Filistin'i anlatan 10 kaynak kitap

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs çıkışı ile bir kez daha alevlenen Filistin sorunu, yarım asırdan fazla çözümsüzlüğünü sürdürüyor.
Eklenme Tarihi: 16.05.2018 16:33:48 - Güncellenme Tarihi: 16.05.2018 17:13:48

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz günlerde “Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan edeceğiz” sözü yarım asırdan fazla süren Filistin sorununu bir kez daha ateşledi.

20. yüzyıl Ortadoğu ve dünya tarihini belirleyen en önemli olaylardan biri, Siyonist İsrail Devleti’nin kuruluşudur. Osmanlı’nın parçalanışı ile temelleri atılan ve II. Dünya Savaşı sonrasında ABD-İngiltere marifeti ile binlerce Müslüman’ın kan ve gözyaşı üzerinde kuruluşu gerçekleştirilen İsrail Devleti, o günlerden itibaren Ortadoğu’da “Amerika Birleşik Devletleri”nin batmayan nükleer uçak gemisi” konumundadır ve halen de bu konumunu sürdürmektedir.


Siyonistler, “Arz-ı Mev’ud” (Vaad edilen topraklar) olarak gördükleri Nil’den Fırat’a kadar olan bölgeye egemen olma hülyası önünde en önemli engel olarak sadece Filistin’deki Müslümanları değil tüm dünya Müslümanlarını görmekte, onları kendi varlıkları için bir tehdit olarak algılamakta ve bu yüzden de dünya ölçeğinde İslam’ın durdurulması operasyonunun mimarlığını yapmaktadırlar.

Üç semavi dinin mabedi 'Kudüs'

İsrail ve Filistin arasında ateşlenen çatışmalar halen durmuş değil ve her geçen gün biraz daha büyümektedir. Üç semavi dinin kutsal mabedi olan Kudüs’ün hangi ülkenin başkenti olacağı tartışması sıcaklığını korurken, uluslararası siyasi güçlerin tarafsızlığını yitirmesi, Filistin’i bu alanda yalnız bıraktı. Özellikle Türkiye’nin desteğini her zaman yanında hisseden Filistin ve Müslüman dünyası için Türkiye bir liman oldu. Nitekim, İsrail'in Gazze'de yaşattığı zulme en büyük tepkiyi yine Türkiye verdi, devleti ile hükümeti ve milleti ile Filistin halkının yanında dayanışma gösterdi.

Peki, yarım asırı aşan ve gün geçtikçe kangrene dönen Filistin meselesi nedir? Filistin sorununu kapsamlı ele alan kaynak kitapları sizler için derledik:

"Özgürlüğünü Bekleyen Toprak Filistin"

İran'ın dini lideri Seyyid Ali Hamaney'in kaleme aldığı "Filistin" kitabı Filistin meselesini köktenci bir bakış açısıyla sunuyor.

Yazar: Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, Yayınevi: Feta Yayıncılık, sayfa sayısı ise 472.

"Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs"

İslam dünyasının ünlü bilgin ve din adamlarından Yusuf el-Kardavi'nin "Kudüs" kitabı, Filistin meselesini derinlemesine ele alırken, ve bunun için çözüm önerileri sunuyor.

Kitabın yazarı: Yusuf El Karadavi

Yayınevi: Nida Yayıncılık/ Syf: 166

"Filistin'i Bölüşmek"

Bu kitap, Avi Shlaim’in hayli olumlu eleştiriler alan önceki çalışması Collusion across the Jordan (1998)’ın, halen çok doyurucu olmakla birlikte gözden geçirilerek kısaltılmış bir baskısı. Kitap, Doğu Ürdün Emiri Abdullah ile sonradan İsrail hükümeti olacak olan Yahudi Ajansı’nın lider kadrosu arasındaki ekseriyetle gizli ilişkilere odaklanmak suretiyle, talihsiz Arap-İsrail sorununun en önemli öğelerini gayet okunabilir ve parlak bir anlatımla ortaya koyuyor. Sempati ile menfaat birliğini, anlaşmazlık ile bir uzlaşı yakalamaya giden yolda trajik bir biçimde kaçırılan fırsatları yan yana resmettiği bu sıradışı ilişkinin etkileyici bir tablosunu çiziyor. Ağırlıklı olarak İngiliz, Arap ve İsrail yazılı kaynaklarını kullanan Shlaim, 1921’den 1951’e kadar 30 yıllık bir ilişkinin izlerini sürüyor.’

Kİtabın yazarı: Avi Shlaim

Yayınevi: Küre Yayınları/ İngilizceden çeviren:  Muttalip Tütüncü / Syf: 493

"Saldırı"

Tel Aviv’in insan kaynayan restoranlarından birinde bir kadın, hamile elbisesinin altına gizlediği bombayı patlatır. Arap asıllı İsrailli Doktor Emin gün boyunca bu korkunç saldırının sayısız kurbanını ameliyat eder ve geç bir vakitte bitkin bir halde evinin yolunu tutar. Ancak gece yarısı onu acilen hastaneye çağırarak saldırıda paramparça olan bir cesedin karısına ait olup olmadığını teşhis etmesini isterler. Emin korkunç bir gerçekle yüz yüze gelir: Karşısındaki beden on beş yıllık karısı Sihem’e aittir ve bundan daha acısı ise, eylemi gerçekleştirip onlarca insanın ölümüne neden olan intihar bombacısı da Sihem’dir… “Posta kutumda mektuplar vardı. Faturalar arasında küçük bir zarf dikkatimi çekti. Okumaya başladım:

