türkiye ile İsrail arasında imzalanan ve 1 Mayıs 1997 tarihinde yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması'nı takiben iki ülke arasındaki ticaret hacmi yıllar içinde artış gösterdi.

Yine Ekonomi Bakanlığı'na göre Türkiye'nin İsrail'e ihracatında en önemli ürünler binek otomobilleri, demir çelik ürünleri, izole edilmiş kablo ve teller, mücevherci eşyası ve aksamı, plastik eşyalar, konfeksiyon ürünleri, beyaz eşya, seramik ürünleri ve çimento.

İsrail'in Türkiye'ye ithalatında ise petrol yağları, propilen polimerler, siklik hidrokarbonlar, elektrik enerjisi üretim grupları ve etilen polimerler öne çıkıyor.

kaynak: bbc.com

http://www.enpolitik.com/haber/162723/israil-ile-turkiyenin-ticaret-hacmi-nedir.html

Sizin Yorumunuz:

*
*