‘Mutluluk paylaşılmadıkça neye yarar Emin aşkım? Senin sevinçlerinin olmadığı yerde benim sevinçlerim sönüyordu. Sen çocuklarımız olsun istiyordun, bense onları hak etmek. Vatanı olmayan hiçbir çocuk güvende değildir… Bana darılma. Sihem.’ ”

Yazar: Yasmina Khadra, Yayınevi: Destek Yayınları/ Çeviri: Nevra Gürsoy/ Syf: 240

Edward Said'in sunumuyla: "Filistin"

Filistin, Birinci İntifada’nın devam ettiği 1991-92 yıllarında, Joe Sacco’nun Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerle geçirdiği iki aylık dönemi içeriyor.

Yazar: Joe sacco/ Yayınevi: İthaki Yayınları/ İngilizceden çeviren: Hilal Alkan Zeybek/ Syf: 296

"Kudüs Ey Kudüs"

Tüm dinlerin merkezi, çıkış noktası görülür Kudüs. Tek tanrıya inanan üç büyük din-Hıristiyanlık, Müslümanlık ve Yahudilik- tarafından kutsal sayılan Kudüs’ ün taşları bu üç dinin kutsal izlerini ve din adına yapılan mücadelelerin anısını taşımaktadır.
İktidar sorunlarının yaşandığı, her türlü çatışmanın merkezi.
Davud ve Firavun, Sennaşerib ve Nabukadnezar, Herod ve Ptoleme, Titus ve Godefroy de Bouillon komutasındaki haçlılar, Timurlenk ve Selahattin Eyyubi’ nin askerleri, Türkler ve Allenby yönetimindeki İngiliz askerleri, hepsi burada savaşmış, hepsi Kudüs için öldürmüş, Kudüs için can vermişlerdi.Kudüs, barış ın topraklarının savaşın kanıyla sulandığı bir trajedinin tarihidir. Toplulukların ulus-devlet oluşumlarının başlangıcı olan 1947-48 döneminin hikayesi… kahramanları, olayları, ilişkileri, farklılıkları, kültürleri, oluşumları… Kudüs ün her hangi bir yer olmadığını ve dolayısıyla iki toplum için de her hangi bir paylaşımın söz konusu olamayacağına dikkat çeken bir öykü…Kudüs ey Kudüs… adı “barış” anlamına da gelen ama uğruna sürekli savaşılan bir kentin belgesel öyküsü…

Yazarlar: Laryy Collins&Dominigue Lapierre

Yayınevi: Kronik Kitap/ İngilizceden çeviren: Aydın Emeç/ Syf: 608

Araftaki 'Filistin'

Kitap,  Filistin konusunda uzman akademisyenlerin katkılarıyla tematik olduğu kadar kronolojik bir sıra takip edilerek ortaya konulan bu çalışma ile Filistin-İsrail arasındaki temel sorunları ele alıyor.

Yazarlar: Prof. Dr. Süleyman Seydi &Can Deveci

Yayınevi: Maya Akademi/ Syf: 478

Kudüs Bir Şehrin Biyografisi

Daha önce de Kitap Ayracı'nda tanıttığımız bu değerli eseri bir kez daha hatırlamakta fayda var. Ünlü tarihçi Montefiore, Kudüs'ü köklü geçmişinden ele alarak günümüze kadar irdeliyor.

Yazar: Simon Sebag Montefiore

Yayınevi: Pegasus Yayınları/ İngilizceden çeviren: Cem Demirkan/Syf: 680

Toprağımızın kokusu

Fransız yazar Kenize Mourad, Filistin-İsraîl ateşi arasında kalan kurbanların ölüm ve mülteci kamplarındaki zor hayatlarını, korkularını, ihtiyaçlarını bütün insanlığın adalet duygusuna ve vicdanin sunuyor.

Yazar: Kanzei Mourad

Yayınevi: Everest Yayınları/ Fransızcadan çeviren: M. Nedim Demirtaş/ Syf: 366

"Arapların Gözünden Haçlı Seferleri"

Lübnan asıllı Fransız yazar, Maalouf’un 1983 tarihli bu yapıtı, 11. yüzyılın sonundan 13. yüzyılın başına kadar devam eden Haçlı Seferleri’ni egemen tarih anlayışının yerine “öteki”nin gözünden anlatıyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir okur kitlesine sahip olan Lübnan asıllı Fransız yazar Amin Maalouf’un büyük ses getiren kitabı “Arapların Gözünden Haçlı Seferleri” YKY tarafından yayımlandı.

Maalouf’un 1983 tarihli bu yapıtı, 11. yüzyılın sonundan 13. yüzyılın başına kadar devam eden Haçlı Seferleri’ni egemen tarih anlayışının yerine “öteki”nin gözünden anlatıyor.

Yazar: Amin Maalouf

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları/ Syf: 266

kaynak: gencmuslumanlar.com/ensonhaber.com

haber: enpolitik.com

http://www.enpolitik.com/haber/162721/filistini-anlatan-10-kaynak-kitap.html

Sizin Yorumunuz:

*
*